- Młodzieżowe słowo roku 2018 - "dzban".
- Co oznacza "dzban"?
- Zwycięzcy pozostałych lat.
Zobacz też: Polacy kochają suchary, bo... są krótkie, głupie i śmieszne
"Dzban" - to słowo zostało wybrane młodzieżowym słowem roku 2018. W ubiegłym roku wygrało zwięzłe "XD". Dlaczego w 2018 roku słowo "dzban" zwyciężyło? Co tak naprawdę oznacza "dzban"? Filip Chajzer to sprawdził.
Skąd popularność słowa "dzban"?
Młodzieżowym słowem roku 2018 zostało słowo "dzban". Słowo "dzban" swoją popularność zawdzięcza youtuberowi Klocuchowi oraz raperowi Paluchowi. „Dzban” w tym roku zwyciężył bezapelacyjnie.
(...) Wielu spośród zgłaszających to słowo odnosiło je wprost do publikowanych w sieci klipów, w których ukrywający się pod pseudonimem i komicznie zmieniający głos (udaje dziecko przed mutacją) Klocuch opowiada o świecie bardzo szczególnym językiem, infantylnym, ale też lekko niedzisiejszym. Omija wulgaryzmy, wymyślając innym właśnie od „dzbanów”. Na przykład: „Za karę dziesięć przysiadów. Nie no, żartuję, blokuję cię, dzbanie!” w opublikowanym we wrześniu 2017 r. klipie „Zbrodnia i kara” - opowiadał w jednej z rozmów Bartek Chaciński, dziennikarz dwutygodnika "Polityka" oraz członek jury wybierającego młodzieżowe słowo roku 2018.
Popularność słowa "dzban" może być również wynikiem jego prostej budowy, dźwięczności i oryginalności. Poza dzbanem oraz Lidzbarkiem nie znajdziemy innych słów ze zbitką "dzb".
Jak co roku jury Wydawnictwa Naukowego PWN postanowiło również wyróżnić trzy najbardziej oryginalnie zbudowane słowa. W tym roku należą do nich: „normik”, „zwyklak” oraz „mamadżer”.
Więcej: Jego suchary nokautują brakiem puenty
Co oznacza słowo "dzban"?
Określenie "dzban" ma kilka znaczeń. Może się odnosić do osoby, która na chwilę się rozproszyła („zawiesiła się”) i przestała nas słuchać lub zrobiła coś głupiego czy śmiesznego w tym czasie.
"Dzban" to jest słowo znane w polszczyźnie od bardzo dawna i oznaczające naczynie puste w środku, ale to puste w środku naczynie łatwo zamienia się w młodej polszczyźnie w "kretyna", "idiotę", "cymbała". Właśnie kogoś takiego pustego w środku. A jednak łatwiej powiedzieć "dzban". To brzmi bardziej miękko, niewulgarnie - mówił w rozmowie z Filipem Chajzerem Bartek Chaciński.
Zwycięzcy poprzednich lat na młodzieżowe słowo roku
Rok temu młodzieżowym słowem roku zostało "XD", a jeszcze wcześniej "sztos". W 2018 roku zwyciężyło słowo "dzban".
Co oznacza "XD"? "XD" to emotikon najczęściej wyrażający śmiech z czegoś dziwnego, co jednak nas bawi.
"Sztos" - co oznacza? "Sztos" oznacza coś fajnego, niesamowitego, fantastycznego. Co ciekawe, słowo to ma wiele innych znaczeń - występuje m.in. jako gwarowe określenie stosunku płciowego lub szkolnej oceny celującej. Zapożyczono je z języka niemieckiego. Pierwotne niemieckojęzyczne znaczenie to pchnięcie, uderzenie.
Sprawdź też: Z jego dowcipów nie śmieje się tylko... Donald Trump
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN