Gwiazdy

Wielkanoc u Magdy Gessler. "Na moim stole zawsze znajduje się to, co kochamy najbardziej"

Gwiazdy

W wielu domach trwają jeszcze przygotowania do świąt wielkanocnych. Co już powinno być gotowe, a co możemy zrobić dosłownie na ostatnią chwilę? O przygotowań i zwyczajach świątecznych w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Magdą Gessler, restauratorką.

Przygotowania do świąt Magdy Gessler

Święta Wielkanocne za pasem. Niektórzy na ostatnią chwile myją okna, inni zakończyli już prace porządkowe i powoli przygotowują się do świętowania. Co już powinno być gotowe, a jakie dania możemy dokończyć w niedzielę? - Mam taką radę, aby w Wielką Sobotę mieć już wszystko gotowe. Dobrze jest też zrobić już żurek. Białą kiełbasę zaparzamy w niedzielę. Na ostatnią chwilę możemy zrobić mazurka, bo ten nie powinien leżeć zbyt długo. Natomiast ciasto drożdżowe już powinno być upieczone - mówiła w rozmowie z Mateuszem Hładkim Magda Gessler, restauratorka.

Nie są to jednak wszystkie przysmaki, które powinny się znaleźć na świątecznym stole. - Absolutną podstawą jest babka wielkanocna. Bez niej nie wyobrażam sobie świąt - dodała. A co ze święconką? Czego nie może zabraknąć w koszyczku Magdy Gessler? - Zdecydowanie kiełbaski - dodała restauratorka.

Wielkanocne zwyczaje w domu Magdy Gessler

Święta zazwyczaj zaczynają się od wielkanocnego śniadania, ale nie jest to reguła. Są domy, które wprowadzają swoje własne reguły i zwyczaje. Tak było w domu Magdy Gessler.

- Kiedy moje dzieci były małe, zanim zasiadły do stołu musiały znaleźć swoje niespodzianki w ogrodzie. Długo szukały prezentów od zajączka w postaci koszy z dobrociami, słodyczami, zabawkami, grami. Ten zwyczaj zapożyczyłam od swojej teściowej - dodała.

Mało kto wie, że Magda Gessler świętuje także Wielkanoc w obrządku prawosławnym. Czym się ona różni od tej w kościele katolickim? - Świętowanie zaczyna już o północy. Wtedy wokół cerkwi odbywa pochód ze świeczkami. Do śniadania wielkanocnego zasiada się ok. 4 rano - mówiła Magda Gessler.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Koszyczek wielkanocny - co musi się w nim znaleźć i dlaczego

Z jajek tworzy prawdziwe dzieła sztuki. Jak powstają ażurowe wydmuszki?

Legendarny sernik siostry Anieli. Przepis!

Autor: Katarzyna Oleksik

Reporter: Mateusz Hładki

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości