Gorące tematy

Nakaz noszenia staników w warszawskim barze. Pracownice protestują

Gorące tematy

biustonosz

#wMaseczkachNieStanikach - taką akcję rozpoczęły kobiety sprzeciwiające się nakazowi, jaki wprowadzono wobec pracownic w jednym z warszawskich barów. Sprawa zyskuje rozgłos również dlatego, że w marcu tego roku w tym samym miejscu odbyło się niezwykłe wydarzenie, którego celem było... swoiste wyzwolenie uciemiężonych kobiet.

Nakaz noszenia staników w warszawskim barze

W marcu tego roku w warszawskim Barze Studio miało miejsce poruszające wydarzenie. Ofiary przemocy seksualnej wzięły udział w pokazie mody, nosząc ubrania, które miały na sobie, gdy w ich życiu doszło do nadużyć. Przekaz był jasny - strój nie jest żadną zachętą dla gwałciciela. I nie powinien być. Pokaz został zorganizowany przez Stowarzyszenie ForgetMeNot. Dzięki niemu kobiety miały szansę pokazać, że seksualizacja ubrań jest krzywdząca - żadna, nawet najkrótsza spódnica, nie daje nikomu prawa ani przyzwolenia do przemocy. Wydarzenie wzbudziło mnóstwo emocji, ale przede wszystkim dało siłę kobietom, które w swoim życiu doświadczyły najgorszego.

Tym bardziej dziwi więc fakt, że w tym samym barze, zaledwie pół roku później, nakazano zatrudnionym pracownicom, by do pracy nosiły biustonosze.

O tej formie opresji poinformowała jedna z byłych pracownic. Wieść szybko się rozniosła, trafiając do jednej z założycielek Stowarzyszenia ForgetMeNot. Aurora poruszyła tę kwestię w swoich mediach społecznościowych.

Doszły do nas niepokojące wieści, jako że w miejscu, gdzie odbył się nasz pokaz mody, czyli @barstudiowarszawa osoby płci żeńskiej muszą nosić w pracy stanik. Nie zgadzamy się na takie wymagania! Każda osoba, nie zależnie od wielkości biustu i płci ma prawo nosić (lub nie) taką bieliznę, jaką lubi.

- napisała.

I dodała:

Zamiast biustonoszy, proponujemy, aby każdy pilnował się i nosił maseczki, w sposób poprawny (zakrywając zarówno usta, jak i nos) - bądźmy bezpieczni.

Zachęciła również do wstawienia zdjęcia z maseczką i stanikiem z hashtagiem: #wMaseczkachNieStanikach w celu okazania wsparcia wszystkim osobom, które doświadczają seksizmu.

Odpowiedź Baru Studio

Portal NaTemat.pl o komentarz poprosił Bar Studio. Restauracja odniosła się do zarzutów, przyznając się do winy.

W odpowiedzi na Pani pytanie chcielibyśmy oświadczyć, że nasze pracownice miały, mają i zawsze będą miały całkowitą swobodę dotycząca noszenia staników. Bardzo nam przykro, że musimy odnosić się do tego typu zarzutów. Zdajemy sobie jednak sprawę, że jesteśmy winni całej sytuacji

- napisali w konwersacji z dziennikarką NaTemat.

Nigdy nie mieliśmy zamiaru w jakikolwiek sposób ograniczać naszym pracownikom i pracowniczkom wolności dotyczącej ubioru. Naszą intencją było jedynie wspólne ustalenie pewnych ram dotyczących tzw. dress-codu. Dziś wiemy, że do sprawy podeszliśmy zbyt nonszalancko, a sposób naszej komunikacji pozostawiał wiele do życzenia. W wyniku tego błędu zrodziło się całe nieporozumienie, co w konsekwencji zakończyło się przypisaniem nam przez autorów postu nieprawdziwych intencji. Rozumiemy jednak, że autorzy postu bazowali na nieprecyzyjnej informacji, a ich intencją było zwrócenie nam uwagi i uwrażliwienie nas na granice wolności, za co dziękujemy

- dodali również. Przyznali także, że doszło do rozmowy z pracownikami i pracownicami, w której doszło do porozumienia.

Zobacz także:

"Gorący temat" – prawdziwa historia o molestowaniu w Fox News. Mocny film z przesłaniem

Molestowanie seksualne dzieci. Jak je rozpoznać?

Justin Bieber domaga się 20 milionów dolarów odszkodowania od kobiet, które oskarżyły go o molestowanie

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Anna Mierzejewska

Pozostałe wiadomości