Jak wyglądają jedne z najpopularniejszych radiowych głosów? Jak wspominają swoje najważniejsze momenty w karierze? Nie ma lepszej okazji na odpowiedzi na te pytania niż Światowy Dzień Radia. To święto, dzięki któremu możemy przypomnieć sobie, jak ogromną rolę radio odgrywało i nadal odgrywa w naszym życiu. O kulisach swojej pracy opowiedzieli w Dzień Dobry TVN legendarni radiowcy: Maria Szabłowska, Piotr Metz i Darek Maciborek.
Głosy z radia
Maria Szabłowska studiowała arabistykę i znalazła się w radiu przypadkowo. Do Rozgłośni Harcerskiej zaproszono ją, by w audycji "Nie tylko dla dziewcząt" opowiedziała o swoim kierunku studiów. Jak wspomina, usłyszał ją Tadeusz Sznuk i powiedział do przeprowadzającej wywiad: "zdaje się, że szukacie jakichś głosów, weźcie ją, ona ma chyba niezły głos".
- Ja jeszcze trafiłam do takiego radia, że zanim posadzili człowieka przed mikrofonem, to długo go szkolili. Głównie pamiętam różne rady radiowców doświadczonych, jak się zachowywać przed mikrofonem. A teraz już tak nie jest, każdy umie mówić, każdy siada przed mikrofonem i mówi - przyznaje dziennikarka. Jakie rady słyszała?
- Pierwsza rada od Staszka Młynarczyka, to był aktor STS-u i człowiek, który szkolił w tak zwanej mowie mikrofonowej. Powiedział tak: "jak siadasz przed mikrofonem, to musisz wziąć oddech, zanim się zapali czerwone światełko" - wspomina nasza gościni.
Jak zmieniło się radio na przestrzeni lat?
- Przede wszystkim żal mi tego, że to już nie jest teatr wyobraźni. Myślę, że to jest zupełnie inny medium niż kiedyś i rozmawiamy o naprawdę różnych światach. Bo to, co się zdarzyło przez ostatnie kilkanaście, kilkadziesiąt lat, powoduje, że radio nie jest w definicji tym radiem, w którym zaczynała Maria czy ja w latach osiemdziesiątych. To jest inne medium, to jest zupełnie inny świat - przyznaje Piotr Metz.
Zdaniem Darka Maciborka w radiu trzeba być szczerym, słuchacze natychmiast wyłapią każdy fałsz.
- Zawsze mówiłem, że nigdy nie chodzę do pracy, zawsze mówiłem, że idę do radia. To jest bakcyl, coś takiego jak rock'n'roll, bo wiadomo, że rock'n'roll nie jest tylko muzyką, tylko stylem życia - podkreśla radiowiec. - Chyba słuchacze też kochają najbardziej, bo to jest żywe medium. Dzieje się tu i teraz - podsumowuje.
Światowy Dzień Radia (ang. World Radio Day)
Święto jest obchodzone 13 lutego od 2012 roku z inicjatywy Hiszpanii (2010). Zostało proklamowane przez UNESCO na 36. Sesji Konferencji Generalnej UNESCO 3 listopada 2011 roku.
Cała rozmowa w naszym materiale wideo.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Joanna Kulig na zdjęciu z amerykańskim gwiazdorem. "Ale czad!"
- Jan Peszek. Od syna dentysty do wybitnego aktora
- Tomasz Makowiecki wraca z "Bailando". Co robił przez ostatnie 10 lat?
Autor: Luiza Bebłot
Źródło zdjęcia głównego: Michał Woźniak/East News