COVID-19 chorobą zawodową
Wiceminister rodziny Stanisław Szwed odpowiadał w tej sprawie na interpelację posłanki Henryki Krzywonos-Strycharskiej z Koalicji Obywatelskiej. Jak stwierdził, COVID-19 może zostać uznany za chorobę zawodową . Nie jest do tego potrzebna nowelizacja przepisów - oprzeć można się na już istniejących zapisach.
To istotna informacja dla wszystkich, którzy ciężko zachorują w wyniku epidemii koronawirusa w związku z wykonywaniem obowiązków zawodowych. Stanowisko resortu rodziny jest też istotne dla rodzin osób zmarłych na koronawirusa.
Zasiłek dla chorych na COVID 19
Uznanie koronawirusa za chorobę zawodową przynosi kilka korzyści.
Przede wszystkim - choremu przysługuje zasiłek chorobowy w wysokości 100 proc. Standardowo jest to 80 proc. Chory ma też szansę na lepsze rozliczenie związane z rentą wypadkową w przypadku wystąpienia powikłań.
Jeśli w wyniku choroby nastąpi śmierć, rodzina będzie miała prawo do renty wypadkowej i jednorazowego odszkodowania z ZUS.
"Za dwa, trzy tygodnie system nie wytrzyma". Lekarze ostrzegają przed brakiem wykwalifikowanego personelu do obsługi respiratorów. Zobacz wideo:
Zobacz też:
Czy kobiety w ciąży powinny nosić maseczki? Odpowiada ekspert
Powrót do nauki zdalnej? Premier nie pozostawia złudzeń
Koronawirus. Czy da się rozpoznać bezobjawowe zakażenie?
Autor: Luiza Bebłot
Źródło: gazeta.pl
Źródło zdjęcia głównego: Nenov/Getty Images