Wyjątkowe miejsce na mapie Polski i najnowocześniejsze zoo w Europie. "To Arka Noego XXI wieku"

Witamy w strefie relaksu! Atrakcje Orientarium

Idealne miejsce na weekendowy wyjazd. Ogród zoologiczny w Łodzi przyciąga dorosłych i dzieci. Ewa Drzyzga i Marcin Sawicki skosztowali uroków znajdującego się tam Orientarium, które jest absolutnie wyjątkowym miejscem. Na czym polega jego fenomen?

Orientarium w zoo w Łodzi

Michał Gołędowski, kierownik działu edukacji stwierdził, że to miejsce to "Arka Noego XXI wieku". Co wyróżnia Orientarium na tle innych ogrodów w Polsce i w Europie? - Głównym celem istnienia ogrodów zoologicznych jest zapewnienie przetrwania gatunków, które są zagrożone wyginięciem. Jak przemieszczamy się po terenie łódzkiego zoo, można na prawie każdej tablicy zobaczyć, że to jest gatunek albo zagrożony, albo skrajnie zagrożony. My jesteśmy takim miejscem, gdzie dajemy im taki przystanek w drodze z momentów, w którym środowisko jest zniszczone - powiedział.

- Przede wszystkim jest to placówka biologiczna, edukacyjna. Zaprojektowanie takiego budynku, który tak naprawdę mieści w sobie kilka funkcji i gdzie bardzo ważni są zwiedzający, ale najważniejsze są zwierzęta. (...) Chcemy, żeby zwierzęta czuły się w jak najbardziej naturalnym środowisku - dodała Hanna Pietras, ekspert architekt.

- Są jeszcze takie przestrzenie, których zwiedzający nie ogląda. Zaplecza, sypialnie słoni. W tym budynku tylko 1/3 jest dostępna dla zwiedzających - podsumował Tomasz Jóźwik, lekarz weterynarii.

Troska o zagrożone gatunki

Do łódzkiego zoo trafiają również nielegalne pamiątki z wakacji, które zostały przechwycone na polskich lotniskach. - Przekazały je nam służby celne. Chcemy pokazać, jakich pamiątek z wakacji nie przywozimy. Skóry zostawiamy na zwierzętach, tak samo nie bierzemy sobie takich gustownych kozaczków z waranem - powiedział Michał Gołędowski. - Przywieźmy sobie pluszaki, zdjęcia czy wspomnienia - dodał.

Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Zobacz program na platformie VOD.pl. Wszystkie odcinki oraz Dzień Dobry TVN Extra znajdziesz też na Player.pl.

Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.

Zobacz także:

Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN

Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości