Czy pracodawca może zmusić pracownika do szczepień? Radca prawny: "Każdy kij ma dwa końce"

Dzień Dobry TVN/x-news
Z ustaleń portalu Prawo.pl. wynika, że pierwsze osoby straciły już pracę, bo nie chciały się zaszczepić przeciwko COVID-19. Eksperci wyjaśniają, że część pracodawców ma świadomość, że decydując się na taki krok, mogą przegrać w sądzie. O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Przemysława Ligęzowskiego, radcę prawnego.

Od miesięcy trwa mobilizacja Polek i Polaków, by przyjęli szczepionkę przeciw COVID-19. Eksperci alarmują, że to jedyny sposób, by pokonać pandemię. Dlatego zarówno rząd, jak i firmy dwoją się troje, jak przekonać społeczeństwo, by skorzystali z możliwości zaszczepienia się. Niektórzy pracodawcy oferują wolny dzień, inni nawet dodatek do pensji. Są i bardziej radykalne metody, takie jak utrata pracy za brak szczepionki. Przynajmniej tak wynika z ustaleń portalu Prawo.pl.

- Każdy kij ma dwa końce. Z jednej strony mamy bezpieczeństwo i pracowników, i pracodawcy, a czasem i osób, które przychodzą do danego lokalu. Z drugiej strony, przepisy nie zobowiązują osób do szczepienia. To jest dobrowalne. Należy o tym pamiętać - skomentował w Dzień Dobry TVN Przemysław Ligęzowski.

Czy pracodawca ma prawo zmusić nas do zaszczepienia się?

Przemysław Ligęzowski przyznał w Dzień Dobry TVN, że nie ma obecnie przepisów, które umożliwiałyby zwolnienie pracownika ze względu na brak zaszczepienia się przeciw COVID-19. - Pracodawca absolutnie nie może wyrzucić z pracy. Z tego względu, że jest to nieprzewidziane w kodeksie pracy – zaznaczył ekspert.

Podkreślił przy tym, że pracodawca jest zobligowany do zapewnienia higienicznych i bezpiecznych warunków, dlatego część z nich, może chcieć się powołać na tę zasadę. - Jednak szanse na wygranie sprawy w sądzie przez pracodawcę stoi pod dużym znakiem zapytania. Wydaje mi się, że szanse są nikłe – wyjaśnił.

W przypadku, gdy dojdzie do takiej sytuacji pracownik ma prawo się bronić - Pracownik ma prawo do powództwa odszkodowawczego lub przywrócenia do pracy - tłumaczył radca prawny.

Premia za szczepienie a prawo

Ekspert odniósł się również do wspomnianych wcześniej bonusów dla pracowników. - Dając jakiejkolwiek zachęty, czyli premia, dodatkowy urlop pracodawca naraża się na zarzut dyskryminacji. Osoby, które nie chcą się szczepić ze względu na światopogląd czy dlatego, że się boją, poczują się dyskryminowane - wyjaśnił.

Co zatem może zrobić pracodawca? Jak zadbać o bezpieczeństwo pracowników? Czy przy zatrudnieniu może wymagać certyfikatu szczepionki? Posłuchaj całej rozmowy z Przemysławem Ligęzowskim, radcą prawnym w materiale wideo.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl .

Zobacz także:

Zmiany w programie Rodzina 500 plus. Dotyczą m.in. składania wniosków o świadczenie wychowawcze

Zadłużone hotele czekają na turystów. Ile wydamy na wyjazd w długi czerwcowy weekend?

Wystartował plebiscyt Warszawianka Roku 2021. Do kiedy można zgłaszać nominacje?

Autor: Dominika Czerniszewska

podziel się:

Pozostałe wiadomości