- W Pleszewskim Centrum Medycznym wykonano pierwszą w Polsce rekonstrukcję piersi z wykorzystaniem implantu z siatki biologicznej.
- Na czym polega zabieg mastektomii podskórnej z rekonstrukcją piersi? Jak wygląda?
- Historia pani Jolanty Kilanowskiej. Jak wyglądał zabieg okiem pacjentki?
Na czym polega rekonstrukcja piersi przy użyciu tkanek własnych?
Pierwsze operacje mastektomii podskórnej z jednoczasową rekonstrukcją piersi z wykorzystaniem dwustronnej biologicznej siatki oplatającej implant wykonano w Centrum Onkologii w Pleszewie. W czasie jednego zabiegu usunięto kobietom chory gruczoł piersiowy i wszczepiono pod skórę implant wraz z podtrzymującym go kolagenowym koszyczkiem, wypreparowanym z osierdzia wołowego.
Osierdzie to tkanka, pokrywająca mięsień sercowy. Tkanka została pobrana z nieżyjącego cielaka. Materiał został oczyszczony z komórek zwierzęcych, aby otrzymać biologicznie neutralną siatkę, która miała posłużyć do rekonstrukcji nowej piersi.
Możemy to nazwać jak zapakowanie kanapki. Ta siatka jest naturalnym opakowaniem dla implantu - porównał działanie siatki prof. dr hab. Dawid Murawa w materiale "Dzień Dobry TVN".
Taka siatka powoduje mniej zakażeń. Funkcjonalny i estetyczny wygląd - to kolejne plusy tej metody. Siatki u pacjentów to prawdziwy przełom, o czym przekonała się pani Jolanta Kilanowska.
Czuję się coraz bardziej samodzielna. Mogę zakładać coraz fajniejsze ubrania! - cieszyła się pani Jolanta Kilanowska w materiale "Dzień Dobry TVN".
Życie po mastektomii. Pełną piersią!
Na czym polega mastektomii podskórnej z rekonstrukcją piersi?
Na czym polega taki zabieg i dlaczego jest tak wyjątkowy? Podczas zabiegu nie odcina się mięśnia piersiowego większego, a zastępuje się go macierzą ADM. To bardzo ważna zmiana, ponieważ pacjentka ma pełną ruchomość w stawie barkowym oraz bardzo naturalny kształt piersi, co dla wielu kobiet jest niezwykle istotne. Kolejnym plusem tej metody jest fakt, że ból po wykonaniu tej operacji jest bardzo niewielki, a rana szybko się goi.
Biologiczne siatki wytwarzane z kolagenu zwierzęcego (np. z osierdzia wołowego) lub pobieranego ze zwłok ludzkich są bardzo często stosowane w Stanach Zjednoczonych i w Europie Zachodniej. Niestety w Polsce zabiegi rekonstrukcji piersi z wykorzystaniem siatek syntetycznych lub z biologicznych należą nadal do rzadkości. Powód jest jeden - Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje tylko samą procedurę.
Profilaktyczna mastektomia powinna być refundowana
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN