Wybory 2019. Zasady głosowania. Czego nie można robić podczas głosowania? Zabrać własny długopis?

Na wybory z własnym długopisem? Jak prawidłowo oddać głos w wyborach parlamentarnych 2019? Czy możemy sobie zrobić "selfie" podczas głosowania? Jakie zachowania są dozwolone, a czego kategorycznie nie można robić w lokalu wyborczym? W Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Anną Godzwon - ekspertem ds. prawa wyborczego.

Wybory parlamentarne 2019 odbędą się 13 października. Wybierzemy w nich 460 posłów i 100 senatorów. Jakie są zasady głosowania. Czego nie powinniśmy robić w lokalu wyborczym i czy ... powinniśmy wziąć ze sobą własny długopis?

  • Jak prawidłowo oddać głos?
  • Jak wypełnić kartę do głosowania?
  • Jak prawidłowo wrzucać kartę do głosowania do urny wyborczej?
  • Czy wziąć swój własny długopis?
  • Cisza wyborcza - jak powinniśmy się zachowywać w mediach społecznościowych?
  • Czy wezwanie do pójścia na wybory to agitacja?
  • "Selfie" w lokalu wyborczym?
  • Czy można zrobić zdjęcie naszego wyboru?
  • Nie wolno fotografować innych
  • Czy możemy zrobić zdjęcie komisji w lokalu?

Jak prawidłowo oddać głos? Jak wypełnić kartę do głosowania?

Mamy kartę w wyborach do Sejmu, która będzie kartą większą, ponieważ jest większa liczba kandydatów, i kartę mniejszą do Senatu, na której nazwiska są w kolejności alfabetycznej. Na każdej karcie głosujemy w taki sposób , że wybieramy sobie osobę, którą chcemy poprzeć i przy jej nazwisku stawiamy znak "X". Znak może wyjść poza ramkę, ale przecięcie linii musi znaleźć się w obrębie kratki. Zasady, które warto zapamiętać:
  • Jedna karta do głosowania
  • Jeden kandydat
  • Jeden znak "X"
  • Przecięcie musi znaleźć się w obrębie kratki

Jak prawidłowo wrzucać kartę do głosowania do urny wyborczej?

Przede wszystkim powinniśmy kartę złożyć w taki sposób, żeby nikt w urnie wyborczej, nie mógł zobaczyć na kogo oddaliśmy głos, bo głosowanie jest tajne. Kartę należy złożyć "zadrukowanym do wewnątrz".

Czy wziąć swój własny długopis?

Walczę z tym fake newsem od wyborów samorządowych, bo on się wtedy pojawił. Nie ma czegoś takiego, że ktoś podłoży "znikopisy". Komisja obwodowa dostaje długopisy od samorządu i ma obowiązek je sprawdzić. Oczywiście możemy sobie wziąć własny, ulubiony długopis, ja tak robię, ponieważ lubię swoim piórem stawiać znak "X".

Cisza wyborcza - jak powinniśmy się zachowywać w mediach społecznościowych?

Nie musimy czyścić internetu. Cisza obowiązuje od godziny 0.00 w nocy z piątku na sobotę. Jeżeli ktoś powiesi post kandydata za pięć dwunasta, to on tam wisieć może. Natomiast w czasie ciszy wyborczej nie powinniśmy tych postów dodawać, udostępniać.

Czy wezwanie do pójścia na wybory to agitacja?

Nie, wezwanie do pójścia na wybory nie jest agitacją. To jest działanie profrekwencyjne. Każdy może namawiać do tego, żeby na wybory iść.

"Selfie" w lokalu wyborczym?

Możemy sobie zrobić selfie z urną, pod warunkiem, że nie będziemy się do niego składać przez piętnaście minut, wybierając lepszy profil. Nie możemy "zakłócać powagi głosowania".

Czy można zrobić zdjęcie naszego wyboru?

Nie. Nie możemy. Możemy mieć to zdjęcie w telefonie, natomiast nie powinniśmy tego na nasze portale społecznościowe. Jest to naruszenie ciszy wyborczej.

Nie wolno fotografować innych

Musimy pamiętać o tym, żeby fotografować sienie, nie fotografować innych osób. Jest RODO, jest prawo do ochrony wizerunku, w związku z tym Państwowa Komisja Wyborcza także na to zwraca uwagę.

Czy możemy zrobić zdjęcie komisji w lokalu?

Nie. Komisji nie możemy fotografować. Musimy pamiętać o tym, że jeśli naszym fotografowaniem będziemy robić kolejkę do urny, to przewodniczący komisji może nam zwrócić uwagę.

Autor: Anna Kobyłka

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy! 
Materiał promocyjny

Jak nosić pierścionki? Podpowiadamy!