Jaka powinna być prawidłowa temperatura ciała psa?

Temperatura ciała psa
Fot. Getty Images/damedeeso

Zdarzają się sytuacje, gdy pies sprawia wrażenie nieco bardziej osowiałego, dlatego warto zacząć regularne sprawdzanie jego stanu zdrowia. Jaka powinna być prawidłowa temperatura ciała psa i jak ją sprawdzić?

Zobacz też: Szczeniak sam w domu – jak przygotować go do rozłąki z właścicielem? >>>

Przysłowie mówi, że pies to najlepszy przyjaciel człowieka, nic więc dziwnego, że kiedy dziwnie się zachowuje, wzbudza to zainteresowanie opiekunów. Każdy właściciel tego zwierzęcia powinien więc wiedzieć, jaka jest prawidłowa temperatura ciała psa .

Prawidłowa temperatura u psa

Powszechnie wiadomo, że prawidłowa temperatura ciała u ludzi wynosi 36,6℃. Jednak jaka jest prawidłowa temperatura u psa ? W zależności od rasy czworonoga normalna temperatura psa waha się od 37,5℃ do 39℃. Zdarzają się sytuacje, kiedy temperatura jest podwyższona, a mimo to jest on zdrowy i w pełni sił. Zwykle dzieje się tak po intensywnej aktywności fizycznej, gdy jego organizm się zgrzeje, lub podczas trawienia pokarmu. Temperatura psa powinna być mierzona tylko wtedy, gdy zwierze jest wypoczęte. Kiedy termometr pokaże 39℃ lub więcej, trzeba natychmiast skonsultować się z weterynarzem . Zignorowanie problemu może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a często także do śmierci czworonoga. Jakie są objawy podwyższonej temperatury u psa ? Przede wszystkim brak apetytu i apatia mogą zacząć wzbudzać zainteresowanie. Ważne jest, aby regularnie robić kontrolne pomiary temperatury.

Jak zmierzyć temperaturę psu?

Temperatura u psa powinna być mierzona tak samo, jak u ludzi, czyli zwykłym termometrem . Jak przeprowadzić pomiar? Należy chwycić za końcówkę termometru i włożyć ją w prostnicę czworonoga na około trzy minuty. Zabieg nie należy do najprzyjemniejszych. Aby złagodzić dyskomfort, można posmarować końcówkę termometru czymś tłustym. Najlepiej sprawdzi się tutaj olej naturalny. Termometr należy wkładać łagodnym ruchem obrotowym na głębokość około czterech centymetrów. Pomoże to zwalczyć nieprzyjemne uczucie, które mogłoby towarzyszyć zwierzakowi. Warto poprosić o pomoc drugą osobę, która przetrzyma psa. Tak przeprowadzony pomiar powinien wskazać prawidłowy wynik bez uszkodzenia termometru i jakichkolwiek komplikacji.

Zobacz też: Jak długo śpi szczeniak? Jak zapewnić mu zdrowy sen? >>>

Jak zmierzyć temperaturę u psa innym sposobem? Można to zrobić np. za pomocą specjalnego termometru, który wkłada się do ucha. Nie jest to jednak tak skuteczny sposób, jak ten klasyczny. Temperatura ciała u psa może zostać zniekształcona, a wynik nie zawsze będzie prawidłowy i zgodny z rzeczywistością.

Termometry, które przeznaczone są do mierzenia temperatury w odbytnicy, są najlepszym i najbardziej dokładnym rozwiązaniem. Można skorzystać z wersji elektronicznych, które mierzą znacznie szybciej niż termometry tradycyjne. Mierzenie temperatury u psa powinno być przeprowadzane regularnie , ponieważ to od tego badania może zależeć życie czworonoga.

Wysoka temperatura u psa – przyczyny i skutki

Wysoka temperatura u psa może być spowodowana chorobami immunologicznymi, urazami, przeprowadzanymi operacjami, nowotworami lub po prostu reakcją na leki. Podwyższona temperatura u psa może być także objawem gorączki bądź hipotermii, czyli przegrzania się organizmu. Ważne jest, aby umieć rozróżnić te dwa stany. Hipotermia rozwija się, gdy organizm zwierzęcia produkuje więcej ciepła, niż jest w stanie oddać do środowiska. Często do hipotermii dochodzi wtedy, gdy na zewnątrz panuje wysoka temperatura, lub wskutek wysokiej aktywności fizycznej u niewytrenowanych zwierząt. Stan ten może prowadzić do udaru cieplnego, a ten z kolei do śmierci. Gorączka różni się od hipotermii tym, że temperatura ciała psa zmienia się na wyższą w punkcie nastawczym. Wysoka temperatura u psa, czyli powyżej 42℃, jest bardzo niebezpieczna i może prowadzić do uszkodzenia tkanek, śpiączki lub śmierci.

Zobacz też: Kaszel u psa – przyczyny, objawy, leczenie. Różne rodzaje kaszlu >>>

Jak zbić temperaturę u psa?

Przeciwgorączkowym lekiem dla psów stosowanym w Polsce zazwyczaj jest metamizol. Środki, które działają przeciwzapalnie, to karprofen, meloksykam i kwas tolfenamowy. Niestety są one podawane na receptę. Jakie są więc domowe sposoby na zbicie temperatury u psa ?

Na pewno należy zmniejszyć aktywność fizyczną i zadbać o to, aby pies mógł odpocząć. Podczas gorączki nie potrzebuje on dodatkowego zmęczenia. Należy podawać duże ilości płynów w postaci wody lub kostek lodu, gdy nie chce jej pić. Najważniejsza jest jednak konsultacja z weterynarzem i zastosowanie się do jego zaleceń. Wysoka temperatura u psa jest niebezpieczna i nigdy nie należy jej ignorować.

Autor: Redakcja Dzień Dobry TVN

podziel się:

Pozostałe wiadomości

Rodzaje i rola błonnika w diecie
Materiał promocyjny

Rodzaje i rola błonnika w diecie