Znany aktor chce zwrócić Order Imperium Brytyjskiego. Skąd taka decyzja?

Autor:
asty/Katarzyna
Oleksik
Źródło:
T VN24
odznaczenia

Alan Cumming, szkocki aktor, zdecydował się oddać swój Order Imperium Brytyjskiego. Mężczyzna w oświadczeniu, które zamieścił w mediach społecznościowych wyjaśnił, co skłoniło go do tego kroku. Co konkretnie nim motywowało?

Alan Cumming zwrócił Order Imperium Brytyjskiego

Order Imperium Brytyjskiego (ang. The Most Excellent Order of the British Empire) to odznaczenie ustanowione przez króla Jerzego V. Od 1917 roku przyznawany jest za wyjątkowe osiągnięcia w różnych dziedzinach życia publicznego. Niejednokrotnie trafia do aktorów, muzyków, czy sportowców.

Zagraniczne gwiazdy

Rozwód Gwyneth Paltrow
Rozwód Gwyneth PaltrowDzień Dobry TVN/x-news
wideo 2/12

Szkocki aktor Alan Cumming został odznaczony takim orderem 2009 roku. Artysta w zamieszczonym na Instagramie wpisie wyznał, że chociaż bardzo cieszył się wyróżnieniem, to zmienił zdanie i zamierza go zwrócić.

Dlaczego aktor pozbywa się odznaczenia?

Alan Cumming podkreślił w swoim wpisie, że wyróżnienie otrzymał nie tylko za swoje osiągnięcia aktorskie, ale także "za aktywizm na rzecz równych praw społeczności gejów i lesbijek". - Po śmierci królowej i późniejszych rozmowach na temat roli monarchii, a zwłaszcza sposobu, w jaki Imperium Brytyjskie czerpało korzyści kosztem rdzennej ludności na całym świecie, naprawę przejrzałem na oczy - przyznał aktor.

Cumming dodał, że w dniu swoich 58. urodzin zwrócił Order Imperium Brytyjskiego. - Wyjaśniłem powody, dla których to robię i jeszcze raz wyraziłem wdzięczność za otrzymanie go. Teraz znów jestem zwykłym starym Alanem Cummingiem - wyjaśnił.

Więcej na ten temat można przeczytać na stronie tvn24.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:asty/Katarzyna Oleksik

Źródło: T VN24

Źródło zdjęcia głównego: ccahill/Getty Images

Pozostałe wiadomości