- Metody werbowania
- Zagrożenie w Europie
- Zagrożenie w Polsce
- Sytuacja w Niemczech
- Imam o rekrutacji i radykalizacji
Metody werbowania
O metodach werbowania, głównie młodych ludzi, do organizacji terrorystycznych i sposobach radzenia sobie z tym zjawiskiem rozmawialiśmy w Dzień Dobry TVN z dr. Krzysztofem Liedlem. Gdzie najczęściej do tego dochodzi i czy dzieje się to również w Polsce?
Zagrożenie w Europie
Jeśli chodzi o Europę Zachodnią problemem jest skala problemu. Tzn. ilość mniejszości muzułmańskiej, ilość tych, którzy się tam radykalizują jest tak duży, że te słuzby nie są w stanie objąć ich nadzorem operacyjnym 24 godzinnym. Również tych miejsc, o których rozmawiamy, w których potencjalnie może się odbywać ta radykalizacja jest tak wiele, że to jest duże wyzwanie dla służb.
Zagrożenie w Polsce
Jeżeli chodzi o Polskę. Trzeba pamiętać, że u nas ta mniejszość to jest około 25 tysięcy, mówi się o 36 tysiącach ludzi. W większości jednak są to rdzenni Tatarzy, którzy historycznie są tu dobrze ulokowani. W ostatnim czasie pojawia się trochę osób z zewnątrz, uchodźców politycznych, wojennych - i to jest pewien problem dla służb, ale skala jest dużo mniejsza wiec myślę, że my sobie radzimy
Zobacz też: Berlin w 48h - co warto zobaczyć? Michał Cessanis poleca! >>>
Sytuacja w Niemczech
Co roku w Niemczech przybywa około 1000 salafitów - muzułmanów głoszących konserwatywny odłam islamu. W całym kraju jest ich już blisko 11 tysięcy. Według niemieckiego kontrwywiadu kilkaset osób spośród nich zostało określonych jako gotowe do użycia przemocy.
Imam o rekrutacji i radykalizacji. Abdul Adhim Kamouss:
W tamtym okresie nie dostrzegałem zagrożenia, motywowałem ludzi, sprawiałem, że stawali się coraz bardziej religijni. Kolejnym krokiem byli jednak ci, którzy ich wyłapywali i radykalizowali...
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN
podziel się: