Anita Lipnicka i Moriah Woods wspierają protesty. "Trochę przestałam być dumna ze swojego kraju"

Aktualizacja:

Od października nie ustają protesty na polskich ulicach. Kobiety walczą o swoje prawa, a Anita Lipnicka i Moriah Woods dodają im otuchy utworem "Our Voice/ Nasz głos". O kulisach powstania protest songu wokalistki opowiedziały w naszym programie.

Z protestującymi na ulicach solidaryzują się artyści, którzy przez swoją twórczość wspierają walkę o prawa kobiet. Do tego grona zaliczają się Anita Lipnicka i Moriah Woods, które napisały protest song. W utworze padają słowa: "jesteś moją siostrą, dziękuję ci, że walczysz za mnie" . W teledysku dostrzeżemy wiele gwiazd, m.in. Basię Kurdej-Szatan, Sonię Bohosiewicz, Aleksandrę Domańską i Annę Dereszowską.

Anita Lipnicka: "Trochę przestałam być dumna ze swojego kraju "

Anita Lipnicka nie przypuszczała, że kiedykolwiek będzie musiała tworzyć protest song.
- Zaczynając w latach 90., kiedy to były piękne lata - wszyscy czuliśmy dobrą zmianę, pozytywny wiatr - byłam młodą, silną dziewczyną, zdeterminowaną i dumną ze swojego kraju. Wtedy nie wyobrażałam sobie, że po 26 latach nagram protest song. Trochę przestałam być dumna ze swojego kraju - stwierdziła artystka.
Moriah Woods, która od 6 lat mieszka w Puławach, jest przerażona tym, co się dzieje w Polsce.
- W Stanach mamy w konstytucji "freedom of speech". Dawno temu walczyliśmy o prawa człowieka, teraz to rzecz naturalna – wyjaśniała nasza rozmówczyni. Gdy Puławy ogłosiły się jako "strefa wolne od LGBT", była wściekła. Dlatego postanowiła nagrać piosenkę, do której zaprosiła Anitę Lipnicką.

"Our Voice/ Nasz głos"- protest z polsko -amerykańskiej perspektywy

Anita Lipnicka w dobie pandemii szukała inspiracji muzycznych i natrafiła w Internecie na twórczość Moriah.
- Zachwyciło mnie to, co usłyszałam. Jej dusza, wrażliwość, muzyka. Nawiązałyśmy kontakt - jak to w dzisiejszych czasach bywa - przez Instagram. Potem Moriah wystąpiła z propozycją, że nagrywa piosenkę o tym, co się dzieje tutaj w kraju, że nie jest za dobrze i żebyśmy stworzyły duet – opowiadała wokalistka.
Anita od razu się zgodziła i zaproponowała Moriah, by w utworze połączyć język polski z angielskim. Chciała pokazać podwójną perspektywę: osoby, która urodziła się w Polsce oraz nowej mieszkanki naszego kraju. I się udało! Artystki przyznały, że są bardzo dumne z tej piosenki.
- Wydaje mi się, że ten nasz kulturalny bunt to jest głos, na który wiele osób czekało i może się z nim zidentyfikować - skwitowała Anita Lipnicka.
Zobacz w naszym materiale wideo fragment utoworu "Our Voice/ Nasz głos".
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.
Zobacz też:
Autor: Dominika Czerniszewska

Odkryj legendarne tytuły i zapomniane klasyki

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości