Cirque du Soleil wnioskuje o bankructwo
Cirque du Soleil to kanadyjska firma, która tworzy popularne na całym świecie widowiska cyrkowe. Z powodu pandemii koronawirusa musiała jednak odwołać wszystkie spektakle. Było ich 10 na całym świecie oraz sześć stałych pokazów w Las Vegas. Wstrzymanie widowisk spowodowało ogromne długi. Efektem jest wniosek o bankructwo i zapowiedń masowych zwolnień 3,5 tys. pracowników.
Czy to oznacza koniec słynnej marki? Marka nie przestaje istnieć.
Przez ostatnich 36 lat Cirque du Soleil odnosił duże sukcesy i był zyskowną organizacją. Jednak z zerowymi przychodami i zmuszeni do zamknięcia wszystkich naszych spektakli z powodu Covid-19, zarządzający firmą musieli podjąć zdecydowane działania, mające uchronić przyszłość spółki
- komentuje Daniel Lamarre, CEO Cirque du Soleil Entertainment Group.
Słynna cyrkowa firma stara się zrestrukturyzować długi przy wsparciu rządu Kanady oraz funduszy private equity. Po złożeniu wniosku o bankructwo zlicytuje swój majątek .
Spółka otrzymała już 300 mln dolarów dofinansowania. Pieniądze te mają pomóc "z sukcesem dokonać restartu" oraz "przynieść ulgę pracownikom i partnerom". Część z nich będzie przeznaczona na spłatę długów . A kwota nie jest mała, bo chodzi o prawie miliard dolarów .
Cirque du Soleil - najsłynniejszy cyrk świata
Cirque du Soleil to najsłynniejsza firma cyrkowa świata. Zatrudnia ponad 4 tys. pracowników, w tym 1300 akrobatów z niemal 50 krajów.
Od momentu powstania jej spektakle obejrzało ponad 200 milionów widzów w ponad 450 miastach na sześciu kontynentach. Niezwykłe widowiska cieszą się popularnością w każdym kraju, do którego zawitają. W tym roku podziwiała je także publiczność w Polsce.
Cirque du Soleil
Polak w Cirque du Solei
W Cirque du Solei występuje Polak Kamil Fieniuk , który w wieku zaledwie kilkunastu lat został mistrzem świata w akrobatyce sportowej. Kulisy swojej pracy artysta zdradził w rozmowie z Dzień Dobry TVN. Obejrzyj wywiad:
Widzimy się w Dzień Dobry Wakacje! Na program zapraszamy w każdą sobotę i niedzielę od 9:00.
Zobacz też:
„Co dwie głowy, to nie jedna” – historia cyrkowego małżeństwa
Istny cyrk w "Operze za trzy grosze"
Ale cyrk! Prokop żongluje, a Wellman chce być klaunem?
Autor: Luiza Bebłot