Jacek Rozenek o udarze: "Byłem już po tamtej stronie. To co widziałem nie było zachęcające, więc wróciłem"

Jacek Rozenek przeszedł udar. W jego wyniku aktor miał problemy z mową oraz z poruszaniem się. Na szczęście dzięki intensywnej rehabilitacji skutki udaru są coraz mniej widoczne. Jak pamięta dzień, kiedy dostał wylewu? Jak wyglądała rehabilitacja? Czy udar zmienił jego patrzenie na świat? Jacek Rozenek był gościem Dzień Dobry TVN.

Intensywna terapia

W połowie maja tego roku Jacek Rozenek miał rozległy udar. Do wylewu doszło w momencie, kiedy aktor jechał samochodem na Wybrzeże. Pierwszej pomocy udzieliły mu osoby z obsługi autostrady. Aktor w poważnym stanie trafił do szpitala. Miał dwa razy zapaść, ale na szczęście udało się go uratować.

W wyniku udaru Jacek Rozenek miał problemy z mową oraz z poruszaniem się. Trafił na rehabilitację do ośrodka w Gryficach, który poleciła mu koleżanka po fachu, Aleksandra Biedrzyńska.

Zajęli się mną fantastycznie. To wyjątkowe miejsce.

- przyznał aktor.

Podczas rehabilitacji Jacek Rozenek ciężko pracował, nawet sześć godzin dziennie. Motywowała go chęć życia. Ćwiczenia przyniosły efekty, ponieważ skutki udaru są coraz mniej widoczne.

Dochodzę do zdrowia bardzo szybko. Moja prawa ręka nie jest jeszcze sprawna i tyle.

- powiedział u nas.

Aktor jest już w Warszawie i wrócił do pracy. Udar sprawił, że aktor nieco przewartościował swoje życie. Zamierza mniej pracować i wolniej żyć.

>>>Zobacz też: Jacek Rozenek już pracuje i pozdrawia ze szpitala!

Udar krwotoczny i udar niedokrwienny

Wyróżnia się udar krwotoczny (wylew) i udar niedokrwienny.

Udar niedokrwienny powstaje, kiedy zatyka się naczynie krwionośne doprowadzające krew do ośrodkowego układu nerwowego. Powodem zatkania mogą być: zakrzep narastający na uszkodzonej ścianie naczynia, na uszkodzonym śródbłonku i stopniowo zatykający światło albo zator, czyli oderwany zakrzep, który płynie z prądem krwi i zatyka naczynie, kiedy jest już na tyle wąsko, że nie może przemieszczać się dalej.

Udar krwotoczny powstaje natomiast, kiedy pęka naczynie i krew wylewa się do mózgu. Powodem może być pęknięty tętniak, malformacja tętniczo-żylna lub osłabione naczynie. Takie udary mają gorsze rokowanie.

Udary należą do chorób, które mają nagły początek, są jednak oznaki, które je zwiastują. Są to:

  • bóle głowy;
    • drętwienia kończyn;
      • niedowłady, zwłaszcza te przemijające.

        Zobacz też:

        Udar mózgu u nastoletniej mistrzyni świata w tańcu.

        Udar mózgu. Kluczowy jest czas!

        podziel się:

        Pozostałe wiadomości