Gwiazdy

"Gorący temat" – prawdziwa historia o molestowaniu w Fox News. Mocny film z przesłaniem

Gwiazdy

"Gorący temat" – prawdziwa historia o molestowaniu w Fox News. Mocny film z przesłaniem

"Gorący temat" ("Bombshell"), to oparta na faktach opowieść o kobietach, które przeciwstawiły się przemocy seksualnej w jednej z największych stacji telewizyjnych w USA, Fox News. Ich odwaga była jednym z impulsów, który zapoczątkował ruch #MeToo. W rolach głównych wystąpiły: Nicole Kidman, Charlize Theron i Margot Robbie.

W filmie "Gorący temat" przedstawiona jest głośna sprawa sprzed kilku lat, dotycząca molestowania seksualnego dziennikarek The Fox News - jednej z największych telewizji informacyjnych w USA. Ich oprawcą okazał się despotyczny szef stacji, Roger Ailes, który przez lata pozwalał sobie w stosunku do kobiet na niewybredne żarty, aluzje i erotyczne propozycje nie do odrzucenia. Odmowa obcowania z Ailesem groziła nie tylko zastopowaniem kariery, ale wyrzuceniem z pracy i wilczym biletem na rynku. W końcu kobiety pracujące w stacji powiedziały "stop". Najpierw zrobiła to była prezenterka, Gretchen Carlson, a po niej kolejne pracownice stacji, m.in. wielka jej gwiazda, Megyn Kelly. Jednak Ailes nie zamierzał się poddać bez walki. Dysponował wielką władzą, fortuną i kontaktami na politycznych szczytach. Nikt wtedy nie spodziewał, że ta konfrontacja zadecyduje o losie milionów kobiet na całym świecie.

Trio wspaniałych aktorek

W filmie zobaczymy wielkie gwiazdy światowego kina: Charlize Theron, Nicole Kidman i Margot Robbie. Dwie pierwsze wcielają się w autentyczne postacie Megyn Kelly i Gretchen Carlson, a ostatnia gra fikcyjną bohaterkę, Kaylę Pospisil, będącą symbolem pozostałych kobiet, które doświadczyły molestowania seksualnego ze strony Ailesa.

Potencjał filmu

Od dawna wiadomo, że wielkie hollywoodzkie filmy, choć w założeniu są tylko rozrywką, mają potencjał do tego, by zmieniać świat. Do takich produkcji można także zaliczyć "Gorący temat".

To cudowne zrobić film, który jest nie tylko ciekawą historią, którą dobrze się ogląda, ale jest też tak aktualny. Opowiadamy o sprawach, które są w centrum społeczno-kulturowej dyskusji. Jesteśmy częścią wielkiej zmiany. Nigdy wcześniej nie grałam w filmie, który byłby tak aktualny (...) i miał wpływ na moje życie i moją pracę

- stwierdziła Charlize Theron.

Wartością filmu jest także to, że uświadamia wielu kobietom, że molestowanie to nie tylko dotyk.

Pierwszy raz, kiedy moja bohaterka doświadcza molestowania seksualnego nie ma żadnego kontaktu seksualnego. (...) To mocne. To była świadoma decyzja reżysera i efekt jest piorunujący. Ja sama wcześniej nie sądziłam, że rozmowa może być molestowaniem seksualnym, wydawało mi się, że molestowanie związane jest zawsze z dotykaniem, ale to jest bardziej skomplikowane

- stwierdziła Margot Robbie.

Film jest już do obejrzenia w polskich kinach.

Czy kobiety potrafią się wspierać?

Przy okazji promocji "Gorącego tematu" w Polsce odbyła się dyskusja dotycząca praw kobiet w miejscu pracy i solidarności kobiecej w kryzysowych sytuacjach.

W tej chwili mamy ogromne ilości stowarzyszeń, fundacji, spotkań towarzyskich, zawodowych i psychologicznych. Kobiety coraz więcej są ze sobą, chcą być ze sobą

- powiedziała psycholog, Katarzyna Miller.

Zobaczcie, co na temat solidarności kobiecej miały także do powiedzenia: Joanna Przetakiewicz i Olga Kozierowska. Ta ostatnia zwierzyła nam się, że sama doświadczyła niestosownego zachowania w miejscu pracy.


Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.

>>> Zobacz także:


Co sądzisz o tym artykule?
93
8
Wybrane dla Ciebie
Komentarze
0