Newsy

Nauczyciel: "Okazało się, że jestem terrorystą". Dramatyczny apel Pawła Lęckiego

Newsy

Nauczyciel: "Okazało się, że jestem terrorystą". Dramatyczny apel Pawła Lęckiego

W mediach społecznościowych pojawił się emocjonalny apel nauczyciela - Pawła Lęckiego, który tłumaczy zasadność strajku nauczycieli i nie zgadza się na przyrównywanie pedagogów do terrorystów, którzy wzięli dzieci za zakładników, żeby wywalczyć podwyżki. Związek Nauczycielstwa Polskiego ustalił, że datą rozpoczęcia ogólnopolskiego strajku w oświacie będzie 8 kwietnia 2019 roku, co oznacza, że zagrożone mogą zarówno egzaminy gimnazjalne, jak i ósmoklasisty. Jak na to zapatrują się rodzice, a jak nauczyciele? 

To jest strajk w jakiś sposób nas wszystkich. Ludzi bez głosu, którzy teraz próbują w końcu zabrzmieć!


Paweł Lęcki, nauczyciel: 

Dzień dobry. Nazywam się Paweł Lęcki i okazało się, że jestem terrorystą. Do tej pory posądzano o to ludzi o śniadym kolorze skóry, teraz wystarczy być nauczycielem. Upomniałem się o godność mojego zawodu i wyższą pensję, co okazało się zjawiskiem niemożliwym do zaakceptowania. Pracuję dużo i całkiem dobrze, choć na pewno mógłbym lepiej. Popełniam błędy i nie wszystko robię idealnie. Oczekuje się ode mnie, że będę idealny, bo bycie nauczycielem to misja, co faktycznie znowuż łączy mnie z terrorystami. Oczekuje się, że jeśli wpadnę na pomysł strajku, to powinienem go przeprowadzić w święta lub w weekend, kiedy inni mają wolne i mogą zająć się dziećmi. Oczekuje się ode mnie, że będę siedział na egzaminach, gdyż moje niesiedzenie wywoła kataklizm, koniec świata, potop. Chciałem powiedzieć, że uczniowie są najważniejsi na świecie dla większości nauczycieli. Jeśli jestem terrorystą, to terrorystą otwartości, kreatywności, wolności, krytycznego myślenia. Chciałbym, żeby wszystkie egzaminy się odbyły, ale jeśli się nie odbędą, to nie z mojej winy. Wina będzie rządu tego i poprzednich. Wina lekceważenia edukacji, lekceważenia nauczycieli, a przede wszystkim lekceważenia uczniów i traktowania ich jak pudełka na niepotrzebną wiedzę, traktowania jak przedmioty lekcyjne, które można przenosić z jednej szkoły do drugiej, bo reforma będzie ładnie wyglądać w słupkach sondaży i efektów pracy. Mam nadzieję, że egzaminy się odbędą. Że ktoś w końcu pomyśli, że trzeba zmieniać system edukacji i to jasno powie. Że nie można szczuć jednej grupy społecznej na drugą, bo to jest właśnie terroryzm bez bomb. Myślę, że to nie chodzi już tylko o nauczycieli. Żłobki, przedszkola, szkoły podstawowe, gimnazja, licea, pracownicy administracji i sądów, wszystkie miejsca, gdzie traktuje się ludzi bez elementarnego szacunku, gdzie nie wynagradza się ich godnie, gdzie nie daje poczucia bezpieczeństwa i stabilności. To jest strajk w jakiś sposób nas wszystkich. Ludzi bez głosu, którzy teraz próbują w końcu zabrzmieć.


Gośćmi Dzień Dobry TVN byli - Elżbieta Kielak - Fundacja Rodzice Mają Głos, mama dwóch chłopców, uczniów szkoły podstawowej, Justyna Sobolewska, dziennikarka, której syn jest w trzeciej klasie gimnazjum i przygotowuje się do egzaminów oraz socjolog, pedagog społeczny z Centrum Profilaktyki Społecznej prof. Mariusz Jędrzejko.

Data ogólnopolskiego strajku nauczycieli

Od wielu miesięcy nauczyciele domagają się podwyżek. Co prawda Minister Edukacji Narodowej Anna Zalewska zaoferowała im wzrost płacy zasadniczej w 2019 roku - od 121 do 166 zł brutto, w zależności od stopnia awansu zawodowego, ale według Związku Nauczycielstwa Polskiego to zbyt mało. Działacze oczekują podwyżki o ok. 1000 zł.

Zobacz także:

Zarobki nauczycieli – ile zarabia nauczyciel kontraktowy, a ile mianowany?

Jak wybrać szkołę podstawową dla dziecka?

Po czym poznać, że dziecko poradzi sobie w życiu?

Jeśli rząd nie spełni ich oczekiwań, 8 kwietnia, czyli dwa dni przed egzaminem gimnazjalisty i tydzień przed egzaminami ósmoklasisty nauczyciele rozpoczną ogólnopolski strajk, który prawdopodobnie będzie największym ich protestem od lat. Nauczyciele przyjdą do szkół, ale nie będą prowadzić lekcji i zajęć wychowawczych. W strajku wezmą również udział pracownicy administracji, a to oznacza między innymi to, że w szkołach nie będą działały stołówki i szatnie. ZNP zapowiedziało, że akcja strajkowa ma potrwać do odwołania. Warunkiem rozpoczęcia strajku jest wynik referendum strajkowego, które odbędzie się pod koniec marca.

Opinia rodziców w sprawie ogólnopolskiego strajku nauczycieli

Wielu rodziców i uczniów popiera strajk. Należy do nich między innymi dziennikarka Justyna Sobolewska, której syn przygotowuje się do egzaminów:

Ten protest niestety jest konieczny, zdecydowanie popieram nauczycieli w ich postulatach i decyzjach. Wśród większości rodziców nauczyciele mogą liczyć na wsparcie i zrozumienie.

Protest nauczycieli popiera także Elżbieta Kielak z Fundacji "Rodzice Mają Głos", mama dwóch chłopców, którzy uczą się w szkole podstawowej. Uważa, że jeżeli nauczyciele nie dostaną godnych pieniędzy, nie będą mieli motywacji do samorozwoju i kreowania rozwoju uczniów. Dopóki nie docenimy pracy nauczycieli, nie będziemy mieć dobrej szkoły.


Tego samego zdania jest socjolog, pedagog społeczny z Centrum Profilaktyki Społecznej prof. Mariusz Jędrzejko. Według niego to pierwszy strajk od wielu lat, który ma wymiar społeczny o tak dużej skali:

Nauczyciele i ich postulaty mają ogromne poparcie w społeczeństwie. Stajemy po stronie grupy zawodowej, która ma największy wpływ na poziom intelektualny dojrzewającego społeczeństwa. Jest to dla nas skandaliczne, że świetny i zaangażowany w rozwój naszego dziecka nauczyciel zarabia tylko trzy tysiące.
Co sądzisz o tym artykule?
285
26
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
33
08.04.2019
grok
nauczyciele i tak zarabiają za dużo a za nic nie odpowiadają i nie grozi im żadne niebezpieczeństwo tak jak górnikom policjantom czy kierowcom skandal
07.04.2019
Juz nie nauczyciel
Gdzie pan byl gdzie byli pana koledzy gdy nauczycieli z domiw dziecka pozbawiano kn. Teraz pracuja za 2100 brutto w dzien i w nocy w sobote niedziele swieta wakacje i ferie. To jest wasza nauczycielska solidarnosc. Jak wam malo to odejdxcie z pracy.
04.04.2019
babcia
jestem za tym, żeby nauczyciele zarabiali jak najwięcej, ale powinni być wynagradzani nie za godziny pracy, czy staż, a przede wszystkim za umiejętność nauczania. Sama mam wnuczki w szkole podstawowej i często pomagam im w odrabianiu lekcji , ponieważ ich rodzice pracują na zmiany. Nauczyciele narzekają, że pracują również po godzinach, a co mają powiedzieć rodzice uczniów, którym nauczyciele zadają pracę domową średnio 4-5 stron ćwiczeń , gdzie w godzinach lekcyjnych robią 1-2 strony. Z reguły do wykonania zadań domowych przeznaczone są zadania z t.z.w. grupy trudniejszych. Często rodzice którzy wracają zmęczeni z pracy zamiast odpoczywać spędzają czas na naukę z dziećmi, ponieważ bez pomocy rodziców uczniowie nie dają sobie rady. Dlatego też uważam, że dla dobra uczniów i nauczycieli powinna być zreformowana podstawa nauczania tak żeby nie wbijać dzieciom nieprzydatnej wiedzy, a nauczycieli wynagradzać sowicie za ich umiejętności dobrego nauczania.
03.04.2019
Nie młoda
Chciałabym odnieść się do przygotowywania się nauczycieli do zajęć. Np. j.polski lektura "Pan Tadeusz", nauczyciel z 10 letnim stażem ucząc np. 3 równorzędne klasy w szkole chce powiedzieć że się przygotowuje do lekcji? To go dyskwalifikuje jako nauczyciela bo od dzieci wymaga po kilkunastu godzinach nauki szerokiej wiedzy, a on klepiąc przez lata to samo nie może zapamiętać!? Strasznie się zmienia gramatyka, ortografia. To samo matematyka, chemia itd.Jedyny który musi być na bieżąco i faktycznie się przygotowywać to nauczyciel od WOS.
W wielu przypadkach nauczyciele powinni być egzaminowani przez rodziców, bo tak jak uczą to pożałowania godne, a najbardziej stosunku dyrekcji kiedy rodzice zgłaszają że coś jest nie tak że 80% klasy ma oceny niedostateczne. Czy to wina uczniów, wszystkich?
21.03.2019
asdaasd
to niech się zwolnią, zobaczycie że nie zrobi tego więcej niż góra 5% z nich
21.03.2019
Dawid
Nauczyciele tak jak rolnicy zawsze narzekali i narzekać będą ,
strajk przed egzaminami pokazuje jak oświata traktuje uczniów - jak przedmiot który można wykorzystać
Uczciwie dla wszystkich było by protestować w okresie po egzaminach, a najlepiej w wakacje,
ale przecież nikt nie będzie protestował gdy ma wolne , tylko w godzinach pracy .
21.03.2019
kulczykj
Jak obserwuję od lat (jestem już "doświadczonym" dziadkiem) eksperymenty prowadzone na polskich szkołach, to mi się nóż w kieszeni otwiera. Każda kolejna opcja polityczna dochodząca do władzy wprowadza swoje "reformy". Efekt - sami widzimy. Jak już coś normalnieje to populiści, tak jak obecnie, robią demolkę. Popieram nauczycieli całym sercem.
21.03.2019
Nauczyciel
Jakie trzy tysiące??? Ja nie zarabiam nawet dwóch. Jestem nauczycielem kontraktowym.
21.03.2019
Rodzic
Większość nauczycieli to właśnie nie liczy się z uczniem. Niekompetencje jednego nauczyciela są ukrywane przez całe grono pedagogów w szkole. A najgorsze jak uczeń ma większą wiedzę jak nauczyciel to już na starcie jest przegrany i niszczony przez nauczycieli. Pięknie tylko piszecie i mówicie o sobie ale rzeczywistość jest zupełnie inna. Nie zgadzam się z strajkiem, macie rewelacyjne warunki pracy jak i płace. Jest wiele innych zawodów, które mają dużo gorsze warunki pracy i wymagają podwyżek wynagrodzeń. Więc powinniście przyjść to co rząd wam oferuje z uśmiechem na twarzy. I podziękować Bogu.
20.03.2019
Krie
Dlaczego nikt nie uwzględnia do czasu prac nauczyciela czasu przeznaczonego na przygotowanie IPET-ów, wielospecjalistycznych ocen, indywidualnych kart pracy i programów dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, dostosowaniem wymagań programowych, prowadzeniem ewaluacji i opracowaniem narzędzi badawczych, dodatkowych indywidualnych rozmów z rodzicami i spotkań mediacyjnych, przygotowania wnikliwych opinii do poradni specjalistycznych , dla sądu, policji...Nikt też nie mówi o tym ile w małych miejscowościach nauczyciel do swojego warsztatu pracy dokłada własnych pieniędzy - kupuje pomoce dydaktyczne i materiały do pracy terapeutycznej z uczniami, bo organ prowadzący nie wyposażył placówki . Te wynagrodzenia w okolicy 3000,00 zł to chyba z nadgodzinami i wysokim dodatkiem motywacyjnym, który wynika z dobrej woli organu prowadzącego szkołę. Co do korepetycji to nie dotyczą one wszystkich specjalności i przedmiotów ( np. nauczyciel z klas I-III), poza tym dodatkowa praca ( która bywa koniecznością) negatywnie wpływa na ogólna wydajność i zdrowie nauczyciela.
19.03.2019
zezóje
Przy obecnych zarobkach nauczyciela stażysty żaden młody człowiek do tej pracy "z mnóstwem wolnego i dodatków" nie przyjdzie bo są one po prostu upokarzające. To nie emeryci "trzymają się kurczowo" etatów - dyrektor spokojnie może zwolnić każdego emeryta bo ma do tego pełne prawo - to raczej dyrektor trzyma kurczowo emerytów bo wie, że na ich miejsce nie będze chętnych. Albo ci co się pojawią znikną po jednym roku pracy. Tyle. Przy tych zaróbkach, obciążeniu i roszczeniowej postawie za parę lat nie będzie komu uczyć.
19.03.2019
Bha
Liczę tylko na TVN .tu poważnie i rzetelnie patrzycie na problem.A jest on ogromny.To edukacja naszych, waszych dzieci.Naprawde Ci wszyscy, którzy nad krytykują nie mają bladego pojęcia, ze krzywda własne dzieci.Pobserwujcie je,ich zachowania,reakcje,pasje.Jestem przerażona. dziecko,które nie ma szacunku dla nauczyciela nie ma i nie będzie go miało do kogokolwiek i czegokolwiek.To dopiero jest masakra.Ale wina nasza dorosłych dopuscilidmy do , bezstresowrgo wychowania,,do braku odpowiedzialności do chwalenia, gdy należało skarcic.No i mamy roszczeniowr społeczeństwo i ocenę naszej pracy.Nie tylko nauczycieli.Jak uczeń w gimnazjum mi powiedział.ze co się Pani przejmuje i tak Pani zapłacą,to byłam zbulwersowana.Wytlłumaczylam kilka kwestii zrozumiał i przeprosił. Powiedział, ze chodziło mu o to że szkoda naszego zdrowia,bo jak ktoś się nie chce uczyć,to ja nie powinnam się tym przejmować.Zgoda.Jednakże gdy dziecko w 5 klasie mi mówi, i tak Pani zapłacą, ,,przekonane ze ja nic nie robię,bo tylko coś tłumaczę,pokazuje, opowiadam itp- to masakra.Jakie ono ma spojrzenie na świat.kto mu to wyłącza,albo co gorsza kto taki świat stwarza.Ja Ty,my - jesteśmy odpowiedzialni za to dziecko.Naprawde potraktujcie nas nie jak wrogów,ale sprzymierzeńców.My nie wytwarzamy dochodu w przeliczeniu na pkb,my wytwarzamy coś ważniejszego.kogos kto jest małym człowiekiem,ale to on jest przyszłością narodu społeczeństwa.Nie Ty i nie Ja dorosły Człowiecze.


..
16.03.2019
........................
no trudno wyciągnąć cokolwiek z tępych dzieciaków - kiedyś gdy ktoś miał fobię społeczną, dysortografię, dyskalkulię, dysgrafię, ADHD i był po prostu niewychowany i chamski - był po prostu idiota i kończył w szkole specjalnej. Dzisiaj to uczeń ze specjalnymi potrzebami :D
12.03.2019
Łamistrajk z grupy Ja, nauczyciel
Obecnym nauczycielom żadnych podwyżek. Dobrym można i 10tys płacić.
10.03.2019
miki
Najpierw niech nauczyciele zaczną na prawdę uczyć tak by dzieciom w głowach coś zostawało,mam siostrzeńca w technikum,to co opowiada o poziomie nauczania jeży włos na głowie.Oczywiście są wyjątki ale większość udaje że uczy.
10.03.2019
justyna
Ja po 36 latach pracy - jestem nauczycielem bez nadgodzin-otrzymuję 2950 i co?
10.03.2019
Nauczyciel
My, nauczyciele możemy iść do innej, lepiej platnej pracy. Tylko kto wtedy bedzie uczyl wasze dzieci?
Zatrudnią do nauki polskiego, historii itd Ukraińców i całą masę innych uchodźców?
To że możecie Państwo pisać wszystkie komentarze że znacie litery z których tworzycie myśli przelewane w formie słów komu zawdzięczają Wy i wasze dzieci? Pani ze sklepu czy właśnie nauczycielom?
Wy skończcie pracę i nic Was nie obchodzi
Ja ostatnio spiesząc się po dziecko zostałam poproszona a właściwe wymuszona na rozmowę z mamą mojego uczenia. Tak po prostu na ulicy. Wiem że moglam odnowić ale więcej byłoby gadania może jakaś skarga do dyrektora...
10.03.2019
Kasia
Całym sercem kibicuję i wspieram nauczycieli. Najbardziej niedoceniana i tak mało szanowana grupa zawodowa w Polsce. A przecież pomagają wychowywać i kształcą przyszłe pokolenia, a to bardzo ważne zadanie. Pozdrawiam serdecznie wszystkich nauczycieli, którzy mimo kłód rzucanych im pod nogi, kochają swoją pracę, wykonują ją z pasją i pomagają naszym dzieciom rozwinąć skrzydła.
10.03.2019
M
Jakie 3000 zl? Jestem po 3 kierunkach studiów i zarabiam 1780zl. Na razie pracyje w zawodzie bo kocham to co robie, ale jak nie dostane podwyżki to długo takim altruistana nie bede tylko pojde do korpo gdzie na start dostsne dwa razy tyle, a z matematyka stosowana, informatyka i angielskim przyjmą mnie z otwartymi rekami! A dzieci - niech uczą osoby bez zaangazowania...
10.03.2019
nie-belfer
@Hanna widać, że nie ma pani pojęcia o specyfice zawodu, proszę jeszcze raz obejrzeć felieton - 18 godzin to bezpośrednia praca z uczniem, reszta sama się nie zrobi. A dlaczego emeryci tak się kurczowo trzymają? Tu też nie ma pani pojęcia, dlaczego emeryt chce pracować, albo musi. Najpierw trzeba poznać realia, a potem wylewać falę hejtu.
10.03.2019
Kasia
Roszczeniowa grupa?... Ludzie w dzisiejszych czasach po prostu nie szanują drugiego człowieka... I tego samego niestety uczą już swoje dzieci. Nic z nikąd się nie bierze... Komentarze rodziców a propo nauczycieli, lekarzy, rehabilitantów, kasjerów... każdy myśli że zjadł wszystkie rozumy, bo ma internet i uważa że jak poczyta na dany temat przez 5min w internecie już myśli że skończył studia w tym zakresie... Wystarczylo by trochę szacunku do pani w sklepie, do Pani sprzątaczki, do Pani zamiatającego ulice, człowiek to człowiek, jeden skończył 3kierunki studiów inny nie, jeden wychował się w kochającym domu inny nie... Trochę życzliwości do siebie nawzajem, mniej krytykowania i oceniania. Jeden nauczyciel ma wiecej serca inny nadaje się tylko do wymiany... Jak wszędzie, jak Pani na kasie, jak Pan w magazynie... Nauczyciel to ktoś kto spędza z naszymi dziećmi czasem więcej czasu niż sam rodzić, wstyd się do tego przyznać prawda? Ale czasem to on pierwszy zauważa jakie problemy mają nasze dzieci... Ale dobrych stron nikt nie zauważa bo Oni śmieli się upomnieć o szacunek i pieniądze... To już są źli... Ehhh ludzie... Wszystkiego dobrego dla wszystkich
10.03.2019
papcio24
@Hanna Nauczyciele akademiccy mają pensum od 120 do 350 godzin - rocznie. Czy to oznacza, że pracują maksymalnie 30h miesięcznie? Aktor teatralny gra 2 przedstawienia tygodniowo, czy to znaczy, że pracuje 6h tygodniowo? To tyle na temat zrozumienia idei pensum dydaktycznego. Nauczyciel ma prawo do 6 tygodni płatnego urlopu. Jeśli masz 26 dni urlopu to masz 5 tygodni urlopu, urlopu, który możesz wziąć o każdej porze roku.Emeryci "trzymają" się etatów ponieważ brakuje nauczycieli. Wejdź proszę na strony internetowe kuratoriów i zobacz ile jest ofert pracy dla nauczycieli, nikt nie chce już iść do tego zawodu. Następnym razem sprawdź zanim coś napiszesz.
10.03.2019
Uczen
Niech pracuja 40 godzin tygodniowo tak jak kazdy obywatel a nie pracuja w kilku szkolach i maja kilka pensji jeżeli jest to urzednik panstwowy to powinni udostepnic swoje zarobki
10.03.2019
Zen
Oni maja nonstop malo to najwieksza grupa pazernych sepow
10.03.2019
aga
Pani Haniu, nie do końca jest pani poinformowana jak to z tymi wynagrodzeniami jest...osobiście przebywałam na długim zwolnieniu lekarskim , następnie urlop dla poratowania zdrowia, no tak dla relaksu ....po chorobie nowotworowej trochę chciałam odpocząć ...wypłukać chemie z organizmu i zaczekać az włosy i paznokcie odrosną....no niestety jakoś trzynastka w szkole za mna nie czekała....ale jak pani taka zorientowana , to jeżeli to możliwe prosze o przesłanie wykładni prawa , może moje sympatyczne księgowe coś przeoczyły...zdrowia pani życzę...
09.03.2019
Loko
Gdzie nauczyciel pracuje 18 godzin? Nasz tydzień pracy to jak Wy Drodzy Państwo 40 godzin lub dłużej. Uczymy i terapeutyzujemy dzieci z zamiłowania i powołania i świadomie wybieramy taką pracę chociaż mamy skończone również inne studia...ale jednocześnie chcemy zapewnić przyszłość naszym dzieciom...
09.03.2019
slawek
Jestem nauczycielem. Pracuję w szkole około 20 lat jestem nauczycielem dyplomowanym zarabiam o zgrozo 2900 zł spłacam 1200 zł kredytu hipotecznego ( zostało mi jeszcze 20 lat ). jak żyć panie premierze jak żyć. Dziękuję TVN za pokazanie pracy i zarobków i wsparcie dla nauczycieli. Od dzisiaj oglądam codziennie TVN :)
09.03.2019
Ann
Dziękuję ❤️
09.03.2019
Hanna
Nauczyciele są wyjątkowo roszczeniową grupą zawodową. Dlaczego nigdy nie mówią o tym, że ich pensum to 18 godzin pracy tygodniowo, a za każdą godzinę ponad to mają płacone ? Mówiąc o swoich zarobkach podają kwotę zasadniczą, nic nie wspominając o wielu dodatkach. A trzy misiące wakacji w roku ? A możliwość rocznego urlopu na poratowanie zdrowia ? Pełnopłatnego i z prawem do trzynastej pensji po roku "leczenia"? A może najwyższa pora, żeby zakończyć tę post komunistyczną farsę i ustalić nowe pensum ? Ale rządzący boją się o przyszły elektorat, a nauczyciele robią co chcą kosztem dzieci. Jak jest nauczycielom tak źle to dlaczego emeryci wciąż kurczowo trzymają się posad i nie dopuszczają młodych ? I dlaczego tyle osób decyduje się nauczać jeśli znają realia ?
09.03.2019
Prawdomówny
Zwolnić wszystkich nauczycieli którzy będą strajkować . Nauczycielstwo do nie biznes. Czemu nie pojdziecie do innej pracy lepiej płatnej . Przecież większość z Was nie powinna pracować w szkole. I przepraszam prawdziwych nauczycieli ... przestańcie pic
09.03.2019
Anglistka
Niestety to wszystko to prawda, szczególnie z tym kredytem ciagle mieszkam z rodzicami bo mi nie należy się kredyt tyle zarabiam. Jestem sfrustrowana, kocham ta prace, dzieci mnie lubia, ale ja mysle co raz poważniej o pójściu do firmy od września. Tam dostanę umowę ba stałe, dobra kase. Nie będę latać po 3 szkołach żeby jakoś żyć i wracać codziennie o 20 do domu. Jestem tym zmęczona ☹️
09.03.2019
Aga
"Jest to dla nas skandaliczne, że świetny i zaangażowany w rozwój naszego dziecka nauczyciel zarabia tylko trzy tysiące." chciałabym zarabiać trzy tysiące.... (też jestem nauczycielem)
09.03.2019
-aaa
Dziękujemy za wsparcie. To ważne szczególnie teraz, kiedy nieustannie słyszymy "lenie, nieroby, darmozjady, nieudacznicy, jak się nie podoba to na kasę do Biedry" itp.
Rozwiń wszystkie komentarzy