Na Księżycu może istnieć życie.Cztery miesiące po tym jak na Księżycu rozbiła się izraelska sonda Beresheet okazuje się, że dzięki tej katastrofie mogło pojawić się na naszym naturalnym satelicie życie.
Na Księżycu może istnieć życie
W kwietniu 2019 roku izraelski lądownik Beresheet rozbił się przy próbie lądowania na Księżycu. Okazuje się jednak, że ten wypadek może ona mieć dosyć interesujące skutki uboczne. Na pokładzie lądownika znajdowały się bowiem "niezniszczalne" niesporczaki, które przetrwały katastrofę i żyją na Srebrnym Globie.
Więcej:
- Fakty i mity o lądowaniu na Księżycu
- Perseidy 2019 - kiedy i gdzie oglądać noc spadających gwiazd?
- Ogromna asteroida zbliży się w sierpniu do Ziemi
Niesporczaki: cóż to takiego?
Niesporczaki to wyjątkowe ziemskie zwierzęta. Te bezkręgowce mierzą mniej niż milimetr i są niezwykle odporne. Potrafiące przetrwać ekstremalne temperatury (od minus 270 do plus 150 stopni Celsjusza), promieniowanie, ciśnienie kilku tysięcy atmosfer, oraz obecność w przestrzeni kosmicznej. William Miller, naukowiec z Uniwersytetu Bakera, twierdzi, że:
Jeśli przetrwały one eksplozję izraelskiej sondy, to w teorii mogą przetrwać warunki panujące na powierzchni Księżyca
Niesporczaki znajdują się w uśpionym stanie ponieważ w ich komórkach nie ma wody. Do pełnej życiowej aktywności potrzebują wody, powietrza i pożywienia.
Autor: Bernadetta Jeleń