Gorące tematy

Pisarka opowiada o dorosłym życiu z zespołem Aspergera. "Nie jestem dziwadłem, tylko trochę innym typem człowieka"

Gorące tematy

Coraz popularniejszym tematem są zaburzenia psychiczne i rozwojowe. Jednym nich jest zespół Aspergera. O swoich doświadczeniach w Dzień Dobry TVN opowiada pisarka Izabela Szolc. Radzi też, jak można wspierać dzieci, u których jest rozpoznane takie zaburzenie.

Ostatnio w programie Saturday "Night Live" Elon Musk wyjawił, że ma zespól Aspergera. Dodał wówczas, że czasem mówi i publikuje kontrowersyjne treści, ponieważ "tak działa jego mózg".

Dzieciństwo z zespołem Aspergera

Diagnoza po raz pierwszy pojawiła się, gdy pisarka była w liceum. Została potrwierdzona, gdy miała 33 lata. Podejrzenia pojawiły się tuż po tym, jak Izabela Szolc przyszła na świat.

Kiedy zorientowała się, że nie potrafi dopasować się do oczekiwań otoczenia? – Od samego początku. Kiedy byłam małym dzieckiem, już wiedziałam, że jestem kompletnym dziwadłem. Teraz wiem, że dziwadłem nie jestem, tylko trochę innym typem człowieka. Jako mała dziewczynka byłam strasznym "jeżykiem" – mówi pisarka, która była wtedy zdystansowana i niegotowa na jakiekolwiek relacje. Związki i empatyczne przyjaźnie mnie straszliwie nudziły – wspomina. – To, co mi proponowała rzeczywistość, czyli laleczki, wózeczki, dużo uśmiechu i różowe sukienki, to mnie kompletnie nie interesowało – dodaje.

Co cechuje dzieci z zespołem Aspergera? – Dziecko z Aspergerem zawsze powie prawdę. My w ogóle nie kłamiemy i nie rywalizujemy – tłumaczy pisarka.

Czy należy socjalizować osoby z zespołem Aspergera? Na to pytanie Izabela Szolc odpowiada pytaniem: "A czy da się socjalizować kota? Kot ma własne ścieżki. My jesteśmy kotami, a cała reszta ludzi to psy".

Jak można więc wspierać dzieci z zespołem Aspergera? – Wobec nas trudno jest stosować techniki emocjonalne. Nam trzeba coś wytłumaczyć logicznie, powiedzieć, jaka jest metoda. Wtedy wiemy, na co mamy uważać, i z czego mamy być szczęśliwi – wyjaśnia pisarka.

Czy osoby z zespołem Aspergera przyjmują komplementy? – Ja już mam na tyle wypracowaną intensywną pewność siebie, że przyjmuję - mówi Szolc.

Dorosłe życie z zespołem Aspergera

– Postanowiłam, że zostanę pisarzem. Wiedziałam o tym w wieku lat 12. Zaplanowałam to sobie i w wieku 36 lat osiągnęłam wszystko, co chciałam osiągnąć. To jest właśnie Asperger. I nie ukrywam, że jest mi dobrze z tym wyborem – mówi Izabela Szolc w Dzień Dory TVN.

Co Izabela Szulc chciałaby przekazać dzieciom i ich rodzicom, którzy są konfrontowani z diagnozą: zespól Aspergera? Pisarka wyodrębnia dwie kwestie.Rodzice nie mogą czuć się winni, że mają dzieci z Aspergerem. to jest cecha przyrodzona. Po prostu macie dziecko z Aspergerem. Kochajcie je, bądźcie z niego dumni, nie dajcie się wbić w kompleksy. Najważniejsze, by wybudować u dziecka poczucie własnej wartości. Świat jest tak skonstruowany, że jeśli tego nam brakuje, ludzie to wykorzystują. Wtedy to jest podwójna przegrana. Rodzic myśli: co zrobiłem nie tak, a dziecko nie ma kontaktu z rówieśnikami – podsumowała.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz player.pl.

Zobacz także:

Piotr Głowacki o przygotowaniach do roli w serialu "Nieobecni". "Czas spędziłem z grupą osób z zespołem Aspergera"

Opinia logopedyczna – pierwszy krok w terapii mowy dziecka

Paweł i Olimpia Burczykowie kręcą film o córce z autyzmem. "Jeśli choć jedno dziecko nie spotka się z odrzuceniem na osiedlu, to już zmienimy świat"

Autor: Magdalena Zamkutowicz

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości