Dlaczego z pozoru normalni ludzie torturują, gwałcą i mordują? Jak dochodzi do takich sytuacji, że troskliwi rodzice przed odebraniem sobie życia zabijają własne dzieci? Co robić, by nie stać się ofiarą? Czy można się przed tym ustrzec? W książce "Zrozumieć zbrodnię" Ewa Ornacka oraz biegły sądowy z zakresu psychiatrii dr Jerzy Pobocha prowadzą nas przez mroczne meandry zbrodniczych umysłów - czy mordercę da się zrozumieć?
- "Zrozumieć zbrodnię" - o czym jest książka?
- Czy symulowanie choroby psychicznej w sądzie jest możliwe?
- Co to znaczy, że ktoś w momencie popełnienia przestępstwa, był chwilowo niepoczytalny?
- Jak się bada człowieka, żeby sprawdzić czy jest chory psychicznie czy udaje chorobę?
Zobacz też:
Polak zabił żonę, dzieci i teścia. Co naprawdę zdarzyło się na wyspie Jersey?
"Zrozumieć zbrodnię" - o czym jest książka?
W książce "Zrozumieć zbrodnię" Ewa Ornacka oraz biegły sądowy z zakresu psychiatrii dr Jerzy Pobocha prowadzą nas przez mroczne meandry zbrodniczych umysłów.
W studiu Dzień Dobry TVN gościliśmy dra Jerzego Pobochę, który opowiedział o działaniu przestępcy, o jego psychice i o tym, czy można udawać niepoczytalność - jak często sądy się na to nabierają?
Czy symulowanie choroby psychicznej w sądzie jest możliwe?
Przede wszystkim w chorobę psychiczną muszą uwierzyć psychiatrzy, biegli sądowi i dopiero sąd, w takiej kolejności. Oszukać jest i łatwo, i trudno (...) My mieliśmy takich wybitnych symulantów, którzy potrafili przeciętnego psychiatrę zrobić w bambuko! - mówił w studiu Dzień Dobry TVN biegły sądowy z zakresu psychiatrii dr Jerzy Pobocha.
Oznacza to, że zbrodniarz, który został uznany za niepoczytalnego czyli za niebezpiecznego, ląduje w szpitalu psychiatrycznym. Terapia takiej chorej osoby może trwać nawet kilka lat.
Pamiętać należy, że raz orzeczona niepoczytalność nie może być odwołana.
Symulacja to indywidualne kreowanie, udawanie choroby, w celu uniknięcia np. odpowiedzialności karnej. Rodzaj i nasilenie symulowanych objawów zaburzeń psychicznych przez przestępcę zależy od stopnia jego znajomości psychopatologii, wzorców zachowań chorobowych w otoczeniu, zaobserwowanych w czasie pobytu w szpitalu psychiatrycznym, otrzymanych.
Więcej:
Zaburzenia psychiczne. Do kogo się zgłosić? Jak leczyć?
Breivik jest przykładem błędnego rozpoznania schizofrenii. Biegli np. niewłaściwie zinterpretowali jego wypowiedź, że „zna myśli innych ludzi”.
W Polsce, rocznie, jest kilka takich błędnych opinii.
Udawanie depresji z kilku względów jest łatwiejsze niż udawanie innych zaburzeń. Kiedy w celach eksperymentalnych osiemdziesięcioosobowej grupie studentów psychologii zalecono, aby udawali zaburzenia psychiczne, to najczęściej demonstrowali oni właśnie depresję.
Zobacz też:
Polacy piją coraz więcej. Co to jest uzależnienie od alkoholu – jak rozpoznać i jak leczyć?
Co to znaczy, że ktoś w momencie popełnienia przestępstwa, był chwilowo niepoczytalny?
Jeśli ktoś był chwilowo niepoczytalny w momencie popełnienia przestępstwa, oznacza to, że w tym momencie stan psychiczny człowieka - wyjątkowy, krótkotrwały - który spowodował skutki, a później to minęło.
Przykładem jest upojenie patologiczne. To jest jedyny przykład upojenia alkoholowego, który chroni przed odpowiedzialnością karną, bo jest to stan psychozy wywołanej alkoholem - mówił dr Jerzy Pobocha.
Jak się bada człowieka, żeby sprawdzić czy jest chory psychicznie czy udaje chorobę?
Tak naprawdę jest to zwykłe badanie psychiatryczne - czyli wywiad i rozmowa.
W psychiatrii sądowej stosuje się podobne metody badania jak w medycynie/psychiatrii klinicznej: wywiad, badanie fizykalne, neurologiczne, badania laboratoryjne. Stan psychiczny może być skutkiem, czy towarzyszyć chorobom somatycznym - np. niedoczynność tarczycy, miażdżyca naczyń, cukrzyca itp.
Więcej:
Jak rozpoznać, że ktoś kłamie?
W psychiatrii, podobnie jak i w neurologii, szczególne znaczenie mają badania obrazowe mózgu: Tomografia Komputerowa i Badanie Metoda rezonansu Magnetycznego, dla stwierdzenia zmian morfologicznych: guz, zaniki kory mózgu, zmiany naczyniowe - ukrwienia itp.
Biegli psychiatrzy lekarzy, otrzymują: akta spraw, dokumentacje medyczną, mogą zebrać wywiad od rodziny.
W samym badaniu psychiatrycznym stosuje się metody:
- Introspekcyjną - to co mówi badany sam, lub w odpowiedzi na pytania psychiatry, które mogą mieć postać testów: pamięci, uwagi, intelektu, myślenia. Można też stosować skale dla ustalenie objawów – np. hipomanii, depresji, schizofrenii itd.
- Obserwacyjną - zachowanie się badanego, jego mimika, ruchy, objawy emocji.
Więcej:
- Ojciec stracił dwóch synów pod lawiną. Tragedia w Rysach w 2003 roku odżyła na nowo
- Syndrom wyparcia - dlaczego czasem się oszukujemy?
- Jak wygląda życie z dorosłym dzieckiem alkoholika? Syndrom DDA