Najlepsza dieta dla naszego pupila, czyli czym karmić psy i koty? Ekspert: "Nie powinniśmy się dzielić z nimi kiełbasą"

Aktualizacja:

Wiadomo, że właściciele psów chcą dbać o swoich domowników, jak najlepiej potrafią. Co to jednak znaczy? Panuje wiele opinii na temat tego, w jaki sposób powinniśmy karmić naszych czworonożnych przyjaciół. A która z nich jest prawidłowa? Opowiedziała o tym dietetyk psów i kotów oraz technik weterynarii, Agnieszka Cholewiak-Góralczyk.

Idealna dieta dla psa

Istnieje parę szkół dotyczących prawidłowej diety dla psa. Jedna z nich mówi, że świetna jest sucha karma, która jest zbilansowana i wyposażona w inne mikroelementy, inni skłaniają się znowu w kierunku karmy mokrej. Są też osoby twierdzące, że najlepsze są posiłki przygotowane przez opiekuna w domu.

I tutaj mamy zarówno dietę gotowaną, jak i dietę barw. Ja jestem z tego trzeciego 'odłamu', ponieważ karmię swoje zwierzęta dietą barw. To jest dieta, która opiera się na surowym mięsie - mamy tam surowe podroby i surowe mięsne kości, które oczywiście możemy zastąpić odpowiednią suplementacją, jeżeli nasz pies nie potrafi sobie radzić odpowiednio z takimi kośćmi. To jest bardzo ważne zastrzeżenie, że to nie jest obowiązkowy element tej diety, ponieważ bardzo wiele osób jest przerażonych tym, że podawalibyśmy psom np. skrzydełko z kurczaka

- powiedziała w Dzień Dobry TVN Agnieszka Cholewiak-Góralczyk.
Co ciekawe, nie należy podawać zwierzakom przetworzonego mięsa. Odpada więc karmienie naszych czworonożnych przyjaciół drobiazgami ze stołu. A co można im dać?

Mięso tak, ale nie kiełbasę, bo kiełbasa jest produktem przeznaczonym dla ludzi - oczywiście tych, którzy jedzą mięso - więc nie powinniśmy się dzielić kiełbasą z psem . Tam jest dużo dodatków, jest sporo soli i to nie jest odpowiedni pokarm dla naszego przyjaciela

- dodała technik weterynarii.

Jakie mięso podawać kotom i psom?

Dietetyczka psów i kotów opowiedziała także o tym, jakie mięso wybrać w razie gotowania dla naszych zwierzaków. Okazuje się, że nie powinny to być produkty gorszej, bądź lepszej jakości, a takie jak dla nas.

Jedziemy do sklepu i kupujemy mięso normalnej jakości, takiej jak dla ludzi. Nie mielone. Psy i koty mają zęby dość ostre, także doskonale radzą sobie z mięsem w kawałkach, chyba że mówimy o zwierzętach, które są już np. starsze, gorzej sobie radzą, no to wtedy im pomagamy i takie posiłki przygotowujemy w wersji zmielonej

- doradziła Agnieszka Cholewiak-Góralczyk.
Ponadto od rasy i wielkości psa zależy częstotliwość podawania mu posiłków. Małe należy karmić częściej, np. trzy razy dziennie, ale w mniejszych porcjach. Duże psy mogą jeść dwa, a nawet raz dziennie.
Co zrobić, aby mój pies przestał szczekać? Zobacz wideo:
Zobacz też:
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz w serwisie Player.pl
Autor: Sabina Zięba
Tagi:
Prowadzący:
Pozostałe wiadomości