Gwiazdy

Dlaczego Beata Tyszkiewicz rozstała się z Andrzejem Wajdą? Powód ich rozwodu zaskakuje

Gwiazdy

Aktualizacja:
Beata Tyszkiewicz

Beata Tyszkiewicz i Andrzej Wajda znowu wzbudzają zainteresowanie prasy. Ich małżeństwo sprzed wielu lat do dziś podgrzewa atmosferę w show-biznesie. Przyjaciel dawnej pary zdradził prawdziwy powód ich rozstania. Tego jeszcze o nich nie wiedzieliśmy.

Beata Tyszkiewicz już jakiś czas temu wycofała się z pracy w mediach. Decyzja gwiazdy podyktowana była problemami zdrowotnymi. Aktorka wciąż ma jednak rzeszę fanów i ciągle budzi zainteresowanie mediów. Ostatnio głośno było o tym, że ma powstać film o Tyszkiewicz. Biorąc pod uwagę, że znowu jest głośno o jej małżeństwie z Andrzejem Wajdą, materiału na dokument z pewnością nie zabraknie.

Beata Tyszkiewicz i Andrzej Wajda

Beata Tyszkiewicz i Andrzej Wajda poznali się w 1961 r. Reżyser zatrudnił wówczas aktorkę do roli Stasi w swoim filmie "Samson". Ich miłość od początku napotykała na przeszkody. Andrzej Wajda w momencie poznania Beaty Tyszkiewicz był jeszcze mężem Zofii Żuchowskiej. Jednak uczucia do młodszej o 12 lat aktorki, okazały się silniejsze. Po 6 latach znajomości z Beatą Tyszkiewicz, a dokładniej w 1967 r., reżyser uzyskał rozwód z Zofią Żuchowską. Nie zwlekał i od razu zawarł kolejny związek małżeński. Para doczekała się dziecka. Owocem miłości Tyszkiewicz i Wajdy jest córka, Karolina Wajda. Niestety, dwa lata po przyjściu dziecka na świat, ich małżeństwo się rozpadło.

Beata Tyszkiewicz i Andrzej Wajda - rozwód

Przez wiele lat domniemywano, dlaczego Beata Tyszkiewicz i Andrzej Wajda tak naprawdę się rozwiedli. Kilkadziesiąt lat po rozpadzie małżeństwa, przyjaciel pary, reżyser Janusz Majewski z żoną Zofią w książce "Beata Tyszkiewicz. Portret damy" (książka niedługo trafi na półki księgarń) Anny Augustyn-Protas opowiedzieli o kulisach ich rozstania.

Któregoś razu zaprosili nas na obiad. Nie było jeszcze weekendów, w soboty się pracowało, byliśmy umówieni na niedzielę. Pojechaliśmy do nich, ale jak tylko weszliśmy, obydwoje odczuliśmy – bo rozmawialiśmy potem o tym – że coś musiało się stać, coś niebezpiecznego

- wspominał Majewski.

Majewski z żoną przebywali wówczas w Głuchach w domku letniskowym, który należał do Tyszkiewicz i Wajdy. Atmosfera między aktorką i reżyserem była na tyle napięta, że przyprawiała o dyskomfort ich gości.

Beata mówi do mojej żony: "Zosiu, chodź ze mną do kuchni, pomożesz mi". Zostałem w salonie z Andrzejem. Widzę, że jest podenerwowany, nieskupiony. Nagle zwraca się do mnie per pan. Mówię: "Andrzej, co ty, zwariowałeś?". On patrzy na mnie nieprzytomnym wzrokiem: "Przepraszam, mam straszne zamieszanie". Zmieniamy temat, on się zaczyna uspokajać

- relacjonował dalej przyjaciel pary.

Jak później dopowiedział, okazało się, że chwilę przed przybyciem gości, małżonkowie pokłócili się. To właśnie wtedy Tyszkiewicz oznajmiła Wajdzie, że od niego odchodzi.

Siadamy do stołu, ale cały czas wyczuwamy napięcie, przejmujemy więc role gospodarzy i usiłujemy ich zabawiać. Marnie to idzie. Gdy kończy się obiad, Beata zbiera talerze, Andrzej się zrywa jej pomóc i na chwilę wychodzą. Żona, korzystając, że jesteśmy sami, mówi: "Beata właśnie mu powiedziała, że go opuszcza". Być może była jakaś sprzeczka, kłótnia i pewnie to padło w emocjach, akurat tego dnia. I rzeczywiście się rozstali

- opowiadał Janusz Majewski.

Dlaczego Beata Tyszkiewicz zostawiła Andrzeja Wajdę?

Zatajanym przez lata powodem rozstania Beaty Tyszkiewicz i Andrzeja Wajdy był inny mężczyzna w życiu aktorki. Kontrowersje wzbudzał fakt, iż był on znacznie młodszy od Wajdy.

Nie było drugiej takiej pary. Słynna, lubiana aktorka i reżyser numer jeden. Byli celebrytami epoki. (...) Czy środowisko potępiało ją, jak obecnie potępiłby tak zwany ciemnogród? Bo jak to, żona opuszcza męża dla jakiegoś młodego chłopca? Wszyscy wiedzieli przecież, kto był tego powodem. A tu Andrzej Wajda z nazwiskiem nie tylko w Polsce, ale na świecie, po kilkunastu filmach, w swoim najlepszym zawodowym czasie... Pewnie niektórzy się oburzali. Sympatia zawsze jest po stronie porzuconego

- wyznał Majewski na łamach książki "Beata Tyszkiewicz. Portret damy".

Beata Tyszkiewicz - związki

Beata Tyszkiewicz była jeszcze później dwukrotnie mężatką. Wyszła Witolda Orzechowskiego, a później za Jacka Padlewskiego. Każde z małżeństw skończyło się rozwodem.

Andrzej Wajda - życie prywatne

Andrzej Wajda natomiast był żonaty jeszcze trzykrotnie. Ostatnią wybranką jego serca była Krystyna Zachwatowicz. Tworzyli małżeństwo przez 44 lata, aż do śmierci reżysera w 2016 r.

Zobacz też:

Jak rozstawała się Beata Tyszkiewicz?

Tyszkiewicz: "Byłam bardzo kochliwa"

Andrzej Wajda. Reżyser, wizjoner, malarz i społecznik

Tyszkiewicz o związkach: "Byłam bardzo kochliwa"

Autor: Oskar Netkowski

Pozostałe wiadomości