Gorące tematy

"Zabezpiecz dobytek" w alertach RCB. Czy Polacy naprawdę stosują się do tego ostrzeżenia?

Gorące tematy

Autor:
Berenika
Olesińska
Telefon komórkowy z wyświetlonym alertem

"Pozostań w domu", "nie zatrzymuj się pod drzewami", "usuń wolno stojące przedmioty", "zabezpiecz dobytek" - czytamy w alertach Rządowego Centrum Bezpieczeństwa, które zapełniają naszą skrzynkę z wiadomościami SMS. Czy rzeczywiście bierzemy sobie te uwagi do serca? O reakcjach Polaków na ostrzeżenia i o wadze komunikatów porozmawialiśmy z socjologiem dr. Tomaszem Marcysiakiem.

Alerty RCB - czy spełniają swoją misję?

Do wszystkiego można się przyzwyczaić, a im dane zjawisko pojawia się w naszym życiu częściej, tym odgrywa ono mniejszą rolę i usypia czujność. Tak jest również w przypadku zalewających Polaków wiadomości dotyczących nadchodzącego zagrożenia związanego z załamaniami pogody, które przybierają na sile w okresie wakacyjnym wraz ze wzrostem temperatur.

Komunikaty nadsyłane przez Rządowe Centrum Bezpieczeństwa jeszcze kilka lat temu wzbudzałyby wśród ludzi prawdziwy lęk. Dziś, choć wciąż w tym samym tonie ostrzegają przed gwałtownymi burzami, huraganami i silnym wiatrem, stały się nieodłącznym elementem naszej codzienności i nie wywołują już takiego zaskoczenia. Czy ich idea jest więc nadal aktualna?

Alerty i cyberbezpieczeństwo

ALERTY RCB
ALERTY RCB
wideo 2/2

Według socjologa dr. Tomasza Marcysiaka alerty RCB spełniają swoją misję. Ba, prawdopodobnie robią to lepiej niż wszystkie dotychczasowe systemy alarmowania. Ich główną zaletą jest dostępność - rozesłane do wszystkich Polaków nie pozostawiają przestrzeni na szerzenie się dezinformacji.

- Dziś widzimy, że system SMS-owy jest bardzo skuteczną formą prewencji. Ważne jest też to, że wiadomości docierają do wszystkich użytkowników telefonów komórkowych bez względu na to, czy mają zainstalowaną jakąś dodatkową aplikację dbającą o ich bezpieczeństwo - tłumaczy ekspert.

Ważną cechą ogłoszeń Rządowego Centrum Bezpieczeństwa jest także ich zrozumiała forma. - To jest jasna i prosta instrukcja, jak się zachować, co schować i dlaczego. Dzięki temu łatwiej jest się dostosować do takiego komunikatu - przekonuje socjolog.

Alerty RCB. Czy Polacy się do nich stosują?

Odpowiedź na to pytanie jest już o wiele bardziej złożona. Niektórzy przechodzą nad alertami do porządku dziennego i mimo pogarszających się warunków atmosferycznych nie rezygnują z zaplanowanych wcześniej wyjść oraz wyjazdów. Pozostawiają na balkonach niezabezpieczone, wolno stojące przedmioty i tym samym narażają ludzi wokół na zagrożenie zdrowia i życia, a siebie na straty materialne.

Dr Tomasz Marcysiak zauważa jednak, że świadomość Polaków rośnie wraz z nabytym doświadczeniem. Wpływ na coraz częstsze dostosowywanie się do alertów mają wydarzenia z przeszłości.

- Jest zdecydowanie lepiej niż kilka lat temu, dlatego że najpierw musieliśmy doświadczyć pewnych procesów, by zrozumieć, jak istotne jest szybkie reagowanie i sprawna komunikacja. Dowodem na to są huragany, które od czasu do czasu nawiedzają Polskę, a szczególnie dotkliwa nawałnica w Borach Tucholskich - wspomina socjolog.

Ekspert zaznacza również, że Polacy coraz chętniej przyglądają się pracy służb, w tym Centrum Zarządzania Kryzysowego, które stale monitoruje wszelkie zmiany pogody. - To jest w tej chwili jeden z nielicznych kanałów informacyjnych, który naprawdę się nie myli. To, przed czym ostrzegają w alercie, za chwilę następuje - ocenia nasz rozmówca.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor:Berenika Olesińska

Źródło zdjęcia głównego: Suwaree Tangbovornpichet/EyeEm/Getty Images

Pozostałe wiadomości