„Nie hejtuj, rock’n’rolluj!” Jurek Owsiak i Adam Bodnar wspólnie przeciwko mowie nienawiści

Jurek Owsiak i Fundacja Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy wraz z Rzecznikiem Praw Obywatelskich Adamem Bodnarem zapraszają na debatę „Ja nie hejtuję, ja rock’n’rolluję, czyli o tym, jak skutecznie przeciwdziałać zjawisku mowy nienawiści w Polsce”. Zbliża się również finał pierwszego etapu konkursu edukacyjnego „Ratujemy i Uczymy Ratować”, który został zorganizowany dla najmłodszych uczniów szkół podstawowych. O najnowszych działaniach Fundacji WOŚP opowiedział nam jej prezes.
  • Kiedy odbędzie się debata Fundacji WOŚP i Rzecznika Praw Obywatelskich?
  • Skąd pomysł na wspólną debatę o zwalczaniu hejtu?
  • Fundacja WOŚP uczy dzieci pierwszej pomocy

Kiedy odbędzie się debata Fundacji WOŚP i Rzecznika Praw Obywatelskich?

Debata „Ja nie hejtuję, ja rock’n’rolluję, czyli o tym, jak skutecznie przeciwdziałać zjawisku mowy nienawiści w Polsce” została zaplanowana na 29 marca 2019. Odbędzie się w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Część pierwsza rozpocznie się o godzinie 12.00 wystąpieniami panelistów: socjolog kultury i politologa Rafała Pankowskiego, adwokat Anny Błaszczak-Banasiak i działaczki społecznej Joanny Grabarczyk. Część druga nastąpi po wystąpieniach i będzie miała formę szerszej rozmowy, do której włączą się uczestnicy debaty oraz zaproszeni eksperci.

Zobacz także: WOŚP. Jak to się zaczęło? Zobaczcie!

Skąd pomysł na wspólną debatę o zwalczaniu hejtu?

Według organizatorów głównym celem nadchodzącej debaty jest „odczarowanie” rozmów na temat hejtu i pochylenie się nad tym, jak można zwalczać go nie tylko w naszym otoczeniu, lecz także w nas samych. Jurek Owsiak przypomniał, że Fundacja WOŚP i on sam jako jej prezes za hejt zostali nawet kiedyś skazani: musieli zapłacić karę 130 zł za użycie słowa niecenzuralnego. Debata ma więc postawić pytanie o granice hejtu, a także o to, jak można łączyć się przeciw niemu, tworząc swoistą grupę wsparcia. Poza panelistami jej gośćmi będą również muzyk Zbigniew Hołdys oraz założyciel Amnesty International w Polsce – Bogusław Stanisławski. Jak podkreśla prezes WOŚP, debata ma mieć charakter lekki i przyjazny:

Chcemy pójść w stronę montypythonowską, zastanowić się, jak to zrobić, żeby się z tego obśmiać albo zawstydzić hejtera. Może jest to słowo za słabe wobec hejterów zawodowych – po nich spływa to jak woda [po kaczce]. Ale będzie to skuteczne wobec wielu innych osób, które, jak pokazuje życie, są zwykle bardzo młode. Jeden ze sportowców polskich zapukał do drzwi kogoś takiego, kto go hejtuje – otworzył mu dwunastolatek!

Punktem wyjścia dla debaty ma być rozmowa na temat aktualnego stanu – prawnego, społecznego i kulturowego – zjawiska hejtu w Polsce. Punktem dojścia natomiast będzie stworzenie pozytywnej grupy wsparcia złożonej z osób, które chcą mówić o hejcie inaczej niż dotychczas i nauczyć się radzić z nim sobie w codziennych sytuacjach.

Fundacja WOŚP uczy dzieci pierwszej pomocy

Kolejnym projektem, na którym skupia się obecnie Fundacja WOŚP, jest nauczanie dzieci z klas 1-3 szkoły podstawowej zasad pierwszej pomocy. Akcja organizowana jest od 6 lat, a obecnie bierze w niej udział 12,5 tys. polskich szkół. Jak zwrócił uwagę Jurek Owsiak, od dawna próbują namówić Ministerstwo Edukacji Narodowej do zaliczenia lekcji pierwszej pomocy w poczet przedmiotów obowiązkowych – bezskutecznie, ponieważ, zdaniem prezesa WOŚP, żaden z ministrów nie chce z Fundacją na ten temat rozmawiać. Dlatego też akcję organizują samodzielnie.

Zobacz także: Pierwsza pomoc. Obligatoryjnie?

Zbliża się właśnie finał wielkiego konkursu plastycznego. Zadaniem uczestników jest przygotowanie plakatu edukacyjnego podejmującego temat ratowania życia ludzkiego. Jurek Owsiak zaprosił do udziału dzieci ze szkół podstawowych i ich nauczycieli, jednocześnie wyrażając wsparcie dla ich strajku:

Drodzy nauczyciele, trzymamy kciuki za wasze sprawy. Jesteśmy z wami przez cały czas – to wy nam pomagacie, także w ten sposób, że dzieciaki są z nami podczas finału. Pragniemy z całego serca, żebyście rozwiązali swoje problemy w taki sposób, jak wam to pasuje.

Pierwszy etap konkursu „Ratujemy i Uczymy Ratować” potrwa do 29 marca 2019. W tym terminie przyjmowane będą prace plastyczne uczniów biorących udział w programie WOŚP.

Zobacz także:

Autor: Kasia Nowicka

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Sprawdź więcej modowych inspiracji!
Materiał promocyjny

Sprawdź więcej modowych inspiracji!