Gorące tematy

Afganistan pod rządami Talibów. "Wszystko to, co udało się osiągnąć przez ostanie dwadzieścia lat zostało zaprzepaszczone"

Gorące tematy

Oczy całego świata od pewnego czasu zwrócone są w stronę Afganistanu. Państwo - po dwudziestu latach - ponownie przeszło pod panowanie Talibów. Dla mieszkańców oznacza to całkowity rozpad dotychczasowego ładu społecznego: powrót szariatu i odebranie kobietom praktycznie wszystkich praw. O tym, jakie mogą być tego konsekwencje, w Dzień Dobry TVN rozmawialiśmy z Łukaszem Trzcińskim, byłym fotoreporterem wojennym.

Afganistan przejęty przez Talibów

Łukasz Trzciński jest artystą wizualnym i byłym fotoreporterem wojennym. Mężczyzna trafił do Afganistanu w 2001 roku - jeszcze przed zamachami na World Trade Center - i miał okazje poznać Talibów. - Dokumentowałem wtedy sytuację uchodźców w Pakistanie. Przez 2-3 tygodnie próbowałem przekonać Talibów, że będę respektował ich prawa. Ten czas pozwolił mi też zapuścić brodę, bez tego nie miałbym żadnych szans, aby przedostać do Afganistanu. Na szczęście taką zgodę otrzymałem - mówił w Dzień Dobry TVN Łukasz Trzciński.

Były już fotoreporter wyznał, że to, co obecnie dzieje się w Afganistanie wywołuje w nim ogromne przerażenie. - To powrót do sytuacji sprzed dwudziestu lat i kompletna archaizacja życia społecznego. Oparcie fundamentów państwa na mariażu prawa świeckiego z religijnym. To totalna porażka - mówił.

Warto dodać, że trudna sytuacja Afgańczyków trwa praktycznie od lat 80. XX wieku. - Wszystko zaczęło się od wojny z Sowietami. Właśnie wtedy powstały też pierwsze obozy dla uchodźców. Istnieją one po dziś dzień i cały czas napływają do nich ludzie - mówił.

Co zmienią rządy Talibów?

Zajęcie Afganistanu przez Talibów uderzy w dużej mierze w kobiety. - Powrót do patriarchalnej konstrukcji świata, gdzie mężczyzna dominuje nad kobietą i jest stawiany w hierarchii wyżej niż ona. To nie wróży nic dobrego - mówił.

W ocenie Łukasza Trzcińskiego wszystko to, co udało się osiągnąć przez ostanie dwadzieścia lat, zostało zaprzepaszczone. Swoje podstawowe prawa tracą nie tylko kobiety, ale wszyscy mieszkańcy Afganistanu. - Konstytucja dopuszczała m.in. wolność ekspresji. Pod obecnymi rządami będzie ona przycinana. Afgańczycy nie będą mogli uczestniczyć w życiu kulturalnym ani słuchać muzyki. Poprzednio, kiedy Talibowie przejęli władzę w Afganistanie dzieci nie mogły grać na ulicy w piłkę - dodał.

Łukasz Trzciński będąc w Afganistanie, zrobił tysiące zdjęć. Które ujęcie najbardziej utkwiło mu a pamięci? Które - jego zdaniem mogło zrobić największe wrażenie na ludziach? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.

Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN i Dzień Dobry Wakacje znajdziesz w serwisie Player.pl.

Zobacz także:

  • 30 lat doświadczenia
  • Od 2014 roku z misją w Ukrainie, z biurem pomocowym w Kijowie
  • Opiera się na 4 zasadach: humanitaryzmu, bezstronności, neutralności i niezależności
  • Regularnie publikuje raporty finansowe ze swoich działań

Autor: Katarzyna Oleksik

Pozostałe wiadomości