Proces wychowania psa musi zostać wzbogacony o elementy szkolenia. Niektóre rasy, zwłaszcza dużych osobników, wymagają dodatkowej tresury z uwagi na skłonności do agresji i nieposłuszeństwa. Zabawki interaktywne dla psa stanowią doskonały pomysł na urozmaicenie treningu oraz pobudzenie inteligencji czworonoga. W jakie akcesoria warto zainwestować? W Dzień Dobry TVN o tym, czy warto uczyć psy sztuczek i czy każdego pupila da się wyszkolić rozmawialiśmy z Barbarą Czubą - trenerką psów.
Z kamerą Dzień Dobry TVN spotkaliśmy się też z Alicją Zmysłowską, która jest portrecistką psów. Zobaczcie efekty jej pracy!
Zobacz też: Agresywne rasy psów. Które są najniebezpieczniejsze? >>>
Psy uwielbiają zabawki, jednak ich rodzaje powinny zostać dopasowane do rasy pupila i jego charakteru. Jeśli w zabawie dodatkowo uczestniczy właściciel, wytwarza się szczególna więź, która wpływa na wzrost przywiązania czworonoga. Przed zakupem danego modelu gadżetu warto zdobyć informacje na temat jego jakości i użytych materiałów. Wiele z nich może bowiem okazać się niebezpiecznymi dla pupila. Które zabawki są uwielbiane przez psy, a z których lepiej zrezygnować?
Zobacz też: Kurtka zimowa dla psa – dlaczego warto inwestować w ubranka dla czworonogów? >>>
Zabawki dla psa na inteligencję – polecane modele
Akcesoria do zabawy pełnią kilka ważnych funkcji. Po pierwsze aktywizują czworonoga, zapewniając mu rozrywkę. Po drugie odwracają jego uwagę od innych przedmiotów użytku domowego, które mogą zyskać jego zainteresowanie i zostać pogryzione. Kolejne powody to aktywizacja umysłowa i pogłębienie relacji z właścicielem. Kluczowym kryterium podczas wyboru zabawki dla dużych psów i wszystkich innych, powinno być jej bezpieczeństwo. Lepiej unikać niewielkich przedmiotów, które mogą spowodować zadławienie. Ponadto należy sprawdzić z jakich substancji został wykonany gadżet. Absolutnie zakazany jest na przykład ołów. Jakie inteligentne zabawki dla psa zasługują na uwagę?
- Zabawki z jedzeniem – polegają na wykonaniu odpowiednich czynności, które zostają zwieńczone wydobyciem przekąski. Aby zaciekawić czworonoga i pokazać na czym polega cała procedura, warto żeby na początku właściciel pomógł mu zrozumieć mechanizm. Tego typu zabawy dla psa będą wymagać od niego sprytu i cierpliwości. Nie sprawdzą się więc w przypadku bardzo ruchliwych osobników, które szybko się nudzą w przypadku niepowodzenia.
- Mata węchowa – również wymaga umieszczenia w niej smakołyków, jednakże wykorzystuje inne narządy zmysłów. Zabawki na inteligencję dla psa mogą opierać się na węchu czworonoga, przy okazji zmuszając go do myślenia. Po wsypaniu przekąsek do maty, zwierzak rozpoczyna szukanie wśród ciasno rozmieszczonych frędzli. Zabawka nadaje się dla każdej wielkości czworonogów .
- Kule, piłki i gruszki – okrągłe gadżety posiadają niewielkie otwory w środku, w których umieszcza się przysmaki. Niektóre z nich wykonane są z kauczuku co potęguje rozrywkę. Zazwyczaj są to wytrzymałe zabawki, nawet dla psa, który bez problemu radzi sobie z twardymi kośćmi. Zwierzak musi odpowiednio toczyć przedmiot, aby uwolnić znajdujące się w nim smakołyki. Tego typu gadżety są dedykowane ruchliwym i energicznym psom.
- Frisbee – znane i lubiane latające talerze to również interaktywne zabawki dla psa. Ich zaletą jest to, że w dużym stopniu angażują właściciela, który w ten sposób pogłębia więź ze swoim pupilem. Talerz stanowi bezpieczniejszą alternatywę dla patyka, który może podrażnić podniebienie zwierzaka. Regularne treningi z frisbee uczą posłuszeństwa i jednocześnie poprawiają kondycję
- Sznurki – najprostsze gadżety to nieraz najlepsze zabawki dla psa, z tego względu, że bawi się nimi z właścicielem. Na dodatek są tanie i łatwo dostępne. Przeciąganie sznurka to klasyka, którą uwielbia większość zwierzaków. Dodatkowo umożliwia ćwiczenie komend takich jak „puść” czy „łap”.
Zobacz też: Psy rasy średniej – jak wybrać pupila dla swojej rodziny? >>>
Zabawki dla psa DIY – jak zrobić najprostsze gadżety?
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby część zabawek spróbować wykonać samodzielnie. Ma to wiele zalet, na czele z możliwością wyboru ulubionych kolorów czy pozbycia się niepotrzebnych rzeczy. Zabawki dla psa domowej roboty mogą mieć postać wspomnianej już maty węchowej. Wystarczy zaopatrzyć się gumową wycieraczkę, która posiada otwory oraz w stare ubrania lub niepotrzebny materiał. Tkaninę należy pociąć na paski. Zabawki dla małego psa powinny być nieco mniejsze, wystarczy więc szerokość 4 cm i długość 14 cm. Dla dużych osobników należy zwiększyć oba parametry. Wycięte kawałki trzeba ciasto i gęsto przewiązać przez oczka wycieraczki. Zabawka dla psa na smakołyki wymaga jeszcze rozsypania na frędzlach odpowiedniej ilości przysmaków.
Równie łatwe w wykonaniu są gryzaki czy inne podobne mocne zabawki dla psów . Tutaj także przydadzą się stare ubrania, bowiem to z nich zostanie zrobiony szarpak. Tkaninę należy pociąć na paski o średnicy 2 cm i zebrać w supeł przynajmniej cztery z nich. Taka grubość zabawki będzie idealna dla małych psów. W przypadku większych osobników, należy połączyć większą liczbę pasków. Kolejnym krokiem jest zrobienie z nich warkocza lub ułożenie plecionki. Drugi koniec ponownie należy związać w supeł i rozpocząć zabawę z czworonogiem.
Dużą popularnością cieszą się także piszczące zabawki dla psa . Zazwyczaj są one gumowe, na przykład w kształcie kurczaka. Aby samodzielnie wykonać tego typu gadżet, trzeba zaopatrzyć się w dwie stare skarpetki i piszczałkę. Należy włożyć ją do jednej ze skarpet i mocno związać obie z nich, tak aby piszczałka znajdowała się w środku supła. Za każdym razem, gdy pies złapie gryzak, wyda on specyficzny dźwięk.
Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN