Gorące tematy

Trudna sytuacja Libańczyków. Co można zrobić, aby zakończyć panujący w ich kraju kryzys?

Gorące tematy

Autor:
Katarzyna
Oleksik
Reporter:
Milena Rachid Chehab
Czy dzieci w Libanie wrócą do szkoły?

Jeszcze kilka lat temu Liban nazywany był Szwajcarią Wschodu. Obecnie to niegdyś najszybciej rozwijające się państwo w regionie zmaga się z największych kryzysem gospodarczym od 150 lat. Jak zmieniło się życie mieszkańców? Czego najbardziej im brakuje? Dowiecie się tego z naszego materiału.

Ciężka sytuacja Libańczyków

Liban zmaga się z poważnym kryzysem gospodarczym. Wybuch, do którego doszło w zeszłym roku w Bejrucie, w dzielnicy portowej, jeszcze go pogłębił. Ogromnym problemem są długie przerwy w dostawach prądu - płynie on maksymalnie przez dwie godziny dziennie. Stały dostęp do energii zapewniały mieszkańcom generatory działające na ropę. Niestety od trzech miesięcy surowca brakuje, a ropa, którą udaje się zdobyć, często jest złej jakości. - Przez kiepską benzynę, którą w końcu kupiłem, silnik w samochodzie nie działa, jak należy. Podobno były w niej jakieś zanieczyszczenia - mówił Hassan Kassem, mieszkaniec Bejrutu.

Z powodu trudnej sytuacji żona Hassana, Fatma, zdecydowała się wyjechać do rodziny w górach. - W mieście jest strasznie gorąco. Na wsi powietrze jest lepsze. Tutaj też możemy odpocząć psychicznie od problemów, które mieliśmy w Bejrucie - opowiadała Fatma w rozmowie z naszą reporterką. Mimo poważnych trudności Fatma i Hassan najbardziej martwią się o edukację swoich córek. Dziewczyny, podobnie jak większość libańskich dzieci, chodzą do szkoły prywatnej. Niestety kryzys i pandemia spowodowały, że zarobki spadły, a ceny poszły w górę i opłacenie szkoły dla Fatmy i Hassana może być bardzo trudne. - Publiczne szkoły cieszą się złą sławą. Nauczyciele, którzy tam pracują, często nie mają odpowiednich kwalifikacji. W prywatnych placówkach poziom nauczania jest dużo wyższy, więcej też wymaga się od uczniów. Bardzo mi zależy, żeby córki miały szansę do czegoś dojść. Jestem gotowa zrobić wszystko, aby mogły się uczyć - podkreśliła Fatma.

Co wywołało kryzys w Libanie?

Jeszcze niedawno poziom życia Libańczyków niewiele różnił się od naszego. Obecnie Liban jest jednym z najbardziej zadłużonych krajów na świecie, a ogromna grupa mieszkańców znajduje się na granicy ubóstwa. Co doprowadziło do tego kryzysu? - Za taki symboliczny początek kryzysu uznaje się protesty, które miały miejsce dwa lata temu. Libańczycy zdecydowali się wyjść na ulicę po tym, jak rząd pozbawiony pieniędzy zdecydował się wprowadzić nowe podatki - wyjaśniała Sandra Nowacka, arabistka, analityczka Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

Problemy Libanu jeszcze bardziej pogłębia fakt, że politycy nie potrafią dojść ze sobą do porozumienia i od trzynastu miesięcy nie mogą sformować nowego rządu. - Liban jest bardzo różnorodny kulturowo, religijnie i społecznie. Jego system polityczny opiera się przede wszystkim na tym, ile jest sekt i jaki procent ludności do należy do danej seksty. Te podziały są tak duże, że poszczególne stanowiska w kraju muszą piastować przedstawiciele konkretnej sekty - tłumaczyła specjalistka. Co musi się stać, aby udało się opanować kryzys w Libanie? Czy skompletowanie rządu może go zakończyć? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Zobacz wideo: Trudna sytuacja Libańczyków

Trudna sytuacja Libańczyków
Trudna sytuacja Libańczyków Źródło: Dzień Dobry TVN

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki zobaczysz na Player.pl.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Katarzyna Oleksik

Reporter: Milena Rachid Chehab

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości