Atrakcje Karkonoszy, szlaki turystyczne, szczyty… Sprawdź też pogodę!

Karkonosze
Fot. piotr borkowski/Getty Images
Karkonosze, Góry Olbrzymie, to najwyższa część Sudetów. Leży w Polsce i w Czechach. Jakie są najpiękniejsze szlaki Karkonoszy? Jakiej spodziewać się pogody? Co koniecznie zobaczyć?

Karkonosze jeszcze do 1946 roku nazywano Górami Olbrzymimi. To najwyższy masyw Sudetów. Ma niemal 100 szczytów o wysokości ponad 1000 m n.p.m.

Karkonosze - szczyty

Pasmo górskie Karkonoszy ma długość 40 km i rozciąga się od Przełęczy Szklarskiej do Przełęczy Lubawskiej. Najwyższy szczyt Karkonoszy znajdujący się i w Polsce, i w Czechach, to Śnieżka o wysokości 1602 m n.p.m. Inne szczyty Karkonoszy po polskiej stronie to:

· Wielki Szyszak,

· Smogornia,

· Łabski Szczyt,

· Mały Szyszak.

Karkonosze czeskie mogą się z kolei pochwalić szczytami:

· Luční hora,

· Studniční hora,

· Vysoké kolo, czyli Wielki Szyszak (jest i polski, i czeski),

· Vysoká pláň.

Karkonosze - szlaki turystyczne

Najpiękniejsze szlaki w Karkonoszach to:

· Główny Szlak Sudecki im. Mieczysława Orłowicza (GSS) ciągnący się przez całe Sudety od Świeradowa-Zdroju do Prudnika, a w Karkonoszach od Hali Szrenickiej przez Przełęcz Karkonoską, Śląski Dom, Kocioł Łomniczki i Karpacz (szlak czerwony).

· Droga Przyjaźni Polsko-Czeskiej to szlak biegnący przez grzbiet Karkonoszy raz po stronie polskiej, raz po czeskiej: od Hali Szrenickiej, przez Czarną Przełęcz, Przełęcz Karkonoską i Śląski Dom do Śnieżki, Czarnej Kopy, Przełęczy Sowiej i Przełęczy Okraj (szlak czerwony).

· Ścieżka nad Reglami : idziemy od Hali Szrenickiej, mijamy Trzy Świnki (skałki), Mokrą Przełęcz, Czarne Kotły, Zbocze Śmielca i Czarny Kocioł Jagniątkowski, przechodzimy Hutniczym Grzbietem do Przełęczy Karkonoskiej i trafiamy do najwyższych skałek - Pielgrzymów (szlak zielony).

· Magiczny Szlak Ducha Gór : z Leśnej Huty trafiamy do Karkonoskiego Centrum Edukacji Ekologicznej (warto się tam zatrzymać, jest otwarte od wtorku do niedzieli między 9.00 a 15.00), idziemy przez Krucze Skały, Szrenicę (przy wejściu na ten szczyt można pomóc sobie wyciągiem), mijamy Zakręt Śmierci (ma 180 st. i jest na nim punkt widokowy), Złoty Widok (również punkt widokowy), Chybotka lub Misę Cukru (tę skałkę można rozkołysać), pomnik przyrody - Lipę Sądową, podziwiamy Wodospad Szklarki i kończymy trasę przy Starej Chacie Walońskiej (obecnie można podziwiać ją tylko z zewnątrz).

Zobacz film: Szklarska Poręba i okolice. Źródło: Dzień Dobry TVN

Pogoda w Karkonoszach

Mimo że to niezbyt wysokie góry, klimat Karkonoszy przypomina klimat wysokogórski. Średnia roczna temperatura na Śnieżce to +1 st. C, a w dolnym Karpaczu: +7,4 st. C. Na Śnieżce roczne opady wynoszą ok. 1100 mm. Oprócz tego wieją silne wiatry, nawet huraganowe.

Pogoda w Karkonoszach może zaskoczyć - głównie jesienią i zimą występuje tu zjawisko inwersji, czyli obniżenia się mas chłodnego powietrza. Dzięki temu na szczytach bywa cieplej niż w dolinach. W kotlinie tworzy się wtedy gęsta warstwa chmur, a na szczytach świeci słońce.

W Karkonoszach można zaobserwować ognie świętego Elma, widmo Brockenu, miraże.

W Karkonoszach jest też aż 6 kotłów polodowcowych, a granica wiecznego śniegu to ok. 1000-1200 m n.p.m. To oznacza, że śnieg w Karkonoszach leży w niektórych miejscach przez cały rok. Występują tu także wyraźne piętra roślinne.

W okolicach Szklarskiej Poręby są dobre warunki do uprawiania narciarstwa: nartostrady i wyciągi. W Jakuszycach co roku są organizowane biegi narciarskie.

Karkonosze - atrakcje turystyczne

Karkonosze należą do Światowej Sieci Rezerwatów UNESCO. Po stronie polskiej mamy Karkonoski Park Narodowy , a po czeskiej Krkonošský národní park. Za wstęp do Karkonoskiego Parku Narodowego obowiązują opłaty, bilety można kupić online. Po czeskiej stronie wstęp jest bezpłatny.

Charakterystycznymi elementami karkonoskiego krajobrazu są tzw. skałki. Te najwyższe mogą mieć nawet 25 m wysokości. Skałki miewają nazwy nawiązujące do ich kształtów i przypisanych im legend, m.in.: Pielgrzymy, Trzy Świnki, Owcze Skały, Ptasie Gniazda, Końskie Łby, Kukułcze Skały, Borówczane Skały, Paciorki, Słonecznik, Kotki, Szwedzkie Skały. To wyjątkowo ciekawe miejsca w Karkonoszach .

Na szczycie góry Chojnik stoi zamek o tej samej nazwie. Pochodzi z XIV wieku. Można go zwiedzać przez cały rok. Odbywa się tam co roku turniej kuszniczy “O Złoty Bełt Zamku Chojnik”.

Gdzie w Karkonosze? Jako turystyczna baza wypadowa świetnie sprawdzi się Szklarska Poręba czy Karpacz. Jeśli planujemy skorzystać też z karkonoskich uzdrowisk - pojedźmy np. do Cieplic Śląskich lub Świeradowa-Zdroju.

Co zobaczyć w Karkonoszach

Atrakcją Karkonoszy są także wodospady, m.in. w okolicach Szklarskiej Poręby: Wodospad Szklarki i Wodospad Kamieńczyka.

W Karkonoszach znajdują się bogate torfowiska. Mimo wpływu człowieka, flora Karkonoszy nadal pozostaje wyjątkowa. Tylko tu w Polsce rośnie np. turzyca patagońska, znana z obszarów okołobiegunowych.

Bibliografia:

http://karkonosze.pl

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości