Liczenie ptaków na wybrzeżu
Akcja bałtycka, czyli liczenie ptaków prowadzona jest od 62 lat. Celem badania jest oszacowanie liczby ptaków oraz sprawdzenie ich kondycji. - Z nami chcą współpracować wszyscy na świecie. NASA, ESA, czyli Europejska Agencja Kosmiczna. Myśmy zaczynali, [...], za Gomułki, był stan wojenny, były wydarzenia 70. roku na wybrzeżu, a myśmy nigdy nie przerwali - mówił Jarosław Nowakowski Stacja Badania Wędrówek Ptaków, Uniwersytet Gdański.
Warto dodać, że liczenie zaczyna się od rozciągnięcia sieci ornitologicznych. Ptak, który w nią wpadnie, ma zakładaną specjalną obrączkę. - To nie jest dla niego żaden dodatkowy ciężar - mówił Krzysztof Stępniewski Stacja Badania Wędrówek Ptaków, Uniwersytet Gdański. Następnie sprawdza się jego płeć i wiek. Ptak jest ważony, mierzy się również jego skrzydła.
Kto może liczyć ptaki?
W przedsięwzięcie zaangażowani są nie tylko ornitolodzy, ale także osoby, które nie mają specjalistycznego wykształcenia. - Cały czas potrzebujemy wolontariuszy, wszystkiego nauczymy. Zapraszamy wszystkich, przyjeżdżajcie do nas. Działamy cały październik - mówił Jarosław Nowakowski .
Nie oglądałeś Dzień Dobry TVN na antenie? Pełne odcinki znajdziesz na platformie Player.pl.
Jesteśmy serwisem kobiecym i tworzymy dla Was treści związane ze stylem życia. Pamiętamy jednak o sytuacji w Ukrainie. Chcesz pomóc? Sprawdź, co możesz zrobić. Pomoc. Informacje. Porady.
Zobacz także:
- Dyrektorka ZOO w Poznaniu pomaga zwierzętom. "Osoby zwierzęce, bardzo lubię ten termin, cierpią podobnie jak my"
- Z kim zostaje zwierzę po rozwodzie? Radczyni prawna: "Nie wszystko jest do końca jasne"
- Co zrobić, gdy spotkamy w mieście dzika? "Sam z siebie nie atakuje"
Autor: Katarzyna Oleksik
Reporter: Łukasz Zagórski, Agata Zjawińska
Źródło zdjęcia głównego: Dzień Dobry TVN