seksizm

  seksizm

  Damska reprezentacja norweskiej drużyny piłki ręcznej plażowej została ukarana grzywną przez Europejską Federację Piłki Ręcznej (EHF). Wszystko z powodu stroju sportowego podczas rozgrywania meczu, ponieważ zawodniczki skąpe majtki zastąpiły spodenkami kolarskimi. To wywołało kontrowersje i rozpoczęcie dyskusji o seksizmie w sportach kobiecych. Czy miały prawo się tak zachować? O tym w Dzień Dobry TVN opowiedzieli siatkarka Katarzyna Skowrońska-Dolata oraz dziennikarz sportowy Damian Bąbol.

  Kate McCue jest piątą kobietą na świecie i pierwszą amerykańskiego pochodzenia, która posiada stopień kapitana statków wycieczkowych. Nie wszyscy jednak gratulują jej tego sukcesu. W mediach społecznościowych Pani Kapitan pojawił się seksistowski komentarz, na który sama zainteresowana zdecydowała się odpowiedzieć. Internautów zachwyciła jej cięta riposta.

  #wMaseczkachNieStanikach - taką akcję rozpoczęły kobiety sprzeciwiające się nakazowi, jaki wprowadzono wobec pracownic w jednym z warszawskich barów. Sprawa zyskuje rozgłos również dlatego, że w marcu tego roku w tym samym miejscu odbyło się niezwykłe wydarzenie, którego celem było... swoiste wyzwolenie uciemiężonych kobiet.

  Według najnowszych amerykańskich badań kobiety coraz częściej padają ofiarą seksistowskich zachowań. Czym jest seksizm? Czy zależy od poziomu tolerancji? Jak reagować na tego typu zachowania? Gośćmi Dzień Dobry TVN były: Anna Dziewit-Meller, pisarka, dziennikarka i Agata Passent, felietonistka.

  "Kto publicznie propaguje lub pochwala podejmowanie przez małoletnich poniżej lat 15 zachowań seksualnych lub dostarcza im środki ułatwiające podejmowanie takich zachowań”. Ryzykowne mogą być dla nauczycieli i edukatorów zajęcia w szkołach w ramach lekcji wychowania do życia w rodzinie. W studiu Dzień Dobry TVN gośćmi byli: Małgorzata Terlikowska - żona Tomasza Terlikowskiego i mama piątki dzieci, oraz Dellfina Dellert, współzałożycielka portalu społecznościowego dla kobiet Femmera.

  Grzeczne dziewczynki idą do nieba, a niegrzeczne... tam gdzie chcą! Kobiety w polityce chyba najmocniej dotyka zjawisko seksizmu. W studiu Dzień Dobry gośćmi były: ekonomistka i była Minister Sportu i Turystyki Joanna Mucha oraz Renata Kim - dziennikarka. Dlaczego dalej panuje krzywdzący stereotyp, że kiedy mężczyzna trzaśnie drzwiami jest charyzmatyczny, a kobieta emocjonalna? Dlaczego Ewa Kopacz jako premier budzi spore emocje męskiej części polityków?