Święto Dziękczynienia – tradycja
Święto Dziękczynienia każdego roku obchodzi się w Stanach Zjednoczonych w czwarty czwartek listopada. Dzień Dziękczynienia jest pamiątką dożynek mieszkańców kolonii Plymouth, które odbyły się w 1621 roku. Jak kiedyś spędzano ten dzień i jak obchodzi się go obecnie?
To na pewno jeden z najważniejszych dni jak nie najważniejszy. Okazja dla rodziny, żeby się spotkać, na chwilę zatrzymać i okazać wdzięczność.
- powiedziała Georgette Mosbacher.
Podczas wspólnego ucztowania na stole króluje indyk. W każdej rodzinie przyrządzany jest według indywidualnego przepisu.
Jeśli chodzi o mój rodzinny dom, to jadamy indyka z nadzieniem, słodkie ziemniaki i purée z sosem, jest też ciasto dyniowe, ciasto z pekanami. Moja mama miała swoje specjalne przepisy, które sprawiały, że te tradycyjne potrawy były wyjątkowe.
- dodała Georgette Mosbacher.
Dzieciństwo ambasador
W swojej książce Georgette Mosbacher opisuje dzieciństwo. Jak przyznała, nie był ono łatwe ze względu na wczesną śmierć ojca. Wydarzenie to miało wpływ na całe życie ambasador.
Miałam siedem lat, byłam najstarsza z całej czwórki. Mama miała tylko 27 lat. To była wyjątkowa odpowiedzialność, odpowiedzialność, którą czuję do dziś. Mam szczęście, bo los obdarował mnie dwiema wspaniałymi siostrami i bratem. Jesteśmy bardzo blisko.
- wspomina.
Za co Georgette Mosbacher najbardziej kocha Polaków?
Ambasador USA przyznała, że docenia ciepło, jakie bije od Polaków oraz to, że nie mamy nawyku oceniania. Wspomina też, że od pierwszego dnia czuła się w Polsce, jak w domu. Podczas rozmowy Mateusz Hładki nawiązał również do stylu Georgette Mosbacher. Ambasador USA słynie z kolorowych stylizacji oraz nietuzinkowych dodatków w postaci biżuterii.
Lubię zabawną biżuterię, ale też taką, która coś oznacza. Mam biżuterię dyniową na Halloween i świętego Mikołaja na Boże Narodzenie. Jestem w tym całkiem niezła.
- zdradziła.
Skąd Georgette Mosbacher czerpie inspiracje? Styl ambasador Stanów Zjedoczonych jest różnorodny, a kolory, jakie wybiera, oddają jej osobowość.
Rude włosy to irlandzkie korzenie, jeśli chodzi o resztę, to zawsze byłam ze sobą szczera. Mama uczyła nas, żeby wierzyć w siebie. Mówiła, dopóki traktujesz ludzi z szacunkiem i godnością, bądź wierna swojemu stylowi.
Georgette Mosbacher o wizach
W tym roku wiele polskich rodzin ma okazję spędzić święta z najbliższymi w Stanach Zjednoczonych. Jak wyglądają formalność związane z wyjazdem do USA?
Wystarczy wejść na stronę amerykańskiej ambasady, wypełnić formularz, zapłacić 14 dolarów i po upływie 72 godzin można podróżować do USA bez wizy.
- wytłumaczyła.
Osoby, które posiadają wizę, nie muszą wypełniać nowych dokumentów. Formularz ESTA przeznaczony jest dla osób, które nie posiadają wizy, a chcą odwiedzić Stany Zjednoczone.
Należy również pamiętać, że ruch bezwizowy dotyczy turystów, co oznacza, że pobyt nie może być dłuższy niż 90 dni. Jeśli chcemy pracować czy studiować w Stanach Zjednoczonych, musimy ubiegać się o wizę studencką lub pracowniczą.
Zobacz też:
- Paul W. Jones: "Dzień Dziękczynienia to święto plonów"
- Tylko u nas! Rafał Zawierucha prosto z amerykańskiej premiery "Pewno razu... w Hollywood"
- Black Friday i Cyber Monday 2019: kiedy promocje w Polsce?
Autor: Bernadetta Jeleń