Gwiazdy

Córka Ewy Błaszczyk pisze książkę o ojcu, Jacku Janczarskim. "Chcę zbudować obraz w głowie, którego nie ma"

Gwiazdy

Aktualizacja:

Córka Ewy Błaszczyk - Marianna Janczarska - jest wszechstronnie utalentowana. Wiceprezeska fundacji "Akogo?", projektantka, aktorka, a także dziennikarka. Gwiazda pragnie oddać hołd swojemu ojcu, Jackowi Janczarskiemu i napisać o nim książkę. O swoim pomyśle opowiedziała w rozmowie z Oskarem Netkowskim z serwisu dziendobry.tvn.pl.

Marianna Janczarska napisze książkę o Jacku Janczarskim

Marianna Janczarska znana jest szerszej widowni przede wszystkim z dużego ekranu. W 2018 r. ukończyła Warszawską Szkołę Filmową i zagrała w kilku filmach, m.in. "Ojcze nasz" i "Historia Kowalskich".

Teraz córka Ewy Błaszczyk skupia się m.in. na pracy dziennikarskiej. Marianna jest w trakcie pisania książki o swoim ojcu, Jacku Janczarskim. Autor scenariuszy do polskich filmów i seriali, zmarł w 2000 r.

- Będąc na wydziale dziennikarstwa, chciałam napisać pracę o Barei. Moja pani profesor powiedziała, że dużo takich prac powstało. Pomyślałam sobie, że może powinnam przysiąść nad twórczością mojego ojca. Nie wiem jednak, czy, gdyby nie studia, miałabym czas, żeby zrobić duży research zrealizowanych i niezrealizowanych projektów oraz spotkać się z ludźmi, z którymi znał się mój ojciec, żeby też dowiedzieć się, jaki był - mówiła Marianna Janczarska.

Chciałabym wiedzieć, kim jestem. Widzę z moją mamą dużo podobieństw, ale i różnic. Zastanawiam się też, czy niektóre cechy to kwestia genów. Średnio pamiętam tatę. Chcę zbudować obraz w głowie, którego nie mam. Dodatkowo jego twórczość zasługuje na pamięć i publikację - dodała.

Ewa Błaszczyk i Jacek Janczarski

Ewa Błaszczyk i Jacek Janczarski wpadli na siebie na planie filmu "Wigilia 81", realizowanego dla Telewizji Polskiej. Oboje byli wtedy w związkach. W produkcji brała udział ówczesna żona dramaturga i scenarzysty, którą tego dnia postanowił odwiedzić. Ewa Błaszczyk spotykała się z reżyserem Jackiem Bromskim. Jacek Janczarski był mężem aktorki, Barbry Wrzesińskiej, z którą doczekał się syna Borysa.

Ewa i Jacek pobrali się w sobotę, 13 grudnia 1986 roku. Tylko taki termin był dostępny w urzędzie stanu cywilnego, a zakochani postanowili odczarować tę datę, by nie kojarzyła się jedynie ze stanem wojennym.

Jacek Janczarski - śmierć

Jacek Janczarski w 2000 r. odwiedził znajomych. Nagle zasłabł. Scenarzysta trafił do szpitala, gdzie lekarze zdiagnozowali tętniaka i rozwarstwienie aorty. Mąż Ewy Błaszczyk trafił pod opiekę kardiochirurgów, ponieważ stan jego zdrowia wymagał skomplikowanej operacji. Jacek Janczarski jeszcze przed jej wykonaniem poprosił żonę o ucałowanie córek Oli i Mani.

Niestety po operacji nie odzyskał przytomności. Odszedł 2 lutego 2000 roku.

Zobacz też:

Reporter: Oskar Netkowski

Pozostałe wiadomości