Profesor Marian Zembala był jednym z najwybitniejszych polskich kardiochirurgów. Dlaczego odebrał sobie życie?

Uwaga! TVN: Dlaczego jeden z najwybitniejszych polskich kardiochirurgów odebrał sobie życie?
- Bóg tak chciał? Nie! U mojego męża to były konkretne działania innych osób. Psychicznie tego nie wytrzymał, nie wytrzymał tego ciężaru i tej nagonki – mówi reporterom programu Uwaga! TVN wdowa po prof. Marianie Zembali, który zmarł w marcu tego roku.

Profesor Marian Zembala to były minister zdrowia i jeden z najsłynniejszych polskich kardiochirurgów. Był członkiem zespołu Zbigniewa Religi, który dokonał pierwszej udanej w Polsce transplantacji serca. Na początku lat 90-tych Zembala został dyrektorem naczelnym Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu, które stało się jednym z najbardziej prestiżowych ośrodków tego typu w Europie.

W 2018 roku profesor przeszedł ciężki udar. Mimo to udało mu się wrócić do pracy. Kierował ośrodkiem w Zabrzu aż do śmierci w marcu tego roku. Zmarł w wieku 72 lat.

- W sobotę chcieliśmy z moją żoną podejść do rodziców, nagle mama zaczęła wołać: „Michał, coś się stało!”. Przybiegliśmy. Widok był taki, że ojciec był w niewielkim basenie. Podjęta próba reanimacji okazała się nieskuteczna. Po pół godzinie wiedziałem, że była nieskuteczna, bo jego stan był już wtedy dokonany. Wspólnie z lekarzem ratownictwa medycznego stwierdziliśmy zgon, to była być może 8:45 – przywołuje Michał Zembala.

"Ojciec prosił o wybaczenie"

- Leżał na krześle w części basenowej. Ojciec prosił o wybaczenie, a jednocześnie mówił o tym, że on zawsze chciał iść uczciwą drogą. Stało się dla nas jasne, że postanowił zakończyć swoje życie – przyznaje Michał Zembala.

- Dla mnie to był totalny szok, co się stało. Przecież to był silny człowiek. Walczył ze wszystkimi i ze wszystkimi wygrywał, również ze swoją chorobą. Mimo udaru potrafił wrócić do pracy i być aktywny, świadczy to o jego niezwykłej sile. Co się musiało wydarzyć, że brakło mu siły, by dalej żyć? – próbuje zrozumieć Aneta Zymon, specjalistka leczenia ran, która pracowała w SCCS.

W wiadomości wysłanej do wszystkich pracowników Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu rodzina profesora poinformowała, że nie życzy sobie udziału w uroczystościach pogrzebowych dwóch osób z dyrekcji szpitala. Chodziło o naczelną pielęgniarkę i dyrektora do spraw medycznych, który tuż po śmierci Mariana Zembali przejął obowiązki dyrektora naczelnego.

Dlaczego prof. Marian Zembala targnął się na swoje życie?

- Najgorsze stwierdzenie jest takie, przynajmniej dla mnie, jak ktoś odchodzi to druga osoba mówi: „Bóg tak chciał”. Bóg tak nie chciał! U mojego męża to były konkretne działania innych osób. Psychicznie tego nie wytrzymał, nie wytrzymał tego ciężaru i tej nagonki. Mąż mówił, że stawiają go pod ścianą, zresztą nawet to zapisał. Zapisał, że postawili mu ultimatum i nie potrafi inaczej żyć. Że stracił syna i wszystko – mówi Hanna Zembala.

- Dostawałam telefony, z pytaniem, u jakiego mąż leczył się psychiatry. On nie miał zdiagnozowanej depresji. Nie miał żadnego problemu psychicznego. Po prostu nie wytrzymał tego, co było w pracy. Zawsze mówił: „Anka, ja już dłużej tego nie wytrzymam. Tych problemów i nagonki na Michała” – podkreśla wdowa po prof. Zembali.

Syn profesora Mariana Zembali

Michał jako jedyny z czwórki dzieci Mariana Zembali został lekarzem. Zrobił specjalizację z kardiochirurgii i uzyskał tytuł profesora. Pracował w zabrzańskim centrum chorób serca, czyli tym samym, którego dyrektorem naczelnym od lat był jego ojciec.

- Wszystko, co ma Michał zdobył bardzo ciężką pracą – uważa lek. Svetlana Serapuk, kardiochirurg z SCCS.

- „Ojciec dyrektor, a syn idzie coraz wyżej po szczeblach i pewnie ojciec mu pomaga”, a to nie było tak. Ojciec pod tym względem był wyjątkowo wyczulony: „Z racji, że jesteś moim synem to będę od ciebie wymagał 10 razy bardziej niż od kogoś innego. Tak, żeby nikt nie powiedział, że jest ci łatwiej” – przywołuje Michał Zembala.

Mężczyzna cztery lata temu został koordynatorem oddziału kardiochirurgii. Pełnił również funkcję szefa programu transplantacji serca. Stworzył zespół, który przeprowadził rekordowe liczby przeszczepów.

- W 2020 roku i 2021 wykonaliśmy największą liczbę transplantacji serca w Europie i znaleźliśmy się w pierwszej 10. na świecie - mówi lek. Hubert Szurmiak, rezydent anestezjologii, koordynator transplantacyjny. - Michał nie bał się wyjść z czymś, czego w Polsce jeszcze nie było. Doskonałym przykładem było całkowicie sztuczne serce, to była pionierska operacja w Polsce – mówi Jacek Waszak, asystent chirurgiczny w SCCS.

„To jest najlepszy kardiochirurg jakiego mam”

Przełożonymi Michała Zembali byli dyrektorzy szpitala w Zabrzu, na czele, których stał jego ojciec. Żona profesora Mariana Zembali twierdzi, że przed śmiercią była wywierana presja na jej męża, aby zwolnił syna z pracy.

- Mąż mówił: „Słuchaj Anka, źle się w tym szpitalu dzieje, ponieważ widząc moje kalectwo ludzie zaczynają mnie nie szanować. Nie szanują mnie”. Doszło do tego, że zaczęli naciskać, żeby zwolnić Michała z pracy. Mąż mówił: „Anka, jak ja mogę zwolnić Michała, jak to jest najlepszy kardiochirurg jakiego mam? Robi najcięższe przypadki i nie mogę go zwolnić” – mówi Hanna Zembala.

Według nieoficjalnych informacji cześć pracowników śląskiego centrum chorób serca miała być skonfliktowana z synem profesora Mariana Zembali.

- Nagonka na Michała była tak duża, że mąż zaczął mieć bardzo dużo telefonów z naciskaniem – mówi Hanna Zembala.

W związku z udarem i niedowładem ręki prof. Marian Zembala prowadził rozmowy na zestawie głośnomówiącym.

- Słyszałam te telefony, sceniczną grę do telefonu jednej osoby, żeby zwolnić Michała, bo przez niego szpital przestanie funkcjonować. To były osoby na stanowiskach kierowniczych, nie chcę rzucać nazwiskami, ale aż się prosi powiedzieć, o kogo chodzi – mówi Hanna Zembala. I dodaje: - Naczelna pielęgniarek dzwoniła i mówiła, że Michała wyniki są złe, że powinien mieć zakaz operowania. Niektóre telefony z dyrekcji były takie, że się nie dało słuchać, musiałam sama kończyć rozmowę. Potem mąż nie mógł spać, miał wysokie ciśnienie. Mówiłam im, jest pani pielęgniarką czy lekarzem i wie pani czy pan, co znaczy dla takiego chorego usłyszeć coś takiego. Mówiłam, że nie powinny być takie informacje przekazywane późnym wieczorem.

Niespodziewanie odejścia Michała Zembali zażądali również chirurdzy wykonujący transplantacje płuc i pracujący na zupełnie innym oddziale niż syn profesora. Zdaniem rodziny była to największa próba nacisku na Mariana Zembalę. Profesor w wywiadach twierdził, że przeszedł udar z powodu nerwowej sytuacji, gdy kilka lat temu został zaskoczony odejściem z pracy właśnie chirurgów odpowiedzialnych za przeszczepy płuc.

- On kojarzył, że to co się stało z pierwszym zespołem płucnym, który odszedł cztery, czy pięć lat temu i stanie się ponownie, to ponownie dostanie udaru czy jakiegoś kłopotu. Dla niego to był ogromny lęk – tłumaczy Michał Zembala.

Zdaniem Hanny Zembali był to pewien rodzaj szantażu.

- Że jak Michał będzie pracował, to my odejdziemy z pracy. Mąż mówił: „Stawiają mnie pod ścianą” – przywołuje wdowa po profesorze.

Ultimatum dla profesora

„Postawiono mi jako dyrektorowi ultimatum, albo Michał albo MY”, taką notatkę rodzina znalazła już po śmierci profesora w jego osobistym kalendarzu pod datą 17 marca w czwartek. Na następny dzień w piątek 18 marca jego syn został wezwany na spotkanie z dyrekcją szpitala, na którym planowano wręczenie mu wypowiedzenia umowy o pracę.

- Ostatni SMS, który od niego dostałem był taki, żeby niczego nie podpisywać. W piątek 18 marca pisał o 3:40 rano: „Ja wniosę sprzeciw, ale dopiero na spotkaniu o 12, aby nie dawać im czasu na kolejne intrygi. Całą noc nie śpię, do usłyszenia rano. Do końca świata będziemy razem”, cytuje Michał Zembala.

- W piątek odbyło się spotkanie, gdzie dali Michałowi wypowiedzenie. Mąż tego nie podpisał, ale przeważyły dwie inne osoby, które doprowadziły do tego, że Michał niestety został zwolniony. Mąż, jak przyjechał do domu, to powiedział: „Straciłem syna, nie wiem jak ja teraz będę żył. Straciłem szpital”. Powiedział, że jego życie jest już bez sensu. Powiedziałam: „Nie martw się, będziemy żyć. Michał znajdzie gdzieś pracę. Będziesz żył, przejdziesz na emeryturę i koniec”. Stało się inaczej – ubolewa Hanna Zembala.

W sobotę rano 19 marca rodzina odkryła ciało profesora Mariana Zembali.

7 września 2022 r. w Uwadze! druga cześć reportażu i stanowisko przedstawicieli szpitala.

Myśli samobójcze - gdzie szukać pomocy?

Jeśli masz objawy kryzysu emocjonalnego - nie czekaj. W Polsce dostępnych jest kilka zupełnie bezpłatnych, całodobowych infolinii, na których znajdziesz pomoc. 

  • Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym, telefon: 800 702 222
    • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111.
      podziel się:

      Pozostałe wiadomości

      Pomyśl, zanim udostępnisz zdjęcia swojego dziecka

      Pomyśl, zanim udostępnisz zdjęcia swojego dziecka

      Takiego programu dawno nie było. W pracy stawi się wyjątkowy skład prowadzących

      Takiego programu dawno nie było. W pracy stawi się wyjątkowy skład prowadzących

      Upiekłam fit "sernik" Anny Lewandowskiej. Bez glutenu, bez laktozy... bez smaku?

      Upiekłam fit "sernik" Anny Lewandowskiej. Bez glutenu, bez laktozy... bez smaku?

      Quiz. Sprawdź, co wiesz o wielkanocnych potrawach?

      Quiz. Sprawdź, co wiesz o wielkanocnych potrawach?

      Żurek i barszcz biały - czym się różnią te wielkanocne zupy?

      Żurek i barszcz biały - czym się różnią te wielkanocne zupy?

      Wielkanoc z Dzień Dobry TVN. Jakie świąteczne niespodzianki czekają widzów?

      Wielkanoc z Dzień Dobry TVN. Jakie świąteczne niespodzianki czekają widzów?

      Rebel Wilson straciła dziewictwo w wieku 35 lat. "Ludzie mogą poczekać, aż będą gotowi"

      Rebel Wilson straciła dziewictwo w wieku 35 lat. "Ludzie mogą poczekać, aż będą gotowi"

      Nowy uczestnik wszedł do "Hotelu Paradise 8" i od razu namieszał

      Nowy uczestnik wszedł do "Hotelu Paradise 8" i od razu namieszał

      Serowe pyszności na Wielkanoc. Poznaj przepisy Andrzeja Polana na dania z serem długodojrzewającym
      Materiał promocyjny

      Serowe pyszności na Wielkanoc. Poznaj przepisy Andrzeja Polana na dania z serem długodojrzewającym

      Wysyłają gościom wirtualne zaproszenia na ślub. Czy to dobry pomysł?

      Wysyłają gościom wirtualne zaproszenia na ślub. Czy to dobry pomysł?

      Tradycje wielkanocne - zwyczaje, ciekawostki i symbole Wielkanocy. Co powinno być w koszyczku wielkanocnym?

      Tradycje wielkanocne - zwyczaje, ciekawostki i symbole Wielkanocy. Co powinno być w koszyczku wielkanocnym?

      "Po Wielkanocy sałatkę jarzynową wyrzuca 68% Polaków". Znana dziennikarka radzi, co z niej zrobić

      "Po Wielkanocy sałatkę jarzynową wyrzuca 68% Polaków". Znana dziennikarka radzi, co z niej zrobić

      Wojciech Modest Amaro podzielił się rodzinną nowiną. "Piękny Aniołek już jest na świecie"

      Wojciech Modest Amaro podzielił się rodzinną nowiną. "Piękny Aniołek już jest na świecie"

      Wyjątkowe dania z drobiu na Wielkanoc (i nie tylko). Wypróbuj przepisy Matteo Brunettiego
      Materiał promocyjny

      Wyjątkowe dania z drobiu na Wielkanoc (i nie tylko). Wypróbuj przepisy Matteo Brunettiego

      Tuż po porodzie otrzymała od matki niestosowny prezent

      Tuż po porodzie otrzymała od matki niestosowny prezent

      Ile jajek można zjeść w tygodniu? Ekspert rozwiewa wątpliwości

      Ile jajek można zjeść w tygodniu? Ekspert rozwiewa wątpliwości

      Księżna Kate wspierała ją w chorobie. Teraz 8-latka chce zrobić dla niej to samo. "Wyzdrowieje tak, jak ja"

      Księżna Kate wspierała ją w chorobie. Teraz 8-latka chce zrobić dla niej to samo. "Wyzdrowieje tak, jak ja"

      10 kroków dzieli Cię od udanej podróży. O tym należy pamiętać przy planowaniu wyjazdu
      Materiał promocyjny

      10 kroków dzieli Cię od udanej podróży. O tym należy pamiętać przy planowaniu wyjazdu

      Kobiety hejtowane za wielodzietność.  "Odpieluszkowe zapalenie mózgu"  

      Kobiety hejtowane za wielodzietność.  "Odpieluszkowe zapalenie mózgu"  

      Zjadłam słynny żurek Magdy Gessler. Czy talerz zupy jest wart swojej ceny?

      Zjadłam słynny żurek Magdy Gessler. Czy talerz zupy jest wart swojej ceny?

      Siostry uratowały sklep dziadka. "To nie mogło się tak skończyć"

      Siostry uratowały sklep dziadka. "To nie mogło się tak skończyć"

      Klaudia El Dursi zabiera w podróże walizki z jedzeniem?

      Klaudia El Dursi zabiera w podróże walizki z jedzeniem?

      Ten składnik warto suplementować. "Odpowiada za to, że nasza skóra jest ładna, a włosy piękne"
      Materiał promocyjny

      Ten składnik warto suplementować. "Odpowiada za to, że nasza skóra jest ładna, a włosy piękne"

      Wiosenny horoskop miłosny. Pojawią się emocjonalne burze i zawirowania

      Wiosenny horoskop miłosny. Pojawią się emocjonalne burze i zawirowania

      Czy epidemia opioidowa ma szansę dotrzeć do Polski? "4 lata temu nie mieliśmy żadnych przypadków"

      Czy epidemia opioidowa ma szansę dotrzeć do Polski? "4 lata temu nie mieliśmy żadnych przypadków"

      Polska ma własnego van Gogha. Ekspertyzy potwierdziły autentyczność obrazu

      Polska ma własnego van Gogha. Ekspertyzy potwierdziły autentyczność obrazu

      "Alkohol, przemoc, zaniedbania". Gabriela nie bała się pomóc maluchom

      "Alkohol, przemoc, zaniedbania". Gabriela nie bała się pomóc maluchom

      Potrawy wielkanocne, które zawładną świątecznym stołem. Przepisy Sebastiana Olmy
      Materiał promocyjny

      Potrawy wielkanocne, które zawładną świątecznym stołem. Przepisy Sebastiana Olmy

      Marcin Prokop ma wyjątkową relację z bratem, lecz nie zawsze było kolorowo. "Zburzył mój spokój"

      Marcin Prokop ma wyjątkową relację z bratem, lecz nie zawsze było kolorowo. "Zburzył mój spokój"

      Obejrzałam dwa odcinki serialu "Klara". Każdy zna kogoś takiego, jak matka głównej bohaterki

      Obejrzałam dwa odcinki serialu "Klara". Każdy zna kogoś takiego, jak matka głównej bohaterki

      Sposób na wnętrze: Metamorfoza starej i niefunkcjonalnej kuchni. "To jest rewelacja"
      Materiał promocyjny

      Sposób na wnętrze: Metamorfoza starej i niefunkcjonalnej kuchni. "To jest rewelacja"

      Sarah Ferguson wspiera Kate. Sama walczyła z dwoma typami raka

      Sarah Ferguson wspiera Kate. Sama walczyła z dwoma typami raka

      Wyjątkowy gość specjalny w "MasterChef Nastolatki"

      Wyjątkowy gość specjalny w "MasterChef Nastolatki"

      Nazywają go "trudnym aktorem". Jaki naprawdę jest Sebastian Fabijański?

      Nazywają go "trudnym aktorem". Jaki naprawdę jest Sebastian Fabijański?

      Dbać trzeba nie tylko o włosy, ale i o skórę głowy. Jak to robić?
      Materiał promocyjny

      Dbać trzeba nie tylko o włosy, ale i o skórę głowy. Jak to robić?

      "Łazienkowe przekleństwa" - zbawienna metoda czy szkodliwy trend? Psycholożka wyjaśnia

      "Łazienkowe przekleństwa" - zbawienna metoda czy szkodliwy trend? Psycholożka wyjaśnia

      Sposób na idealnie białe firanki i obrusy na święta - sprawdź, co trzeba zrobić

      Sposób na idealnie białe firanki i obrusy na święta - sprawdź, co trzeba zrobić

      "Hotel Paradise 8". Ola i Ada rozdają karty. Ich decyzja może mieć wpływ na Rajskie Rozdanie

      "Hotel Paradise 8". Ola i Ada rozdają karty. Ich decyzja może mieć wpływ na Rajskie Rozdanie

      Zatrzymaj pierwsze zmarszczki. Sprawdź, jak zapobiec starzeniu się skóry
      Materiał promocyjny

      Zatrzymaj pierwsze zmarszczki. Sprawdź, jak zapobiec starzeniu się skóry

      Platforma streamingowa Max już w czerwcu. "Na tę chwilę czekaliśmy 2 lata"

      Platforma streamingowa Max już w czerwcu. "Na tę chwilę czekaliśmy 2 lata"

      Wiosna na wielkanocnym stole. Stwórz własne dekoracje

      Wiosna na wielkanocnym stole. Stwórz własne dekoracje

      Brak apetytu u osób starszych. Co robić, kiedy seniorzy przestają jeść?
      Materiał promocyjny

      Brak apetytu u osób starszych. Co robić, kiedy seniorzy przestają jeść?

      Co i za ile kupimy do koszyka wielkanocnego?

      Co i za ile kupimy do koszyka wielkanocnego?

      Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

      Nie wiesz, jak rozmawiać ze swoim psem? Waszą komunikację poprawi Radek Ekwiński. Napisz do nas

      To najczęstszy błąd w podawaniu żurku

      To najczęstszy błąd w podawaniu żurku

      Wybuchowy ekstrawertyk, a może cichy introwertyk? Poznaj numerologiczną 4

      Wybuchowy ekstrawertyk, a może cichy introwertyk? Poznaj numerologiczną 4

      Mateusz Hładki poprowadzi nowy program

      Mateusz Hładki poprowadzi nowy program

      Sprawdzony trik z TikToka. Jak sprytnie pokroić mango?

      Sprawdzony trik z TikToka. Jak sprytnie pokroić mango?

      E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"
      Materiał promocyjny

      E-sklep TVN. Co jest w ofercie? "Widzowie poczują się częścią czegoś większego"

      Ile cukru jest w przekąskach dla dzieci? "Owoce się je, a nie pije"

      Ile cukru jest w przekąskach dla dzieci? "Owoce się je, a nie pije"

      Paulina Holtz oddała kuchnię. Ogłoszenie zamieściła na popularnej grupie

      Paulina Holtz oddała kuchnię. Ogłoszenie zamieściła na popularnej grupie

      Wielka przeprowadzka rodziny Clarke. "Najbardziej obawiamy się o Czarusia"

      Wielka przeprowadzka rodziny Clarke. "Najbardziej obawiamy się o Czarusia"

      Sanah szczerze o swoich lękach. Czego się obawia?

      Sanah szczerze o swoich lękach. Czego się obawia?

      9 tradycyjnych potraw na Wielkanoc - najlepsze przepisy

      9 tradycyjnych potraw na Wielkanoc - najlepsze przepisy

      Wakacje w maju – gdzie warto pojechać?

      Wakacje w maju – gdzie warto pojechać?

      Ola Żuraw-Świątek po 10 latach pogodziła się z mamą

      Ola Żuraw-Świątek po 10 latach pogodziła się z mamą

      #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

      #DzieńDobrywPolsce. Potrzebujesz interwencji Dzień Dobry TVN? Napisz do nas

      Jak rozmawiać z dziećmi o ukrzyżowaniu Jezusa? "Mają prawo wiedzieć, że umieramy"

      Jak rozmawiać z dziećmi o ukrzyżowaniu Jezusa? "Mają prawo wiedzieć, że umieramy"

      Grupowa randka w "Hotelu Paradise 8". Ktoś złoży uczestnikom niezapowiedzianą wizytę

      Grupowa randka w "Hotelu Paradise 8". Ktoś złoży uczestnikom niezapowiedzianą wizytę

      Beata Ścibakówna skrytykowała zachowanie młodych aktorów

      Beata Ścibakówna skrytykowała zachowanie młodych aktorów

      Nauczycielka, która nie stawia stopni. "Obawiałam się bardziej reakcji rodziców niż uczniów"

      Nauczycielka, która nie stawia stopni. "Obawiałam się bardziej reakcji rodziców niż uczniów"