"Góry tego nie wytrzymają". Tłumy i kolejki w Karkonoszach. Nawet 10 tysięcy osób dziennie na Śnieżce

Z powodu tłumów zadeptujących najwyższy szczyt Karkonoszy, Karkonoski Park Narodowy rozpoczął akcję #WeekendBezŚnieżki. W jej ramach KPN proponuje wędrówki innymi szlakami Sudetów Zachodnich. Władze Karpacza przyznają, że ruch turystyczny jest wyższy niż przed epidemią.

Z powodu pandemii koronawirusa, która opanowała świat wielu Polaków zdecydowało się na wakacje w kraju. Bardzo popularnym kierunkiem są góry.

Początek lipca w porównaniu do zeszłego roku był jeszcze słabszy. Natomiast od drugiej połowy lipca, można powiedzieć, wszystko wróciło do normy, co mnie osobiście, jako włodarza miasta, bardzo cieszy

- stwierdził burmistrz Karpacza, Radosław Jęcek, a następnie dodał:

Dziennie odwiedza nas ponad 30 tys. ludzi. Na szczęście ten ruch jest bardzo mocno rozproszony

Oblegana Śnieżka

Tymczasem na samą Śnieżkę, według danych Karkonoskiego Parku Narodowego, codziennie wchodzi 10 tys. osób. Liczby te potwierdzają ogromne kolejki, które ustawiają się przed wyciągiem na Kopę. Widać je chociażby na zdjęciu opublikowanym przez "Nowiny Karpacz".

Żeby wjechać na szczyt Śnieżki trzeba odstać w długiej kolejce kilka godziny. To jednak nie zniechęca turystów.

Ze względu na natężenie liczby odwiedzających, Karkonoski Park Narodowy zdecydował się na wprowadzenie ruchu kierunkowego na szczyty Śnieżki.

To troszeczkę uporządkowuje ten ruch i apelujemy do turystów, aby stosowali się do naszych zaleceń

– podkreśliła Monika Rusztecka z KPN.

Akcja #WeekendBezŚnieżki

Przyrodnicy uważają, że taki tłum na Śnieżce jest za duży i należy dać jej się trochę zregenerować. Karkonoski Park Narodowy wpadł więc na pomysł stworzenia akcji #WeekendBezŚnieżki, w ramach której pokazuje w mediach społecznościowych inne atrakcje Sudetów.

Jedną z inspiracji są questowe trasy: "Karpacz – aktywnie i na sportowo", "Góry, zioła i laboranci", a także "Dolina Wilczego Potoku".

>>> Zobacz także:

Sudety - najważniejsze informacje, najwyższe szczyty, najciekawsze atrakcje

Sudety Wschodnie – atrakcje turystyczne i ciekawe miejsca

Atrakcje Karkonoszy, szlaki turystyczne, szczyty… Sprawdź też pogodę!

Autor: Iza Dorf

Źródło: TVN24.pl

podziel się:

Pozostałe wiadomości