Gorące tematy

Zmiany w wysokości mandatów. Kierowca będzie mógł nawet stracić auto. "Moim zdaniem to słuszna decyzja"

Gorące tematy

Aktualizacja:

Od 1 grudnia kierowców czekają spore zmiany. Tego dnia zaczną bowiem obowiązywać nowe przepisy. Na ich mocy wzrosną mandaty oraz kary za brak OC. Posiadacze samochodów więcej zapłacą też za polisy. Czy wprowadzone zmiany poprawią bezpieczeństwo na drodze? Na ten temat w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Markiem Konkolewskim, ekspertem bezpieczeństwa ruchu drogowego.

Zmiany w wysokości mandatów

Od 1 grudnia w Polsce zmienią się przepisy regulujące wysokość mandatów. Na ich mocy mandat nakładany przez policjanta zatrzymującego kierowcę może wynieść do 5 tys. złotych. Jeśli natomiast sprawa trafi do sądu, maksymalna wysokość grzywny może wynieść aż 30 tys. złotych (obecnie maksimum to 5 tys. zł), co oznacza, że będzie 6 razy wyższa niż obecnie.

- Przepis, który budzi ogromne kontrowersje to konfiskata samochodu wobec pijanych kierowców, tych, którzy powodują wypadki oraz katastrofy. Moim zdaniem to słuszna decyzja i powinien on obejmować również te osoby, które uciekają przed policją lub z miejsca wypadku i nie udzielają pierwszej pomocy oraz organizują nielegalne wyścigi na drogach publicznych - mówił Marek Konkolewski, ekspert bezpieczeństwa ruchy drogowego.

Czy nowe przepisy poprawią bezpieczeństwo na drogach?

W ocenie eksperta proponowane zmiany nie wpłyną na poprawę bezpieczeństwa na polskich drogach. Jego zdaniem konieczna jest edukacja. - Należałoby wprowadzić ogólnopolską kampanię. Policja powinna zatrzymywać wszystkich kierowców, którzy przekroczyli dopuszczalną prędkość. Ci, którzy przekroczyli ją o zaledwie 2-3 km/h powinni otrzymać pouczenie. W ten sposób możemy sprawić, że bezpieczna jazda po polskich drogach będzie się po prostu opłacała - mówił specjalista. Dopiero kiedy to się nie sprawdzi, warto zastanowić się nad podniesieniem stawek za wykroczenia drogowe.

Warto zaznaczyć, że w Polsce ogromnym problemem jest ściągalność mandatów. - Rekordziści mają po 500 mandatów na kwotę ponad 150 tysięcy złotych - mówił specjalista. Zdaniem eksperta, warto także przyjrzeć się oznaczeniom na drogach. - Niektóre znaki trzeba usunąć, a tam, gdzie drogi zostały zmodernizowane - wprowadzić wyższe limity prędkości - dodał.

Dzień Dobry TVN

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości