Książę Harry nie przestaje przykuwać uwagi mediów i opinii publicznej. Po skandalu wywołanym przez wydaną niedawno autobiografię przyszła pora na osobliwe spotkanie z ekspertem w dziedzinie traumy i rozwoju dzieciństwa, dr Gaborem Maté. Młodszy syn króla Karola III przeprowadził ze specjalistą rozmowę na żywo, podczas której usłyszał zdumiewającą diagnozę.
Osób, które doświadczają kryzysu psychicznego, jest coraz więcej. W powrocie do zdrowia pomagają im tzw. asystencji zdrowienia. Kim są i kto może nim zostać? Jak skorzystać z ich pomocy? Na ten temat rozmawialiśmy z Beatą Walter, wiceprezes Fundacji Leonardo.
Coraz popularniejszym tematem są zaburzenia psychiczne i rozwojowe. Jednym nich jest zespół Aspergera. O swoich doświadczeniach w Dzień Dobry TVN opowiada pisarka Izabela Szolc. Radzi też, jak można wspierać dzieci, u których jest rozpoznane takie zaburzenie.
Ecstasy (MDMA) - powszechnie znany jako "narkotyk imprezowy" - to nielegalny środek pobudzający. Zdaniem naukowców może mieć także swoją dobrą stronę i ułatwiać leczenie. Chodzi o osoby z zespołem stresu pourazowego. Jak to możliwe?
Według teorii w każdym człowieku drzemie pierwiastek, który może doprowadzić do działań autodestrukcyjnych. Natomiast jego uzewnętrznienie się zależy od charakteru – w niektórych przypadkach autodestrukcja nie będzie miała miejsca, natomiast w ekstremalnych może doprowadzić do tragedii.
Już od wielu miesięcy wiadomo, że Julia Wróblewska boryka się z problemami psychicznymi. 21-letnia aktorka nie ukrywa, że bierze leki i przeżywa trudne chwile. Jej najnowszy post jednak szczególnie zaniepokoił fanów. Informuje w nim: "Nie chcę pokazywać się Wam w takim stanie".
Popularność wiąże się nie tylko z zaletami, lecz również dużą ilością trosk i zmartwień. Mimo młodego wieku, doskonale zdaje sobie z tego sprawę Julia Wróblewska. Od wielu miesięcy aktorka zmaga się z problemami psychicznymi. Jak sobie z nimi radzi?
Julia Wróblewska od dłuższego już czasu nie boi się mówić o stanie swojego zdrowia psychicznego. Aktorka wyznała, że bierze leki i chodzi na terapię, która pomaga jej w uporaniu się z wieloma problemami. W ostatnim poście w poruszający sposób opowiedziała też o zaburzeniach dysocjacyjnych, na które cierpi.
Dysmorfofobia to zaburzenie, w którym występuje przesadne zaabsorbowanie rzekomym defektem ciała. Przypadłość dotyczy 2 proc. ludzi i występuje częściej niż schizofremia. Prawdopodobnie cierpiał na nią Michael Jackson. Co sprzyja wystąpieniu tego zaburzenia? Jak je leczyć? Zapytaliśmy o to gościa Dzień Dobry TVN psychiatrę dr Annę Sierakowską.
Kiedy kolekcjonerstwo zamienia się w zbieractwo, czyli zaburzenie obsesyjno-kompulsywne? Czy takie osoby mogą być niebezpieczne dla otoczenia? Gościem Dzień Dobry TVN była psycholog Magdalena Chorzewska.
Mizofonia to nadwrażliwość na dźwięki. Osoba, która na nią cierpi - przy mierzeniu się bodźcami - odczuwa silny stres, bezsilność, panikę, lęk i rezygnację. Do Dzień Dobry TVN zaprosiliśmy otochirurga, dyrektora Światowego Centrum Słuchu prof. Henryka Skarżyńskiego, aby zapytać się o próg nietolerancji dźwięku, który świadczyłby o tego typu zaburzeniu i sposoby leczenia.
Anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny, może pojawić się u osób w każdym wieku. Jednak największe zagrożenie zachorowaniem dotyczy osób pomiędzy 14. a 18. rokiem życia. Prowadzi do wyniszczenia organizmu i śmierci, jeżeli nie jest odpowiednio leczona. Okazuje się, że nie jest ono dostępne dla wszystkich. W ostatnich dniach świat obiegła historia Amerykanki, która nie została przyjęta do szpitala, bo... za mało waży. Zobaczcie, jak w Polsce leczy się osoby chore na anoreksję!
Przyczyną mutyzmu są zaburzenia lękowe wieku dziecięcego. Dzieci z mutyzmem nie mówią, ale... tylko w określonych sytuacjach. Mogą swobodnie rozmawiać ze swoimi bliskimi, ale nie są w stanie rozmawiać np. z kolegami ze szkoły lub nauczycielami. Dlaczego? O mutyzmie wybiórczym rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z Barbarą Ołdakowską-Żyłką, terapeutką i założycielką Fundacji „Mówię”, której dziecko było dotknięte mutyzmem.