Mata na Festiwalu Zdobywców Fryderyków. "To artysta, którego śmiało można nazwać muzycznym objawieniem"

Autor:
Daria
Pacańska
Źródło:
mat. pras.
Fryderyki 2023 rozdane
Fryderyki 2023 rozdane Dzień Dobry TVN
wideo 2/19

Mata, czyli Michał Matczak, jest jednym z najpopularniejszych raperów w Polsce i trzykrotnym zdobywcą Fryderyka. To pierwszy Polak, którego piosenka zadebiutowała na międzynarodowej liście przebojów Billboard. Ma na koncie największy solowy koncert w historii polskiego hip-hopu i już wkrótce zagra na Festiwalu Zdobywców Fryderyków.

Mata wystąpi na Festiwalu Zdobywców Fryderyków

Michał Matczak będzie gwiazdą tegorocznego Festiwalu Zdobywców Fryderyków, który odbędzie się już w lipcu w Szczecinku. Mata zyskał rozgłos, kiedy światło dzienne ujrzał jego pierwszy singiel "Patointeligencja", który zapowiadał solowy album "100 dni do matury". Na kanałach streamingowych został obejrzany ponad 40 milionów razy. Płyta pokryła się błyskawicznie podwójną platyną i zadebiutowała na pierwszym miejscu listy sprzedaży OLIS. Za ten krążek odebrał najważniejsze nagrody muzyczne w Polsce - Fryderyki w kategorii Najlepszy Album Hip-Hop i Fonograficzny Debiut Roku. Koncert, który odbył się na warszawskim lotnisku Bemowo zapisał się jako największy solowy występ w historii polskiego hip hopu. Pod sceną zgromadziło się wówczas 40 tysięcy osób.

Kolejny solowy album Maty zatytułowany "Młody Matczak" pojawił się na rynku w 2021 roku i już odtworzenia klipu do pierwszego singla "Patoreakcja" wskazywały, że może przebić "Patointeligencję". I tak się stało. Gościnnie pojawili się tacy artyści, jak: Malik Montana, Quebonafide czy Taco Hemingway.

Płyta znalazła się na 4. miejscu w TOP 10 najlepiej przyjętych albumów na Spotify na świecie! Mata pobił też kolejne rekordy. Zarówno dobowy rekord odtworzeń jednego albumu, jak i rekord odtworzeń artysty w ciągu dnia w Polsce na platformie Spotify

Trzy Fryderyki na koncie Maty

Za album "Młody Matczak" Mata ponownie zgarnął Fryderyka w kategorii Najlepszy Album Hip-Hop, pokonując w 2022 roku takich artystów jak Sokół, Sobel, Szczyl i Zdechły Osa i ruszył w trasę koncertową.

Mata pojawi się na tegorocznym Festiwalu Zdobywcy Fryderyków Szczecinek 2023. - Z dużą satysfakcją ogłaszamy, że jedną z gwiazd naszego festiwalu będzie Mata. To prawdziwy przywilej dla Szczecinka gościć artystę tak charyzmatycznego i lubianego przez publiczność. Myślę, że nie tylko pokolenie Michała będzie odliczało dni do jego koncertu na naszym Festiwalu – powiedział Daniel Rak, burmistrz miasta, które jest głównym partnerem wydarzenia.

Producent Festiwalu przyznaje, że od dawna zabiegał o udział Michała Matczaka w tym wydarzeniu. - Mata nie jest gwiazdą jednego sezonu. To artysta, którego śmiało można nazwać muzycznym objawieniem. Należy do grona najpopularniejszych polskich raperów, a zależało mi, żeby festiwalowa scena hip-hopowa w tym roku była równie mocna, jak w ubiegłym. Zrealizowałem jeden z mocniejszych punktów koncertowego planu związanego ze Szczecinkiem - tłumaczył Marcin Bachara, producent i pomysłodawca Festiwalu Zdobywców Fryderyków.

Oprócz Maty 15 i 16 lipca na Festiwalu Zdobywców Fryderyków w Szczecinku wystąpią: Brodka, ZALEWSKI, T. Love, Maryla Rodowicz, Nocny Kochanek, SMOLIK i KEV FOX, Julia Żugaj, Sara James i Zdechy Osa.

- Każdy z artystów da pełnowymiarowy koncert. Nasz Festiwal to 1 bilet, 10 koncertowych występów i kilkanaście godzin muzyki na żywo – podkreślił Marcin Bachara.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Daria Pacańska

Źródło: mat. pras.

Źródło zdjęcia głównego: mat. prasowe

Pozostałe wiadomości