Gorące tematy

Tak działa rosyjska propaganda: "Wystarczy kilka słabej jakości spreparowanych nagrań"

Gorące tematy

Autor:
Izabela
Dorf
Źródło:
Uwaga! TVN
Uwaga! TVN. Jak działa rosyjska propaganda? Część 2
Uwaga! TVN. Jak działa rosyjska propaganda? Część 2
wideo 2/28

Podczas gdy inwazja rosyjskich wojsk na Ukrainę i brutalność putinowskich żołnierzy potępiane są przez gros osób na całym świecie, wielu Rosjan popiera decyzję swojego prezydenta dotyczącą wojny. Odpowiedzialna za to jest m.in. kremlowska propaganda, która wylewa się z tamtejszych mediów. Dlaczego trafia na tak podatny grunt? Sprawie postanowili przyjrzeć się reporterzy programu "Uwaga! TVN".

To wojna nie tylko o kontrolę nad terytorium Ukrainy. Po raz pierwszy w historii na tak ogromną skalę toczy się również wojna propagandowa. - Liczba materiałów, filmów wideo, która trafia do nas prosto z frontu, jest ogromna i niemożliwa do skonsumowania – zwraca uwagę David Gilbert, dziennikarz Vice News.

Uwaga! TVN. Kremlowska propaganda w rosyjskich mediach

- Większość Rosjan myśli tak, jak mówi im telewizja. A jak się ma telewizję, to można robić wszystko. Można opowiedzieć najgorszą historię i bardzo wielu ludzi w to uwierzy – zwraca uwagę Andrzej Zaucha, który przez 25 lat był korespondentem polskich mediów w Moskwie.

Zaucha, krótko po rosyjskiej inwazji, postanowił wrócić do Warszawy, bo normalna dziennikarska praca stała się w Rosji niemożliwa. - Nie wszystkie telewizje działały zgodnie z poleceniami, które płynęły z Kremla. Putin całkowicie ten problem rozwiązał. Teraz telewizja jest jedna, oczywiście są różne kanały, ale we wszystkich jest ta sama propaganda i te same informacje, których chce Kreml – mówi Zaucha.

Dziennikarz zaznacza też, że rosyjska propaganda nie zaczęła się wraz z wojną, ale istniała od początku sprawowania władzy przez Putina. - Propaganda stopniowo narastała i była coraz mocniejsza i padała na podatny grunt – podkreśla dziennikarz.

Polski korespondent zwraca uwagę na sytuację sprzed 30 lat. Rosjanie po upadku Związku Radzieckiego przeżyli bardzo trudny okres. - Gigantyczny kryzys gospodarczy. Ludzie przeszli przez lata 90. z wielkim poczuciem złości i urazu wobec Zachodu, że rozwalił ich państwo. Mieli ogromne poczucie niesprawiedliwości, to był jeszcze jeden element, który powodował, że gdy do władzy doszedł Putin i zaczął małymi krokami odbudowywać imperium, to wielu Rosjan poczuło się z tym świetnie – mówi Zaucha. I dodaje: - W momencie kiedy Putin anektował Krym, poparło go 90 proc. społeczeństwa.

Jak działa rosyjska propaganda?

Patrząc na setki dostępnych w sieci filmików-laurek z rosyjskich przedszkoli, szkół i firm, w których ludzie wyrażają poparcie dla rosyjskiego prezydenta i żołnierzy, można zrozumieć, jak skuteczna była kremlowska propaganda. Być może dlatego za pretekst do wtargnięcia na Ukrainę wystarczyło kilka słabej jakości spreparowanych nagrań, na których rzekomo ukraińscy żołnierze atakują rosyjskie pozycje.

- Użyli ścieżki dźwiękowej z ćwiczeń fińskiej armii z filmu na Youtube i twierdzili, że to wymiana ognia miedzy rosyjskimi i ukraińskimi żołnierzami. Wspólnota internautów, korzystających z tzw. otwartych źródeł, była w stanie szybko przeanalizować film, zobaczyć, gdzie to było nagrane, o której godzinie – zwraca uwagę David Gilbert.

W czasach przesycenia informacją, celem rosyjskiej propagandy nie jest przekonanie nas do jakiejś idei, tylko zdezorientowanie w otaczającej nas rzeczywistości.

- Propaganda cały czas powtarzała, że władze w Kijowie są nielegalne, bo ci ludzie doszli do władzy dzięki zamachowi stanu, przewrotowi w 2014 roku. W przekazie Putina, trzymają cały naród jako zakładnika, a ludzie chcą wolności i ta wolność jest niesiona na bagnetach rosyjskiej armii – mówi Zaucha.

I tak, Kreml osiąga swój najważniejszy cel: ludzie czują się zagubieni i coraz bardziej obojętni.

Cały materiał na stronie programu Uwaga! TVN.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Izabela Dorf

Źródło: Uwaga! TVN

Źródło zdjęcia głównego: Uwaga! TVN

Pozostałe wiadomości