Gwiazdy

40-lecie zespołu Wanda i Banda. Na czym polega fenomen tej grupy?

Gwiazdy

Autor:
Aleksandra
Matczuk
Reporter:
Sylwia Ciźla
Wanda i Banda – 40 lat na scenie
Wanda i Banda – 40 lat na scenieDzień Dobry TVN
wideo 2/2

Zespół Wanda i Banda obchodzi w tym roku 40-lecie swojego powstania. Od samego początku grupą dowodzi niezwykle charyzmatyczna Wanda Kwietniewska. Wizerunek sceniczny wokalistki do dziś zachwyca publiczność.

Wanda i Banda - początki zespołu

Od lat 80. Wanda Kwietniewska dowodzi jedną z najpopularniejszych grup poprockowych w Polsce. Karierę zaczynała w zespole Vist m.in. z Małgorzatą Ostrowską, a później razem śpiewały w Lombardzie. Po odejściu z zespołu wokalistka zdecydowała się na założenie "Wandy i Bandy".

Muzyka

Patrycja Markowska wraca do korzeni
Patrycja Markowska wraca do korzeniDzień Dobry TVN
wideo 2/8

W grudniu 1982 roku powstały pierwsze nagrania.

- Zostałem zaproszony na przesłuchania do nowo formującej się grupy. Wanda wywarła na mnie niezapomniane wrażenie. Grało się 2-3 koncerty dziennie, a po nich działo się wszystko, co można sobie wyobrazić i czego nie można - wspomina gitarzysta Marek Raduli.

Wanda Kwietniewska i jej fenomen

Pierwszy album grupy "Wanda i Banda" okazał się wielkim sukcesem. Znalazły się na nim hity, takie jak "Nie będę Julią" czy "Hi Fi Superstar", który do dziś króluje na imprezach w nieco nowocześniejszych wersjach.

Wizerunek sceniczny piosenkarki zachwycał publiczność. Oryginalne stylizacje, ruchy sceniczne - to wszystko sprawiało, że nie dało się przejść obok niej obojętnie. - Po prostu zawsze to lubiłam, zawsze fikałam. Potem się okazało, że nie wszyscy tak fikają, to było takie typowe dla mnie - opowiada gwiazda.

Jak podkreśla autor tekstów piosenek Jacek Cygan, fenomen kariery Wandy opierał się na jej autentyczności. - To jest jej siła, że ona jest taką dziewczyną z sąsiedztwa - zaznacza.

- Dopóki będą chcieli mnie słuchać, dopóki będę tę sztukę proponować na poziomie, który będę uważała za dobry, to będę to robić. Ja jestem rock'n'rollowcem, nic innego nie umiem - podsumowuje Wanda Kwietniewska.

Przez 40 lat skład zespołu Wanda i Banda zmieniał się wielokrotnie.

Pierwszy skład (1982-1986) zespołu Wanda i Banda:

Wanda i Banda
Jacek Krzaklewski, Wanda Kwietniewska, Andrzej Tylec, Marek Raduli i Henryk Baron Wanda i Banda Źródło: raduli.info

Obecny skład grupy Wanda i Banda:

Wanda i Banda
Marek Tymkoff, Damian Grodziński, Wanda Kwietniewska, Dominik Samborski, Waldemar Szoff Wanda i Banda Źródło: M. Uliński

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz na platformie Player.pl

.Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Aleksandra Matczuk

Reporter: Sylwia Ciźla

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Pozostałe wiadomości