Gwiazdy

Życie Andrzeja Zauchy w jednej chwili legło w gruzach. Jakie sekrety skrywał geniusz polskiej estrady?

Gwiazdy

Aktualizacja:

Andrzej Zaucha to geniusz polskiej estrady i jeden z najwybitniejszych rodzimych performerów. Już niebawem minie 29. rocznica jego śmierci. Muzyk do dziś podziwiany jest przez Polaków, a jego życiorys mógłby posłużyć jako materiał na film. Na rynku właśnie ukazała się biografia artysty. Czego nowego dowiedzieliśmy się na jego temat?

Życie i śmierć Andrzeja Zauchy

Andrzej Zaucha urodził się w 1949 roku w Krakowie. Choć w dzieciństwie interesował się kajakarstwem, później jego hobby stała się muzyka. Debiutował jako perkusista w amatorskim zespole "Czarty", a następnie został solistą grupy "Telstar" i śpiewał w klubach studenckich. W kolejnych latach występował również w zespołach rozrywkowych za granicą.

Jego prawdziwa popularność nadeszła w latach 80. Robił już wówczas karierę solową i wystąpił podczas Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Wydał kilka albumów, występował w różnych spektaklach, a nawet, wraz z Andrzejem Sikorowskim i Krzysztofem Piaseckim, założył kabaret estradowy "Sami". W reportażu Dzień Dobry TVN Alicja Majewska stwierdziła:

Nie ma cienia przesady w tym, by nazwać Andrzeja Zauchę geniuszem polskiej estrady. Na ten talent składały się jakość głosu, ogromna muzykalność oraz czucie estrady

Równocześnie Zaucha cieszył się ułożonym życiem prywatnym, gdyż już w wieku 16 lat na szkolnej dyskotece poznał przyszłą żonę. Od razu wiedzieli, że są sobie przeznaczeni. Ela miała na niego bardzo duży wpływ, nawet pod względem artystycznym - radziła mu, w co ma się ubrać oraz z kim śpiewać. To ona była głową domu, bo Zaucha zawsze był bardziej rozrywkowy i skory do wygłupów.

Ela gotowała, prała, krzesła naprawiała, naprawiała wszystko, a Andrzej w zasadzie tylko śpiewał

- mówił Tomasz Bogdanowicz, przyjaciel Andrzeja.

W 1989 roku przyszedł trudny czas dla artysty. Najpierw zmarł jego ojciec, a 10 dni później ukochana żona. W jednym czasie stracił rodzica, a także miłość życia i przyjaciółkę. Twierdził wówczas, że nie ma już po co żyć, nie potrafił pogodzić się z odejściem ukochanej. Na szczęście dwa lata później poznał młodą aktorkę, Zuzannę Leśniak. To ona dała mu nadzieję i pomogła stanąć na nogi. Na drodze ich szczęściu stanął jednak mąż nowej wybranki, francuski reżyser, Yves Goulais. Był niezwykle zazdrosny o romans żony i 10 października 1991 po ich występie w spektaklu "Pan Twardowski", postanowił ich zastrzelić. Andrzej i Zuzanna zginęli na miejscu. Goulais następnie sam udał się na policję i przyznał do popełnionej zbrodni.

Biografia Andrzeja Zauchy

Życiorys Andrzeja to bez wątpienia zajmująca opowieść, która nadaje się na ciekawy scenariusz filmowy. Póki co, powstała o nim książka. Piotr Baran i Katarzyna Olkowicz, prywatnie małżeństwo, postanowili wspólnie napisać biografię muzyka, ponieważ piosenki Zauchy towarzyszyły im przez całe życie. Nie chcą, by przyszłe pokolenia kojarzyły go wyłącznie przez pryzmat tragicznej śmierci, ale także poprzez działalność artystyczną.

Wydaje się, że był osobą spełnioną i też muzykiem spełnionym, zmierzającym do pewnej perfekcji. Na początku zarzucano mu, że jego 'rozrzutność repertuarowa' jest zbyt duża, natomiast wydaje się, że Andrzej Zaucha już zmierzał, już wypracowywał swój styl. Był gotowy do tego, żeby stworzyć własny osobisty styl

- mówił w Dzień Dobry TVN Piotr Baran.

W swojej publikacji autorzy skupiają się jednak nie tylko na jego twórczości, ale także odkrywają sekrety życia prywatnego. Między innymi ujawniają fakt, że żona artysty wiedziała, że ma tętniaka i umiera. Katarzyna Olkowicz zdradziła:

Ona nikomu o tym nie powiedziała. Andrzej Zaucha nie wiedział, że jego żona tak ciężko choruje, nie wiedzieli nawet przyjaciele. Ona się o tym dowiedziała i lekarz powiedział jej, że może pomóc tylko operacja, ale ma 50% szans na przeżycie. I ona nie zdecydowała się na tę operację. Jedyną osobą, która wiedziała o tej też ciężkiej chorobie jest ciotka

Pozostałe sekrety Andrzeja Zauchy odkryjemy sięgając po publikację autorstwa pary dziennikarzy. Książka "Serca bicie. Biografia Andrzeja Zauchy" dostępna jest w księgarniach już od 15 września.

Przerwane życie Andrzeja Zauchy. Zobacz reportaż:

Zobacz też:

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl

Autor: Sabina Zięba

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości