Gorące tematy

Jak uniknąć finansowego oszustwa? "Sprawdzaj, czytaj, pytaj"

Gorące tematy

Moment RFThanasis Zovoilis/ Getty Images

W trudnych czasach łatwiej wpaść w pułapkę i nabrać się na nieuczciwą inwestycję. Oszuści doskonale wiedzą, jak wykorzystać społeczny niepokój i niepewność. Oferują atrakcyjne oferty, obiecujące zysk na wysoki procent, które potem okazują się finansowym fiaskiem. Uważać należy też na podejrzane usługi dotyczące ochrony zdrowia lub leczenia. To dotyczy zwłaszcza osób starszych. Zobacz, jak nie stracić pieniędzy.

UOKiK ostrzega przed oszustami i ryzykiem utraty pieniędzy

"Sprawdzaj, czytaj, pytaj!" - to tytuł kampanii społecznej, która rusza 15 lipca. Ma ona zwrócić uwagę na nasilone zagrożenie nieuczciwymi praktykami rynkowymi i oszustwami w związku z obecną, wyjątkową sytuacją.

Ze skarg napływających od konsumentów wynika, że do wielu osób kierowane są oferty alternatywnych inwestycji finansowych, które fałszywie obiecują szybki, pewny i wysoki zysk bez ryzyka. Konsumenci namawiani są także na produkty lub usługi, które fałszywie obiecują ochronę zdrowia lub leczenie.

W związku z licznymi skargami i sygnałami konsumentów, które do nas wpływają, przygotowaliśmy kampanię informacyjną, w tym dwa komunikaty, które przyczynią się do zwiększenia świadomości i bezpieczeństwa konsumentów

- mówi prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Tomasz Chróstny.

Jak wskazuje, w trudnych czasach łatwiej wpaść w pułapkę i nabrać się na nieuczciwą inwestycję finansową. Oszuści doskonale wiedzą, jak wykorzystać społeczny niepokój i niepewność. Oferują alternatywne inwestycje w niestandardowe walory, waluty, dobra lub surowce. Obiecują stały i bezpieczny zysk na wysoki procent, które potem okazują się finansowym fiaskiem.

Przestrzegam przed inwestowaniem pieniędzy w systemy promocyjne typu piramida. To może być przykładowo projekt inwestycyjny z małą opłatą startową, z której część ma być przekazywana na cele charytatywne, a warunkiem otrzymania udziałów jest promowanie przedsięwzięcia wśród znajomych. Z rezerwą podchodźmy też do tzw. łańcuszków

- dodaje Chróstny.

"Sprawdzaj, czytaj, pytaj!"

Szef UOKiK UOKiK podkreśla, że w czasach pandemii łatwiej także wpaść w pułapkę i nabrać się na ofertę produktu lub usługi, które fałszywie obiecują ochronę zdrowia lub leczenie, np. dzięki działaniu rzekomych leków czy urządzeń.

Z ostrożnością podchodźmy do reklam i nie dajmy się nabrać, nawet jeśli naciągacze podszywają się pod lekarzy, ekspertów, renomowane instytuty badawcze czy osoby 'uzdrowione'

- przestrzega prezes Chróstny.

Zwraca uwagę na to, że na tego typu nieuczciwe praktyki i oszustwa narażeni są szczególnie starsi konsumenci - nasi rodzice, dziadkowie czy sąsiedzi.

W każdym nieszczęściu znajdzie się ktoś, kto będzie chciał je wykorzystać. Nie inaczej jest w przypadku pandemii koronawirusa. W sieci pojawiają się oferty cudownych lekarstw, oszuści chcą wyłudzić pieniądze już nie metodą na wnuczka, a na koronawirusa. Osoby w trudnej sytuacji finansowej padają ofiarą nieuczciwych firm pożyczkowych. Z takimi praktykami walczy UOKiK. Obejrzyj materiał:

Zobacz też:

Prawie 4 mln zł kary dla firmy Exito za oszukiwanie seniorów

Polkomtel ukarany przez UOKiK: 40 mln za stosowanie praktyk godzących w konsumentów

Badania UOKiK: co 5. maska antysmogowa nieskuteczna

Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.

Autor: Luiza Bebłot

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Moment RF

Pozostałe wiadomości