Płyn Lugola - co to jest i jakie ma zastosowanie?
Płyn Lugola jest roztworem jodu i jodku potasu. W składzie znajduje się 1 proc. jodu, 2 proc. jodku potasu oraz 87 proc. wody destylowanej. Płyn ten został opracowany w 1829 roku przez francuskiego lekarza, Jeana Lugola. Był podawany przede wszystkim dzieciom w 1986 roku, aby uchronić tarczycę przed wpływem radioaktywnej chmury. Spożywany ma zapewnić ochronę przed wchłanianiem radioaktywnego izotopu jodu oraz w zależności od podanej dawki ma działanie hamujące lub pobudzające działanie gruczołu tarczycy. W przypadku stosowania zewnętrznego ma działanie odkażające i bywa używany jako środek antyseptyczny.
Zdrowie
Płyn Lugola - dawkowanie
Płyn Lugola o niskim stężeniu stosowany jest do płukania gardła - w tym przypadku 10 kropli roztworu należy rozcieńczyć w 200 ml wody, a następnie płukać gardło. Przy stosowaniu jako środek odkażający, na rany i otarcia, stosuje się nierozcieńczony produkt.
Jak stosować płyn Lugola do picia?
Płyn Lugola podawany doustnie przypisywany jest tylko przez lekarzy i na receptę. To lekarz ma obowiązek wypisania, w jakiej dawce powinno się przyjmować specyfik. W przypadku płynu Lugola, który sprzedawany jest w aptece bez recepty, nie wolno go spożywać. Środek jest zanieczyszczony i może spowodować poważne skutki uboczne.
W przypadku leczenia konkretnych chorób tarczycy może być on podawany doustnie, np. przy autoimmunologicznym zapaleniu tarczycy, przed strumektomią oraz przed badaniem scyntygraficznym. W takim wypadku to lekarz decyduje o sposobie podania preparatu.
Skutki uboczne po przyjęciu płynu Lugola
Jod nie jest obojętny dla organizmu i przyjmowanie go bez zalecenia lekarza może poważnie zaszkodzić zdrowiu. Przekroczenie dopuszczalnej dawki może spowodować nadczynność tarczycy, a ta do tachykardii, zaburzeń metabolicznych, zimnych potów i wielu innych negatywnych konsekwencji, zwłaszcza u osób z zaburzeniami i chorobami układu krążenia.
Przyjmowanie jodu może spowodować trądzik jodowy, alergię miejscową lub uogólnioną, które są oporne na leczenie. U osób wrażliwych stosowanie go miejscowo może spowodować świąd, wrzodziejące nadżerki, podrażnienie błon śluzowych oraz zapalenie skóry.
Ogólne objawy przedawkowania jodu, to: wysypka, gorączka, obrzmienie węzłów chłonnych, wstrząs.
W przypadku przyjmowania zbyt dużych dawek jodu przez osoby chore na wole endemiczne może dojść do rozwoju tyreotoksykozy, czyli nadmiaru hormonów tarczycowych w organizmie.
Przeciwwskazania do przyjmowania płynu Lugola
Przeciwwskazaniem do stosowania płynu Lugola jest:
- nadwrażliwość na jod,
- gruźlica płuc,
- nadczynność tarczycy,
- ciąża i karmienie piersią.
Zobacz także:
- Wojna w Ukrainie. Rosjanie otworzyli ogień w pobliżu elektrowni atomowej. Pożar został ugaszony, nie ma zagrożenia radiacyjnego
- Fake newsy związane z wojną w Ukrainie zalewają Internet - gazowy black-out, koniec gotówki, ataki w Przemyślu. W co nie wierzyć?
- Nowoczesne metody leczenia chorób tarczycy. "Nie każdy wymaga leczenia operacyjnego"
Autor: Teofila Siewko
Źródło: poradnikzdrowie
Źródło zdjęcia głównego: FatCamera/Getty Images