W poniedziałek, 9 maja rozdano Nagrody Pulitzera. Nagrodę otrzymał dziennik "Washington Post" za teksty dotyczące zamieszek na Kapitolu z 6 stycznia 2021 roku, wyróżniono też m.in. dziennik "New York Times". W trakcie gali jury postanowiło uhonorować ukraińskich dziennikarzy za "odwagę, wytrwałość i oddanie" pracy w czasach wojny.
Rozdano Nagrody Pulitzera
Nagroda Pulitzera to najbardziej prestiżowa nagroda dziennikarska w Stanach Zjednoczonych. Dziennik "Washington Post" otrzymał ją w kategorii dziennikarstwo w służbie publicznej. Wyróżniono także dziennik "New York Times" w kategorii wiadomości międzynarodowe za teksty o cywilnych ofiarach amerykańskich ataków lotniczych w Syrii, Iraku i Afganistanie.
Dziennikarze TVN
Dziennikarze TVN
Dziennik "The Tampa Bay Times" dostał nagrodę w kategorii dziennikarstwo śledcze za artykuł na temat fabryki zatruwającej otoczenie ołowiem. Nagrodę za najlepsze zdjęcia newsowe otrzymał fotoreporter i korespondent "Los Angeles Times" za pokazanie zajęcia Kabulu przez talibów.
Agencja Reutera został nagrodzona w kategorii fotografii reportażowej, za zdjęcia pokazujące skutki pandemii COVID-19 w Indiach.
Nagroda Pulitzera. Specjalne wyróżnienia dla ukraińskich dziennikarzy
Dziennikarze pochodzący z Ukrainy otrzymali specjalne wyróżnienie w trakcie wręczania nagród. Jury postanowiło uhonorować ich i oddać im hołd za "odwagę, wytrwałość i oddanie" podczas relacjonowania rosyjskiej inwazji w tym kraju.
Dziennikarskie nagrody w USA ufundował w 1917 roku Joseph Pulitzer, pochodzący z Węgier amerykański dziennikarz, publicysta i wydawca prasowy. Są one uznawane za jedne z najbardziej prestiżowych wyróżnień, jakie może otrzymać za swoje osiągnięcia redakcja bądź dziennikarz.
Zobacz także:
- Éric-Emmanuel Schmitt o swoim opus magnum. "To będzie pierwsza książka, której moja mama nie przeczyta"
- Czy da się połączyć pasję z wychowaniem dziecka? Projekt "Drive Story" pokazał, że jest to możliwe
- Agata Młynarska pożegnała wyjątkową kobietę. "Odszedł ktoś bardzo ważny"
Autor: Daria Pacańska
Źródło: wiadomosci.wp.pl
Źródło zdjęcia głównego: E+