Do naszych miast na stałe już wprowadziły się ptaki. Te, które spotykamy np. podczas spaceru to najczęściej kawki, gawrony czy sroki. Jak je od siebie odróżnić? Czy mogą być dla nas niebezpieczne? Na ten temat rozmawialiśmy z Piotrem Horzelą, popularyzatorem nauki oraz youtuberem.
Ptaki w naszych miastach
Kawki, gawrony, wrony czy sroki już dawno wpisały się w miejski krajobraz. Można je spotkać w parkach, skwerach, czy na osiedlowych uliczkach. Mimo że raczej unikają kontaktu z człowiekiem, to może się zdarzyć, że ptak nas zaatakuje. - Maj - czerwiec to newralgiczna pora. Jeśli zbytnio zbliżymy się do gniazda, możemy dostać dziobem po głowie - mówił w Dzień Dobry TVN Piotr Horzela, popularyzator nauki i youtuber.
Warto pamiętać, że ptaki te są bardzo inteligentne, do tego mają doskonałą pamięć. - Kruki akurat w mieście są rzadko spotykane. Potrafią zakopać pożywienie, przykryć je np. mchem i po jednym czy dwóch dniach bez problemu je odnaleźć - mówił.
Jak ptaki uczą się latać?
Piotr Horzel wyznał, że przez pewien czas na jego posesji mieszkała sójka. Mężczyzna miał dzięki temu niecodzienną możliwość podejrzeć, jak młode ptaki uczą się latać. - Nauka latania zazwyczaj zaczyna się od tego, że ptak po tym, jak wyjdzie z gniazda, od razu ląduje na ziemi. Później próbuje gdzieś podlecieć. Następnie zaczyna niezdarnie przelatywać z patyka na patyk, a później z gałęzi na gałąź. Czasem to się średnio udaje - mówił ze śmiechem.
W rozmowie z Piotrem Horzelem musiało się pojawić pytanie o znane powiedzenie, które mówi, że sroki bardzo lubią wszystkie świecące i błyszczące przedmioty. Czy faktycznie te ptaki przepadają za świecidełkami? Dowiecie się tego z dalszej części rozmowy.
Wszystkie odcinki Dzień Dobry TVN znajdziesz w serwisie Player.pl.
Zobacz także:
Autor: Katarzyna Oleksik