Jakie są najczęstsze przyczyny mętnej wody w akwarium i jak je wyeliminować?

Autor:
Adrian
Adamczyk
Jak założyć domowe akwarium?

Mętna woda w akwarium nie wygląda estetycznie i jest zazwyczaj powodem do niepokoju dla początkujących akwarystów. W akcie paniki wykonuje się często gorączkowe działania, które tylko zaostrzają problem, zamiast z nim walczyć. Rzadko mętna woda jest objawem poważnych problemów.

Przyczyny mętnej wody w akwarium mogą być biologiczne lub mechaniczne, rzadko kiedy – chemiczne. Aby wyeliminować te ostatnie, należy wykonać odpowiednie testy. Kluczowe znaczenie w zapobieganiu mętnienia wody w akwarium ma dojrzałość zbiornika.

Zwierzęta

To miejsce przytuli każde zwierzątko
To miejsce przytuli każde zwierzątkoDzień Dobry TVN
wideo 2/33

Mętna woda w akwarium – przyczyny podstawowe

Mętna woda w akwarium może się pojawić na skutek wystąpienia przyczyn:

  • biologicznych;
  • mechanicznych;
  • fizykochemicznych.

Najczęstsza przyczyna biologiczna powodująca, że w akwarium jest mętna woda, to zakwit pierwotniaków bądź glonów. Do zakwitu pierwotniaków dochodzi, gdy w akwarium brakuje bakterii nitryfikacyjnych, które w naturalny sposób filtrują wodę, rozkładając obecne w niej zanieczyszczenia. W dojrzałym zbiorniku rzadko się to zdarza. Dlatego właśnie doświadczeni akwaryści nie zarybiają akwariów zaraz po ich założeniu. Proces tzw. dojrzewania trwa ok. 2 tygodni. W tym czasie nie należy myć filtra ani szczególnie ingerować w życie akwarium. Dopiero po upływie tego okresu można zacząć wprowadzać obsadę.

Zmętnienie wody w akwarium dojrzałym może być wywołane zbyt dokładnym umyciem wyposażenia przy wymianie wody lub przekarmieniem ryb. Filtr akwariowy należy delikatnie płukać w czystej misce, nie można tego robić pod bieżącą wodą, ponieważ wypłukuje się wówczas z gąbki potrzebne bakterie nitryfikacyjne. Aby sobie poradzić z wodą zmętniałą na skutek zakwitu pierwotniaków, należy zmniejszyć racje żywieniowe ryb i odczekać ok. 2 tygodni. Jeśli w tym czasie stan wody nie ulegnie poprawie, można zastosować preparat akwarystyczny do czyszczenia wody. Do zakwitu glonów w akwarium może dojść na skutek nieodpowiedniego ustawienia zbiornika. Niekorzystny wpływ mają promienie słoneczne i nadmiar światła w ogóle. Jeśli akwarium stoi na oknie lub w jego pobliżu, należy znaleźć mu inne miejsce, najlepiej w zacienionym kącie mieszkania.

W pozostałych przypadkach trzeba zmniejszyć oświetlenie, warto także zastosować specjalne preparaty akwarystyczne. Częściowo sytuację mogą uratować także rybki żywiące się glonami. Mętna woda w akwarium po założeniu najczęściej spowodowana jest wystąpieniem przyczyn mechanicznych, czyli przedostania się do wody zanieczyszczeń ze żwiru i elementów wyposażenia. Aby tego uniknąć, przed wyposażeniem akwarium wszystko, co ma się w nim znaleźć, należy dokładnie umyć gorącą wodą, żwir trzeba kilkakrotnie przepłukać pod bieżącym strumieniem, a na końcu wyparzyć. Jeżeli mimo to woda w akwarium zmętnieje, trzeba dać zbiornikowi czas, żeby dojrzał – zwykle w ciągu kilkunastu dni problem znika samoistnie. Fizykochemiczne przyczyny zmętnienia wody w akwarium słodkowodnym występują bardzo rzadko. Aby sprawdzić parametry w akwarium, wykonuje się testy, m.in. pH i test twardości wody.

Mętna woda w akwarium – pozostałe przyczyny

Jako pozostałe przyczyny mętnej wody w akwarium wskazuje się:

  • zbyt liczną obsadę – należy pamiętać, że na każdą rybkę w akwarium powinno przypadać minimum 5 l wody;
  • rzadkie podmiany wody w akwarium – wodę trzeba podmieniać regularnie, raz w tygodniu. Przy każdej podmianie wymienia się ok. 10–30 proc. całej objętości zbiornika;
  • źle dobrany filtr – nawet w przypadku małych akwariów polecane są większe filtry, gdyż ich praca jest bardziej wydajna;
  • przekarmianie ryb – niedojedzone resztki pokarmu ulegają procesom gnilnym i zanieczyszczają akwarium.

Prawidłowa opieka nad zbiornikiem i jego obsadą odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu mętnieniu wody w akwarium.

Mętna woda w akwarium – co robić?

Przede wszystkim należy zacząć od zadania sobie pytania, dlaczego woda w akwarium jest mętna. W tym celu trzeba przeanalizować swoje działania i ustalić, czy nie został popełniony jakiś błąd. Jeżeli tak – należy go wyeliminować. Nie wolno wpadać w panikę i podejmować jakichkolwiek gorączkowych ingerencji, gdyż może to skutkować popełnianiem kolejnych błędów. Warto dać czas zbiornikowi na samoczynne oczyszczenie wody. Można mu w tym pomóc, zmniejszając ilość pokarmu oraz dostęp światła. Jeśli w ciągu kilkunastu dni sytuacja samoistnie się nie unormuje, co zazwyczaj trwa ok. 2 tygodni, można kupić w sklepie akwarystycznym nietoksyczny środek do oczyszczania wody. Należy jednak zwrócić uwagę, czy nie jest on szkodliwy dla ryb.

Prawidłowa opieka nad akwarium to nie lada wyzwanie, zwłaszcza dla początkującego akwarysty. Problem mętnej wody w akwarium jest częsty, ale na szczęście rzadko bywa poważny. Warto uzbroić się w cierpliwość i wzbogacić swoją wiedzę na temat dbania o zbiornik wodny i jego mieszkańców.

Zobacz także:

Autor:Adrian Adamczyk

Źródło zdjęcia głównego: Elva Etienne/Getty Images

Pozostałe wiadomości