Mija 30 lat od powstania najpopularniejszego girlsbandu - Spice Girls. "Były zespołem wymyślonym w sposób genialny"

Źródło: Dzień Dobry TVN
30. Urodziny Spice Girls
30. Urodziny Spice Girls
Patrycja Markowska wraca do korzeni
Patrycja Markowska wraca do korzeni
Nowy singiel i nowa Ania Karwan
Nowy singiel i nowa Ania Karwan
Shaggy o nowym projekcie ze Stingiem i… Sinatrą
Shaggy o nowym projekcie ze Stingiem i… Sinatrą
Papa Dance i Artur Rojek połączyli siły
Papa Dance i Artur Rojek połączyli siły
Dzień Polskiej Muzyki
Dzień Polskiej Muzyki
Jan Lisiecki – wirtuoz pięknych wspomnień
Jan Lisiecki – wirtuoz pięknych wspomnień
Muzyka inspirowana naturą
Muzyka inspirowana naturą
Leśna muzyka Dawida Podsiadło
Leśna muzyka Dawida Podsiadło
Piosenka "Wannabe" to utwór, dzięki któremu cały świat w 1996 roku dowiedział się o istnieniu pięciu młodych i przebojowych brytyjskich wokalistek, występujących pod nazwą Spice Girls. Dziś mija 30 lat od chwili powstania grupy. O ciekawostkach dotyczących zespołu opowiedziała nam dziennikarka muzyczna Anna Gacek.

30-lecie zespołu Spice Girls

Oficjalna data powstania zespołu przypada na rok 1996, jednak historia grupy zaczyna się dwa lata wcześniej, gdy na kanwie sukcesów, jakie święciły wtedy boysbandy, postanowiono stworzyć ich żeński odpowiednik. Magazyn The Stage przeprowadził casting i powołał do życia zespół Touch. Grupa szybko jednak zmieniła menedżera i nazwę na Spice Girls. Pod nowym szyldem dziewczyny rozpoczęły swoją oszałamiającą karierę.

Ich debiutancki krążek stał się najchętniej kupowanym albumem wykonywanym przez żeński zespół w historii. Na punkcie Melanie Brown czyli "Scary Spice", Melanie Chisholm "Sporty Spice", Amy Patton "Baby Spice", Jerry Halliwell "Ginger Spice" i Victorii Adams "Posh Spice" oszalał cały świat. Dziewczyny stały się idolkami nastolatek, które plakatami zespołu wyklejały ściany swoich pokoi, a kasety magnetofonowe z ich muzyką przewijały tysiące razy.

Pięć młodych wokalistek szybko stało się dobrem narodowym Wielkiej Brytanii i najpopularniejszym girlsbandem na świecie. Zaledwie rok spędzony na wielkiej scenie wystarczył, by dziewczyny zrealizowały film przedstawiający tydzień z ich życia. I choć Spice World był drugim tuż po Titanicu najchętniej oglądanym filmem w tamtym czasie, to każda z dziewczyn została nagrodzona złotą maliną, co tylko spotęgowało eksplozję ich popularności. Atmosferę wokół zespołu podgrzewał także fakt, że Victoria związała się z gwiazdą futbolu, piłkarzem Davidem Beckhamem. Dwa lata później para wzięła ślub na zamku Latralstown w Dublinie, a magazyn OK miał zapłacić nowożeńcom milion funtów za opublikowanie relacji z uroczystości. Do dziś stanowią oni prawdziwą power couple.

Pod koniec lat dziewięćdziesiątych Spice Girls zajęły się solowymi karierami, a zespół wkrótce się rozpadł. Mimo to artystki spotykały się później kilkukrotnie przy różnych projektach, m.in. wyruszając w trasę koncertową z ich największymi przebojami, czy występując na ceremonii zamknięcia Igrzysk Olimpijskich w 2012 roku.

W tym roku zespół obchodzi 30. jubileusz. Z okazji rocznicy powstania grupy Brytyjska Poczta wypuściła specjalną kolekcję znaczków ze Spice Girls. Warto podkreślić, że do tej pory na znaczkach pojawili się m.in. The Beatles, Pink Floyd, Queen, The Rolling Stones czy Iron Maiden.

Dlaczego Spice Girls stały się światowym fenomenem?

Zespół powstał w 1994 roku, ale jego pierwszy wielki sukces, czyli singiel Wannabe przypadł na rok 1996. Dlaczego musieliśmy czekać aż dwa lata? Jak przyznaje Ania Gacek, w 94 roku świat nie był jeszcze gotowy na wielki powrót popu. Początek lat 90 to niekwestionowane królowanie grunge’u. Wtedy na topie była Nirvana, Pearl Jam, a lekki i beztroski pop wydawał się obciachowy. Dopiero rok później przyszły zmiany. Klimaty z pogranicza kiczu zaczęły być aprobowane i zrobiło się miejsce dla takich formacji jak Spice Girls. W Wielkiej Brytanii druga połowa lat 90 to bardzo fascynujący czas. Spice Girls królowały.

- Były zespołem wymyślonym w sposób genialny. Castingowane były nie talentem i urodą, tylko osobowością. To jest coś, co albo się ma, albo nie. One na wywiadach zaczynały mówić, miały interakcje miedzy sobą i wszystko żyło. Nie sposób jest odciągnąć od nich wzroku, słuchu i uwagi - powiedziała Ania Gacek.

Kluczowe pozostaje jednak pytanie, dlaczego artystki stały się zjawiskiem na skalę światową? Zespół tworzyło 5 specyficznych i wyrazistych kobiet. Zdaniem Ani była to tandeta w warstwie wizualnej - buty na platformach, włosy spięte w kucyki. Spice girls były jednak tworem sztucznym, który marketingowo bardzo dobrze się sprzedawał. Nawet jeśli ktoś nie znał ich imion, mógł powiedzieć – ta z lizakiem (Baby Spice), ta sportsmenka (Sporty Spice), ta nadęta, bogata, dobrze ubrana (Posh Spice), ta szalona w loczkach (Scary Spice) czy rudowłosa (Ginger Spice). Choć dziewczyny nie były najlepszymi tancerkami i wokalistkami, miały to coś, co wyróżniało je na tle konkurencji.

- Lata 90. zaczęły się od łomotu. Po trzech latach fenomenu muzyki brudnej, alternatywnej, szefowie MTV zaczęli mówić, "słuchajcie, ile jeszcze będzie oglądać teledyski smutnych panów, którzy mówią, że życie jest do niczego?". Zaczął się przesyt smutą muzyką. Na to trzeba nałożyć nastroje panujące w Wielkiej Brytanii, która wreszcie wychodziła z ciężkiej ekonomicznie ery Margaret Thatcher. Młodość wchodziła do akcji. Ludzie chcieli słuchać piosenek o tym, że życie jest fajne. Na to pojawiło się 5 dziewczyn totalnie bezpretensjonalnych - podsumowała Ania.

30 lat zespołu Spice Girls
Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl. 

Skocz do sklepu TVN!
Skocz do sklepu TVN!

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor: Nastazja Bloch

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana
Materiał promocyjny

Serowe arcydzieła na talerzu Andrzeja Polana