Zwierzęta

Zwierzęta zbyt wcześnie budzą się z zimowego snu. Dlaczego?

Zwierzęta

Tegoroczna zimna jest jedną z najcieplejszych w ostatnich latach. Zmiany zachodzące w klimacie oddziałują na świat przyrody. Zwierzęta zaczynają powoli budzić się z zimowego snu i przygotowywać się do wiosny. Jakie będą tego konsekwencje?

Ostatnie miesiące odznaczają się wyjątkowo wysokimi, jak na ten okres temperaturami. Powoduje to, że wiele zwierząt zbyt wcześnie budzi się z zimowego snu. Wiele ptaków już wróciło z ciepłych krajów, inne wcale tam nie wyleciały, a niektóre wysiadują już jaja.

Niepokojące sygnały

Zmiany klimatyczne są źródłem panującego w przyrodzie chaosu. Sprzeczne sygnały sprawiają, że zwierzęta nie wiedzą, jak je interpretować. Dotychczas, początek i koniec zimy były wyraźnie dostrzegalne, obecnie ta harmonia została zachwiana.

Zmiany klimatyczne zachodzą tak szybko, że przyroda nie jest w stanie tego udźwignąć

– zauważył Marcin Kostrzyński, przyrodnik i filmowiec.

Marcin Kostrzyński zapytany o to, którym zwierzętom najtrudniej będzie dać sobie radę ze zmianami klimatu, powiedział, że w jego opinii wszystkie sobie poradzą. Zwrócił jednak uwagę na to, że najtrudniej przyjdzie to nietoperzom. Zwierzęta te nie sugerują się długością dnia i nocy. Dla nich sygnałem do wybudzenia się jest temperatura. Przy wybudzeniu nietoperze tracą aż 70 % energii przeznaczonej na okres hibernacji. W trudnej sytuacji są również niektóre sarny, które przygotowując się do wiosny, zaczęły już gubić zimową sierść. Jeśli dojdzie do raptownego ochłodzenia, zwierzęta te mogą znaleźć się w bardzo trudnej sytuacji.

Zanik terenów podmokłych

Kolejnym problemem wynikającym z podwyższonych temperatur, jest brak śniegu, który zawsze pełnił w lasach rolę rezerwuaru wody. Dzięki niemu, rośliny miały wiosną dogodne warunki do regeneracji i wzrostu. Jego brak odbije się nie tylko na leśnej florze, ale i faunie, jako że zwierzęta, w tym młode będą miały ogromne problemy ze znalezieniem pożywienia.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player .

Zobacz też:

Konin szyje torby dla osieroconych zwierząt. Akcja pomocy dla zwierząt w płonącej Australii

Azyl "Kucykowo" - miejsce wypełnione dobrem i miłością potrzebuje wsparcia

Wyglądają słodko, ale to dzikie zwierzęta. Co zrobić, gdy spotkamy na plaży fokę?

Autor: Agata Polak

Pozostałe wiadomości