Zwierzęta

Zabawki dla kota – jakie wybrać i jak zrobić je samodzielnie?

Zwierzęta

Autor:
Adrian
Adamczyk
Kot bawi się zabawkami

Zabawki dla kota powinny stanowić jedne z najważniejszych akcesoriów w jego wyprawce. Zwierzęta te bowiem, niezależnie od wieku, potrzebują dla zdrowia aktywności, którą w domowych warunkach zapewnić im może tylko zabawa.

Żyjące w naturze koty to zwierzęta, których zasadniczą aktywnością jest polowanie. Wymaga ono zwinności, szybkości, zdolności obserwacji i sprytu. Te umiejętności czworonogi ćwiczą przez całe życie – w przeciwnym razie umarłyby z głodu. Udomowione drapieżniki nie muszą troszczyć się o zdobywanie pożywienia, ale instynkt łowiecki popycha je do zachowań praktykowanych w naturalnym środowisku. Sposobem na ich realizację jest zabawa.

Jeśli koty nie mają własnych zabawek, „polują” na domowe sprzęty. Zniechęcane lub karcone często rezygnują z aktywności, co prowadzi nudy, frustracji, depresji. Brak ruchu jest także – tak jak w przypadku ludzi – przyczyną nadwagi i chorób. Dlatego zabawy z kotem powinny być nieodłącznym elementem właściwej opieki nad nim.

Najlepsze zabawki dla kota

W sklepach można znaleźć coraz więcej rozmaitych akcesoriów dla kotów – od klasycznej pluszowej myszki, po kosztowne, „inteligentne” zabawki. Dla kota najbardziej atrakcyjne okazują się zabawy, które imitują polowanie. Zwierzęta preferują różne style łowów. Dla jednych największą atrakcją będzie szaleńcza gonitwa za umykającym obiektem, innymi sprawi radość eksploracja terenu w poszukiwaniu „ofiary”, a niektóre wolą czaić się na zdobycz z ukrycia. Dlatego wyboru pomiędzy zabawką edukacyjną dla kota a laserkiem najlepiej dokonać na podstawie obserwacji swojego pupila i jego indywidualnych upodobań.

Zwierzęta

Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić
Jak pomagać zwierzętom, żeby nie szkodzić Dzień Dobry TVN
wideo 2/27

W związku z instynktem łowieckim czworonogów, ich uwagę zawsze przyciągnie ruszający się przedmiot. Dlatego ogromną popularnością cieszą się interaktywne zabawki dla kota, które zapewniają zajęcie nawet wówczas, gdy właściciel nie jest w stanie poświęcić pupilowi uwagi. Dobrym rozwiązaniem są wówczas także akcesoria, które zwierzę jest w stanie wprawić w ruch samodzielnie – piłeczki, przedmioty zwisające na gumkach, szeleszczące tunele. Nic jednak nie zastąpi kotom partnera zabawy. Wbrew pozorom to dość towarzyskie zwierzęta i uwielbiają oddawać się rozrywkom w swoim stadzie. Dla domowego czworonoga stanowią je opiekunowie i to z nimi kot lubi się bawić najbardziej. Dobrym rozwiązaniem jest także zapewnienie pupilowi towarzysza w postaci drugiego kota. Jeśli czworonogi się akceptują, są w stanie razem zorganizować sobie najlepszą rozrywkę.

Ponieważ zabawa dla kota jest formą realizacji instynktu łowieckiego, należy stworzyć zwierzęciu możliwość wygranej. Pościg za piórkami na wędce czy zdalnie sterowaną myszką powinien być dla czworonoga wyzwaniem, ale jednocześnie może stać się przyczyną frustracji, jeśli nie zakończy się upolowaniem „ofiary”. By satysfakcja pupila była pełna, po zakończonej zabawie warto nagrodzić go smakołykiem.

Jak zrobić zabawkę dla kota?

Efektowne zabawki interaktywne dla kota to marzenie wielu opiekunów. Nie wszyscy decydują się na ich zakup, ponieważ niekiedy kosztują one nawet kilkaset złotych. Co więcej, istnieje ryzyko, że pupil nie okaże zainteresowania zakupionym dla niego przedmiotem. Dobrą wiadomością dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na eksperymenty z drogimi akcesoriami, jest fakt, że koty nie przykładają żadnej wagi do ich ceny czy jakości wykonania. Obiekty, na które polują, mają się ruszać, uciekać, czasem dać się złapać i porwać w ustronne miejsce. Dlatego często najlepsze okazują się zabawki dla kota własnej roboty. Inspirację można czerpać np. z Internetu (warto wpisać w wyszukiwarkę hasło „zabawki dla kota diy” – ang. do it yourself , czyli „zrób to sam”).

Pomysłów na zabawkę dla kota jest nieskończenie wiele. Podobnie jak w przypadku kupowanych w sklepie akcesoriów, warto kierować się preferencjami swojego pupila. Poza tym wystarczy uruchomić wyobraźnię. W roli zabawki-myszki doskonale sprawdza się kulka ze zmiętego papieru, zamiast lasera można użyć zwykłej latarki, wymyślną wędkę da się zastąpić kawałkiem patyka z przywiązanym do niego sznurkiem, tunel z piłką łatwo wykonać, wycinając otwory w kartonowych pudłach. Z tych ostatnich można nawet zrobić zwierzęciu cały tor przeszkód z poukrywanymi w nim smakołykami. Dla niejednego czworonoga będzie to znacznie atrakcyjniejsza rozrywka niż pogoń za zdalnie sterowaną zabawką na baterie.

Korzyści płynące z zabawy z kotem

Zabawa to dla kota niezwykle ważny element w procesie dorastania, więc rozrywkę należy bezwzględnie zapewniać kociętom. Potrzebują aktywności, by rozwijać motorykę, nabywać zdolności sensoryczne, budować pewność siebie. Jeśli od początku oswajają się z bliskością człowieka czy z towarzystwem innych kotów, znacznie łatwiej współżyje się z nimi, gdy dorosną. Znają wówczas granice zabawy (np. uczą się nie gryźć podczas niej), są bardziej ufne i nie okazują agresji.

Ponieważ zabawa jest namiastką polowania, należy zachęcać do niej także dorosłe koty, w tym również leniwe kanapowce, które nie wydają się już zainteresowane gonieniem za piłeczką. Aktywność pozwala zwierzęciu utrzymać zdrowie i dobrą formę. Dostosowana do osobowości pupila rozrywka zawsze będzie dla niego źródłem radości i satysfakcji. Co więcej, każda poświęcona kotu chwila uwagi umacnia jego więź z opiekunem.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Benjamin Torode/Getty Images

Pozostałe wiadomości