Przyjaźń z ptakiem - czy to możliwe?
Justyna Cieślak od jakiegoś czasu utrzymuje przyjacielskie relacje z wroną. Jak przyznała, ptaki nigdy ją nie interesowały. Pewnego dnia usłyszała jednak, że wrony wykazują się inteligencją i zapamiętują ludzkie twarze. Postanowiła przeprowadzić test i sprawdzić, jaka jest prawda.
Codziennie rano, kiedy szła do pracy, rzucała przyblokowym wronom orzechy. Te bardzo szybko zaczęły ją kojarzyć. Skończyło się na tym, że codziennie rano małe stadko wron odprowadzało Justynę na tramwaj. Jeden z ptaków, zbliżył się nieco bardziej. Gdy zaczęła pracować zdalnie, odnalazł jej okno i od tamtej pory regularnie przychodzi na parapet.
- Bronka poznaje mnie, odprowadza mnie do sklepu, jak piesek. Odwiedza mnie w domu. Przychodzi już nie tylko po jedzenie, ale też towarzysko. Niewiele już je, orzechy wypluwa. Ona lubi sobie u mnie posiedzieć i pozuje do zdjęć. Od czasu do czasu dostaje prezenty. Kładzie je w miejscu, w którym otwieram okno. Są to kamyczki, metka po skarpetkach, patyki, frytki – powiedziała Justyna.
Wrony – inteligentne ptaki
Czy wrony faktycznie rozpoznają twarze i poznają ludzi? Ornitolog potwierdza tę tezę. Jak przyznał, są grupy ptaków, które słyną z inteligencji.
- Znamy takie przypadki, w których wrony rozpoznają twarze osób, które je karmią czy biorą udział w testach. Krukowate są grupą ptaków, które słyną z inteligencji. Przejawia się ona na wiele sposobów. Potrafią się bawić, ale też szukają różnych rozwiązań, wymyślają narzędzia. Według niektórych badań kruki są tak mądre jak 4-latek. Niektóre potrafią nauczyć się mowy – powiedział Samuel Sosnowski.
Niestety wrony potrafią także atakować. Jak każde zwierzę, mają różne sposoby reakcji na zagrożenie. W większości przypadków jest to ucieczka, ukrycie się, czasem też udawanie martwego, ale u niektórych zwierząt takim sposobem reakcji jest właśnie atak. Ptaki krukowate, mają potężne dzioby i stosunkowo ostre pazury, które mogą zrobić nam jakąś krzywdę. Ornitolog podkreśla jednak, że do ataku ptaki szykują się, gdy widzą zagrożenia dla ich lęgów czy też młodziaków. To naturalna reakcja, w obronie dzieci.
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Pytanie o ptaki wybiło z rytmu uczestniczkę. "Spróbuję się uspokoić patrząc na ciebie Hubercie"
- Pasjonujący świat ptaków
- Basen, fontanna i sypialnia - flamingi z wrocławskiego zoo doczekały się luksusowej rezydencji
Autor: Nastazja Bloch
Źródło zdjęcia głównego: Kenyan Traveller / 500px/GettyImages