C: Kot munchkin pochodzi ze Stanów Zjednoczonych i to właśnie tam po dziś dzień występuje najczęściej. W Europie wciąż jest stosunkowo niewiele hodowli munchkinów, przez co koty te rzadko spotkać można także w Polsce. Munchkiny wyróżniają się nietypową budową ciała. Ich wyjątkowo krótkie kończyny, początkowo uznawane za defekt, powstały na skutek mutacji genetycznej lub dziedzicznej choroby i sprawiły, że rasa ta zyskała wielu fanów na całym świecie.
Munchkin kot – hodowla
Początek rasie munchkin dała bezdomna kotka, którą 1983 roku przygarnęła do swojego domu Sandra Hochenedel. Kotka wyróżniała się nietypowym wyglądem – przede wszystkim bardzo krótkimi łapami. Nowa właścicielka nazwała ją Blackberry. Wkrótce po tym, gdy kotka trafiła pod dach Sandry, okazało się, że jest w ciąży. W miocie Blackberry znalazły się kocięta, które wyglądały tak jak ich mama. Sandra Hochenedel, zachwycona nietypowym wyglądem zwierząt, postanowiła stworzyć nową rasę.
Rasa munchkin nie została nigdy zaakceptowana przez FIFe, czyli światową organizację felinologiczną. Pomimo to rasa uznawana jest przez kilka pomniejszych organizacji felinologicznych, m.in. TICA, SACC czy WCF.
Munchkin – kot z Krainy Oz
Słowo Munchkin (jego prawidłowa wymowa to manczkin ) pochodzi z powieści Franka Bauma „Czarnoksiężnik z Krainy Oz”. W książce określeniem tym posługiwano się w odniesieniu do karzełków zamieszkujących Krainę Oz.
Kot rasy munchkin – wygląd
Najbardziej charakterystyczną cechą munchkinów są bardzo krótkie łapy. Za fakt ten odpowiedzialna jest choroba dziedziczna – chondrodysplazja. Dolegliwość ta polega na zaburzeniu wzrostu chrząstek nasadowych. Wielu felinologów uznaje gen odpowiedzialny za chondrodysplazję za zagrażający zdrowiu kotów. Jak pokazały badania przeprowadzone na munchkinach, skarlenie kończyn często pociąga za sobą inne wady genetyczne.
Munchkin to niewielki kot. Dorosłe samce osiągają wagę 3-4 kilogramów, podczas gdy samice ważą od 2 do 3 kilogramów.
Tylne kończyny kotów rasy munchkin są nieco dłuższe od przednich. Łapy są delikatnie skierowane na zewnątrz. Ogon jest średniej długości, delikatnie zwęża się ku końcowi. Pomimo niewielkiej wagi sylwetka munchkinów jest krępa i muskularna. Ze względu na krótkie łapy munchkiny nie poruszają się zbyt elegancko – ich ruchy wydają się nieco nieporadne.
Kot munchkin ma głowę w kształcie klina o łagodnych, zaokrąglonych konturach. Uszy mają zwykle nieproporcjonalne w stosunku do reszty sylwetki rozmiary – są bardzo duże i szerokie. Na ich końcach mogą znajdować się pędzelki. Oczy są szeroko rozstawione i mają kształt migdałów. Tęczówki mogą mieć niemalże każdy kolor, który zależny jest od umaszczenia.
Kot munchkin długowłosy czy krótkowłosy
Munchkin występuje zarówno w odmianie długowłosej, jak i krótkowłosej. W obydwu przypadkach futro kotów jest błyszczące, miękkie, w dotyku przypomina plusz i gładko leży na ciele.
Kot munchkin spotykany jest w niemalże wszystkich możliwych wariantach umaszczenia. Do najpopularniejszych należą munchkiny czarne, białe, srebrne, dymne i tabby.
Munchkin – kot o uroczym charakterze
Munchkiny charakteryzują się pogodnym usposobieniem. Koty te są przytulne, spokojne i towarzyskie, ale potrafią być także nieco psotne. Ich potrzeba aktywności jest średnia – lubią zabawy, ale nie są nadaktywne i czasem z chęcią leniuchują. Ze względu na krótkie łapy munchkin nie wspina się ani nie skacze tak dobrze jak przedstawiciele innych ras, niemniej jednak bawi się z przyjemnością. Munchkiny, jako jedna z niewielu ras, posiada rozczulający ludzi nawyk siadania na tylnych łapach i unoszenia ciała.
Koty rasy munchkin łatwo przywiązują się do właścicieli i uwielbiają towarzyszyć im w codziennych czynnościach. Do szczęścia munchkiny potrzebują dużo uwagi i miłości ze strony ludzi. Koty tej rasy tęsknią i cierpią, kiedy są pozostawiane same w domu. Zazwyczaj dobrze tolerują dzieci oraz inne zwierzęta.
Kot munchkin – pielęgnacja
Zarówno kot munchkin długowłosy, jak i krótkowłosy powinien być regularnie czesany. Zaleca się szczotkowanie sierści co najmniej raz w tygodniu – w przeciwnym wypadku może się ona kołtunić.
Pomimo tego, że munchkiny są rasą raczej niewychodzącą, kotom nie trzeba przycinać pazurków. Do ich ścierania świetnie nada się drapak.
Munchkin – zdrowie
U kotów rasy munchkin często diagnozuje się problemy z kręgosłupem, przede wszystkim lordozę. Jest to choroba polegająca na wysunięciu dolnej części pleców ku przodowi. Koty, u których występuje to schorzenie, często umierają w młodym wieku. Część felinologów wiąże tę przypadłość z genem odpowiedzialnym za krótkie łapy.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN